Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : En Son Haberler

Yabancı Dil Öğrenmek İçin En İyi 7 Mobil Uygulama

Yabancı Dil Öğrenmek İçin En İyi 7 Mobil Uygulama

Günümüzde yabancı dilin önemi giderek daha çok karşımıza çıkan bir gereklilik halini almıştır. İngilizceyi öğrenmenin bile yetmediği, eğitim ve iş dünyasında ikinci bir yabancı dil bilmek rekabet ortamını artırırken, özgeçmişinizin daha donanımlı olmasını sağlayan bu beceriler, bir adım öne çıkmanızı sağlayacaktır. Bu açıdan yabancı dil öğrenme sürecinizi en iyi şekilde planlamanıza destek olacak materyaller, kurslar, eğitimler ve yardımcı kaynaklara sahip mobil uygulamalar, istediğiniz her an ulaşabileceğiniz destekleyici modüller arasındadır. Yazımızda sizler için yabancı dil öğrenmenize yardımcı olacak 7 mobil uygulamaya yer verdik!

 

1-Memrise

 

Yabancı dil öğrenmek isteyenler için en iyi ve eğlenceli uygulamalardan biri olan Memrise, kelime bilginizi genişletmek ve pratiklik kazanmak için harika bir programdır. Kolayca öğrenmenin tarifinde aralarında bilim, eğlence ve topluluk olarak 3 basit malzemeye odaklanan uygulama, 35 milyondan fazla kullanıcıya sahiptir. 2005 yılında kurulan Memrise; İngilizce, Japonca, Fransızca, Portekizce, Çince, Rusça, İtalyanca gibi çok sayıda dili, görsellerle hafızanıza kaydetmeye çalışır. Mümkün olduğunca hızlı ve kolay bir şekilde öğrenmenize yardımcı olan uygulama, aynı zamanda sizi sürekli test ederek beyninizin hep egzersiz yapmasını sağlarken bir yandan da öğrenmeyi sevdiğiniz bir oyun etkinliği haline getiriyor. Memrise’ı kullanan her öğrencinin bir öğretmen olduğuna inanarak, başladıktan sonra diğer öğrencilere yardım etmelerini, aynı zamanda tüm kullanıcıların videolar, sesler, hatırlatıcılar ve daha birçok eğlenceli uygulama ile dil öğrenmelerini sağlayan uygulama, 2017 yılında Google Play tarafından en iyi uygulama seçilmiştir. 

 

Fiyat: Ücretsiz ( Premium üyelik ücretli )

İndirmek için: IOS, Android

 

Yurtdışında eğitim alabileceğiniz üniversiteleri görmek için tıklayın.

2-Duolingo

 

Yabancı dil öğretim uygulamaları içerisinde en iyilerinden biri olan Duolingo; ücretsiz, iyi tasarlanmış ve erişilebilir olması ile yeni bir dil öğrenmek isteyenler arasında oldukça popülerdir. Eğlenceli ve bağımlılık yaratan bir yapıya sahip uygulama, doğru yanıtlarla puan kazanmanızı, zamana karşı yarışmanızı ve bir üst seviyeye çıkmanızı sağlayan dersler sunar. Tüm dersler oyunlarla daha eğlenceli hale gelirken konuşma, dinleme ve okuduğunuzu anlama yeteneklerinizi geliştirmenizi sağlar. Carnegie Mellon University’de profesör Luis von Ahn ve yüksek lisans öğrencisi Severin Hacker tarafından 2009 yılında başlatılan uygulama, bugün 300 milyondan fazla kullanıcıya ulaşmıştır. Dünyanın her yerinden erişebileceğiniz Duolingo, kullanıcıların yeni becerileri oyun oynar gibi kazanabilecekleri eğlenceli bir program olarak tasarlanmıştır. 

