Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Once you arrive

Diğer Öğrencilerle Nasıl Diyalog Kurmaya Başlarım?

share image

Yurtdışında öğrenim görmenin en zorlu yanlarından biri de yeni insanlarla tanışmaktır. Öncelikle, utangaçsanız veya yapınız gereği sessiz biriyseniz endişelenmeyin. Üniversiteniz ve öğrenci toplulukları bunu anlayışla karşılayacaktır çünkü her yıl birbirini tanımayan yüzlerce ve hatta binlerce öğrenci ile ilgilenmektedirler ve herkesin birbiriyle tanışması için bazı eğlence faaliyetleri düzenlerler. Yalnız olmadığınızı unutmayın!

 

İlk birkaç gün veya ilk birkaç hafta kaçınılmaz olarak biraz tuhaf olacaktır ancak zamanla tanımadığınız kişilerle diyalog kurma konusunda uzman hale gelebilir ve özgüveninizi arttırabilirsiniz. İşte tanımadığınız öğrencilere yaklaşmak ve onlarla diyalog kurmak için size yardımcı olacak ve iletişiminizi sürmenize yarayacak birkaç ipucu... Bunları unutmayın ve zor durumda kaldığınızda elinizin altında bulunduğundan emin olun.

 

İlk haftanızda duyacağınız en temel 3 soru

 

Uluslararası öğrenciler ve yerli öğrenciler üniversitedeki ilk ve ikinci haftalarında genellikle birbirlerine hep şu 3 soruyu sorarlar:

 

‘Nerelisin?’

‘Bölümün ne?’

‘Nerede yaşıyorsun/kalıyorsun?’

 

Bunlar sizi diyalog kurarken sessiz kalmaktan kurtaracak ve diyaloğu sürdürmenize yardımcı olacaktır. İlk birkaç hafta bu 3 soruyu kendinize tekrar tekrar sorduğunuzu fark ederseniz hiç endişelenmeyin - bunu herkes yapıyor. Yan yana hiç konuşmadan oturmak sizi oldukça rahatsız edecektir, dolayısıyla bu soruları hatırlamanız en azından bir çaba sarf ettiğinizi gösterir.

 

Ardından, birbirinizin kaldığı/konakladığı yerler (kaldıkları yer ile ilgili neyi seviyorlar/sevmiyorlar), neden seçtikleri bölümde okumayı istedikleri, gelecekte neler yapmak istedikleri ve geldikleri ülkeler hakkında vs. daha fazla bilgi edinin.

 

Nasıl diyalog başlatırsın?

 

Yol tarifi isteyin

 

Yeni bir kampüste ilk haftanızda kaybolursanız hiç şaşırmayın - doğal olarak bu dersliklere, salonlara hayatınızda ilk defa geliyorsunuz, kampüsler tahmin edebileceğinizden çok daha büyük olacaktır. Ancak kısa zamanda bunlara alışacak ve kampüste yeni olmanın tadını çıkaracaksınız - o halde utanmadan, çekinmeden yol tarifi isteyebilirsiniz. 3. sınıfa geldiğinizde 1. sınıfta okuyan öğrencilere hala yön sormak istemezsiniz değil mi? Üst sınıflardaki öğrencilerin gideceğiniz yer konusunda size yardım etmekten memnun olduklarını fark edeceksiniz çünkü muhtemelen onlar da kampüste yeni oldukları zamanları hatırlayacaklardır.

 

Ardından, aradığınız bölümü biliyorlarsa onlar da aynı bölümde okuyor olabilirler, dolayısıyla bölüm hakkında sohbet edebilirsiniz. Olduğunuz yer daha sosyal bir ortamsa, yemeklerin lezzetli veya fiyatlarının makul olup olmadığını ve ne zamanlar yoğun olduğunu sorup öğrenebilirsiniz.