 

Fiyat: Ücretsiz ( Premium üyelik ücretli )

İndirmek için: IOS, Android, Windows Phone, Windows 10 Mobile

 

3-HelloTalk

 

2017 yılında Zackery Ngai tarafından kurulan HelloTalk, dünyanın her yerinden insanlarla sohbet ederek dil öğrenmenize yardımcı olan ücretsiz bir uygulamadır. 150’den fazla dil desteği olan uygulama, hem IOS hem de Android işletim sistemlerini desteklerken, dünya çapında 10 milyondan fazla kullanıcıya ulaşmanızı sağlar. Anadili İngilizce, İtalyanca, Flemenkçe, Mandarince ya da Korece olan öğrenciler, öğretmenler, kariyer sahibi insanlar ve daha birçok kesimden üye ile tanışarak sosyal ağınızı güçlendirme, yeni kültürleri keşfetme ve sohbet etme imkanı bulacağınız HelloTalk, ‘’Bir dili öğrenmenin en iyi yolu aslında onu konuşmaktır!’’ sloganı ile yola çıkmıştır. Uygulama, istediğiniz herhangi bir dilde pratik yapmayı eğlenceli ve zahmetsiz hale getirmek için yenilikçi araçlarla doludur. 

 

Fiyat: Ücretsiz ( Premium üyelik ücretli )

İndirmek için: IOS, Android

 

4-Busuu

 

Günde sadece 10 dakikanızı ayırarak yeni bir dil öğrenmek ister misiniz? O halde Busuu tam size göre bir yabancı dil öğrenme uygulamasıdır. Dünya çapında 80 milyon dil öğrenen kişiye ulaşan Busuu, aralarında İngilizce, Japonca, Lehçe, Türkçe, Rusça, İspanyolca ve Arapça’nın da olduğu tam 12 dili öğrenme imkanı sunuyor. Uzman dilbilimciler tarafından oluşturulan çalışma planları, binin üzerinde yazılı ve sözlü dersler, öğrenmek istediğin dili, anadil olarak konuşan insanlarla pratik yapma fırsatı bulacağınız uygulama, 2008 yılında Bernhard Niesner ve Adrian Hilti tarafından bulunmuştur. Başlangıç seviyesi olan A1’den B2’ye kadar dil kurslarına hem mobilden hem de internetten eş zamanlı olarak ulaşabilir, okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerilerinizi arttırabilirsiniz. Bütün derslere sahip olmak için 6$ ile 10$ arasında bir abonelik gerektiğini de söyleyelim. 

 

Fiyat: Ücretsiz

İndirmek için: IOS, Android

 

5-Babbel

 

İngilizce öğrenmek mi istiyorsunuz? Yoksa yeni bir dil öğrenmek ve daha çok pratik mi? O halde  2007 yılında Almanya’da Markus Witte, Thomas Holl ve Julie Hansen tarafından kurulan Babbel tam size göre bir uygulamadır. Günlük, pratik konuşmalarla başlayarak kolaylıkla yabancı dil öğrenmenizi ve gerçek konuşma becerileri kazanmanızı sağlayan uygulama, dil uzmanları tarafından hazırlanmış sesli dersler ve interaktif diyaloglar ile zenginleştirilmiştir. Genel olarak 10-15 dakika süren derslerde ilgi alanlarınıza göre yeni kelimeleri keşfedebilir, iş ya da seyahat gibi amaçlarda kurslara katılabilirsiniz. 

 

Fiyat: Ücretsiz ( Premium üyelik ücretli )

İndirmek için: IOS, Android

 

6-HiNative

 

Tıpkı HelloTalk gibi İngilizce, İspanyolca, Japonca, Fransızca ve diğer dilleri öğrenmek isteyen kullanıcılara, bu dilleri anadil olarak konuşan gerçek kişilerden öğrenme imkanı sunar. HiNative ile tüm dünyadan insanlarla sohbet edebilir, merak ettiğiniz konular hakkında sorular sorabilir ve sosyal ağınızı güçlendirebilirsiniz. HiNative, özellikle yazım ve telaffuz hatalarını kontrol etmek isteyen, TOEFL ve IELTS gibi testlere hazırlanan öğrenciler tarafından yaygın olarak kullanılırken, öğrenmek istediğiniz dili, anadili gibi konuşmak ve yeni kültürler hakkında bilgi edinmek ve dünyayı gezmek isteyenler için de harika bir uygulamadır. 