 

İltifat Edin

 

Bazı insanlar tanımadıkları birinden sebepsiz yere iltifat almayı tuhaf karşılayabilir ancak bu yine de oldukça hoş bir davranıştır ve kötü bir gün geçiriyorsa o kişiyi biraz gülümsetebilir. Herkes görünüşüne gösterdiği özenin fark edilmesinden ve zevklerinin takdir görmesinden hoşlanır; çoğu insan bunlar hakkında konuşmayı sever - onlara bu konuda sorular sorun…

 

Ardından, iltifat ettiğiniz özellikler hakkında onlara daha fazla soru sorabilirsiniz. Örneğin, başka bir kızın makyajı veya kıyafeti hakkında iltifat ederseniz, o ürünleri nerden aldıklarını, başka renklerinin olup olmadığını veya ne ile kombinlenebileceklerini sorabilirsiniz.

 

Hava

 

Bu tam da Birleşik Krallık’ta öğrenim görenlere göre bir konu - İngilizler hava berbat bile olsa hava hakkında konuşmaya bayılırlar. Yağmurun nasıl kötü olduğu veya nasıl aşırı sıcak olduğu hakkında konuşmak onların kültürlerinin bir parçasıdır, hatta hava o kadar yaygın bir konudur ki İngilizler tekrar tekrar bundan konuşmaktadır (hatta bu konuda çokça espriler de yapılmaktadır). Biriyle buluştuğunuzda önce havadan bahsetmek de yine iyi olabilir çünkü bu herkesi etkileyen bir konudur, dolayısıyla herkes birlik olup aynı şeyden şikayet edebilmektedir.

 

Ardından, siz kendi memleketinizdeki veya geldiğiniz ülkedeki havalardan bahsedebilirsiniz. Eğer o ülkedeki iklime uygun pek kıyafetiniz yoksa nerden uygun kıyafetler alabileceğinizi sormak isteyebilirsiniz (yağmurluk veya çizme gibi). Hava oldukça iyi ve ılıksa, havanın tadını çıkarmak için herhangi bir planlarının olup olmadığını sorabilir, birlikte bir şeyler yapmayı teklif edebilirsiniz.

 

Başkalarının diyalogları dinleyin

 

İnsanlar başkalarının konuştuklarını dinlememen gerektiğini söyleseler de, ilk haftalarında diğer öğrencilerin neler konuştuklarını dinlemeye çalış (uygun bir diyalog nasıl olur, birbirlerini nasıl selamlıyorlar vs.) Toplumsal normlar kendi ülkenizden alışkın olduğunuz biçimlerden farklılık gösterecektir; dolayısıyla diğer öğrencilerin bir konudan diğerine nasıl geçtikleri hakkında ip uçları edinmek sizin için faydalı olabilir. Ayrıca, birileri sizin yardımcı olabileceğiniz bir konuda yardıma ihtiyaç duyuyor olabilir, bu noktada bir adım atabilir ve belki de günlerini kurtaran kahraman olabilirsiniz! Bu, aynı zamanda dil becerilerinizin gelişmesine yardımcı olacaktır, böylelikle dışarıda dolaşırken sürekli kulaklık takmaktan kaçınmış da olursunuz.

 

Neler izliyorlar, okuyorlar veya dinliyorlar?

 

Bu, toplu taşıma araçlarında insanlarla diyalog kurmak için iyi bir yöntemdir. Pek çok insan seyahat süresini telefonlarında, laptoplarında veya tabletlerinde televizyon, film veya YouTube kliplerini izleyerek veya müzik dinleyerek geçirir. Aynı zamanda toplu taşıma araçlarında tabletten veya basılı bir kitaptan bir şeyler okumak da hala yaygın bir alışkanlıktır. Çok fazla meraklı görünmeden, insanlara izledikleri/okudukları/dinledikleri şeylerinin nasıl olduğunu sorabilirsiniz - siz de aynılarını izlemeyi/okumayı/dinlemeyi ancak emin olamadığınızı söyleyebilirsiniz.

 

Ardından, sizin hoşunuza giden veya görmek/okumak istediğiniz benzer programlar, kitaplar veya filmlerden bahsedebilirsiniz ve ortak olarak hoşunuza gitmiş olan veya beğenmediğiniz türlerden örnekler hakkında diyaloğu sürdürebilirsiniz.

 

Hocalar hakkında konuşun

 

Aynı programa kayıtlı olan öğrencileri tanımaya başlayın çünkü muhtemelen kısa bir zaman sonra onlarla aynı sınıfta olacaksınız (hatta birlikte çalışmanız bile gerekebilir). Eğer hayatınızı cehenneme çeviren kötü bir hocanız varsa bunu birlikte konuşmak, içinizi dökmek için harika bir yöntemdir. Dersler biriyle tek ortak noktanız olabilir (en azından öyle görünebilir), bundan faydalanın. Ancak çok da fazla dedikodu boyutuna geçmemeye dikkat edin çünkü bu hoş olmaz.

 

Ardından, ders/program hakkında ve diğer hocalarla ilgili görüşleriniz hakkında konuşabilirsiniz.

 

Mütevazı olun

 

Kendinizin bazı küçük, zayıf yönlerini kabullenebiliyorsanız ve bununla dalga geçerek gülebiliyorsanız, bu diğer insanların size karşı daha pozitif bakmalarını sağlayacaktır. Kendi zayıf yönlerinize veya sebep olduğunuz sakarlıklara/kazalara gülebilmek takdir edilen, sevimli görünen bir özelliktir ve dolayısıyla diğer insanlar sizinle etkileşim kurarken daha rahat hissedeceklerdir. Eğer karşılaştığınız kişi iyi biriyse, sizin karşılaştığınıza benzer olumsuz örneklerden/deneyimlerinden bahsederek size kendinizi iyi hissettirmeye çalışacaktır - siz farkına varmadan birbirinize kendi hikâyelerinizi anlatmaya başlayacaksınız. Muhtemelen, eğer kampüste kaybolduysanız, diğer kişi de size kendisinin kampüste kaybolma hikâyesinden bahsedecektir.

 

Ayrıca aşağıdaki durumlardan KAÇINMAK isteyebilirsiniz:

 

Ciddi konular

 

Özellikle başka bir ülkede yaşıyorsanız siyaset, ırk, cinsellik gibi konulardaki fikirler ve tutumlar tartışmalı veya en azından hassas olabilir çünkü belli konular hakkında açık bir şekilde konuşmak sizin kendi ülkenizde alışık olduğunuz kadar kabul edilebilir/normal olmayabilir. Yeni bir ülkede geçireceğiniz ilk haftalarda/aylarda girmemeniz gereken diyaloglara dâhil olmadan önce toplumsal normları gözlemlemeye dikkat edin.

 

Kişisel bilgiler

 

Bir yabancı size gelip kişisel bilgilerinizi sorsa haklı olarak burada kendinizi korumayı düşünürsünüz. Dürüst veya masum olsalar bile amaçlarının ne olduğunu bilemezsiniz. Kişisel bilgilerin içerisinde belirli bir adres, yaş, cinsel yönelim ve hatta isim yer alabilmektedir - dolayısıyla her bir durumu kendi içinde değerlendirmeniz gerekir (örneğin bir barda veya gece kulübündeyseniz birinin adını sormak çok normaldir).

 

Ne zaman insanlara YAKLAŞMAMALI?

 

Eğer bir kişiye gece veya loş ışıklı olan bir ortamda yaklaşırsanız, akıllarına gelecek ilk şey diyalog kurma isteğiniz olmayacaktır - eğer bulunduğunuz yer kendilerini rahatsız hissettikleri ve insanların gelip geçmediği bir yerse büyük ihtimalle onlardan bir şey çalacağınızı veya onlara saldıracağınızı düşünürler. Nerede öğrenim gördüğünüze bağlı olarak, soygun ve hırsızlık vakalarının oranları yüksek olabilir, doğal olarak insanlar daha çekimser ve dikkatli davranmaktadır. Bunu aklınızda bulundurun ve eğer insanlar sizinle etkileşim kurma konusunda isteksiz görünüyorlarsa bunu kişisel olarak algılamayın.