Fiyat: Ücretsiz

İndirmek için: IOS, Android

 

7-Mindsnacks

 

Yeni bir dil ya da İngilizce öğrenme uygulamaları arıyorsanız, Mindsnacks dil öğrenimi konusunda yetişkinler, çocuklar, dil öğrenmeyi sevenler, seyahat edenler ve öğrenciler için eğlenceli bir uygulamadır. Aynı zamanda Amerika merkezli olan uygulama, SAT ve GRE sınavlarına hazırlanan öğrenciler için tasarlanmış dokuz zengin ve etkileyici oyuna, pratiklik kazanmanıza yardımcı olacak 500 SAT kelimesine, 25 ders ve testlere sahiptir. Eğer yabancı dil öğrenmek istiyorsanız, aralarında İspanyolca, Japonca, İtalyanca, Çince, Fransızca, Almanca ve Portekizce’nin de olduğu 7 dilde etkinlik kazanma, öğrenme tekniklerini geliştirme, ilerleme durumunuzu izleme ve pratiklik sahibi olmanızı sağlar. 

 

Fiyat: Ücretsiz

İndirmek için: IOS

 

Yabancı dil öğrenmenize yardımcı olacağını düşündüğümüz diğer uygulamalara da kısaca şu şekilde göz atabilirsiniz;

 

  • (How to) Pronounce: İngilizce, Almanca, Fransızca ya da İspanyolca mı öğrenmek istiyorsunuz? Kelimelerin nasıl telaffuz edildiklerini öğrenmek, duyduğunuz bir kelimeyi doğru bir şekilde telaffuz etmek bazen gramerden çok daha önemlidir. o halde How to Pronounce ile hem yanlış telaffuz edilen İngilizce kelimeleri öğrenebilir hem de diğer yabancı dillerdeki telafuzlarına göz atabilirsiniz. 

Fiyat: Ücretsiz

İndirmek için: IOS

 

  • Google Translate: Çoğu yabancı dil öğrenme uygulamasına göre Google Translate, sadece çeviri yapmak için değil, metin, el yazısı ve ses çevirileri yapıp dil öğrenirken yazma ve konuşma becerilerinizi geliştirmek için kullanabileceğiniz bir platformdur. 

Fiyat: Ücretsiz

İndirmek için: IOS, Android

 

  • Rosetta Stone: 25 yıldır dil öğretiminde lider olan Rosetta Stone, 24 dil seçeceğinde temel öğrenme becerilerine sahip olacağınız harika bir uygulamadır. Kelime, telaffuz ve dil bilgisinde doğru cevaplar vererek ilerleyebileceğiniz uygulama yeni bir dil öğrenmek için oldukça kullanışlıdır. 

Fiyat: Ücretsiz

İndirmek için: IOS, Android

 

  • Quizlet: Hem yabancı dil hem de öğrenmek istediğiniz çok sayıda konu hakkında çalışma setlerine, öğrenme kartlarına ve daha fazlasına ulaşabileceğiniz Quizlet, öğretmenler ve öğrenciler için oldukça faydalı bir uygulamadır. Quizlet ile anatomi, fizik, yabancı dil, spor, müzik gibi konularda becerilerinizi arttırabilirsiniz.  

Fiyat: Ücretsiz

İndirmek için: IOS, Android

 

  • Brainscape: 2010 yılında Andrew Cohen tarafından bulunan Brainscape, dünyanın en akıllı flash cards yani öğrenme kartlarına sahiptir. Hızlı öğrenmek ve öğrendiğinizi hatırlamak için hazırlanmış kartlar; MCAT hazırlık, GRE kelimeleri, coğrafya, İspanyolca, Çince, tıp gibi çok çeşitli konulara sahiptir. 

Fiyat: Ücretsiz ( Premium üyelik ücretli )

İndirmek için: IOS, Android

 

  • Lingua Lift: Oxford Üniversitesi uzmanları tarafından geliştirilen bir uygulama olan Lingua Lift, şimdilik sadece Japonca, İbranice ve Rusça dillerinde eğitim verir. 260 binden fazla kullanıcıya erişen program, öğretmenler ve çalışma antrenörlerinden oluşan bir ekip tarafından her adımda profesyonel destek alacağınız bir uygulamadır ve kısa zamanda mükemmel sonuçlara ulaşırsınız. 

Fiyat: Ücretli

İndirmek için: Android

 

Bu yazılarımıza da göz atabilirsiniz;

Yurtdışında Online Ücretsiz Eğitim Veren Siteler

İngilizcenizi Geliştirmek İçin 13 Farklı Yöntem

İngilizce Öğrenebileceğiniz Ücretsiz Online Eğitim Siteleri