Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Once you arrive

Yurtdışında Okurken Çalışmak

Yurtdışı eğitim alırken çalışabileceğinizi biliyor muydunuz? Peki, okurken yurtdışında çalışma ve para kazanmanın avantajları neler, dezavantajları var mı?

Yurtdışında Okurken Çalışmak

Yurtdışı eğitim almak, öğrencilerin sadece akademik bir deneyim kazanmasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda kültürel bir deneyim de sunar. Ancak yurtdışında okurken karşılaşacağınız yüksek eğitim ücretleri, konaklama ve diğer yaşam masrafları gibi mali zorluklar, maddi açıdan zorlu bir durumda kalmanıza neden olabilir. Bu nedenle birçok öğrenci, yurtdışında okurken çalışmaya karar verir. 

 

Aynı anda hem okuyup hem de çalışma fikri ilk başlarda korkutucu olabilir. Ancak yurtdışı eğitim alan çoğu uluslararası öğrenci için öğrenci işleri popüler bir tercihtir. Zira eğitim ve yaşam masraflarınıza ek gelir elde etmenizi ve en önemlisi de gittiğiniz ülkenin kültürünü öğrenmenizi sağlar. Peki, yurtdışında çalışmak ve para kazanmak kolay mı, yurtdışında okurken çalışmanın avantajları ve dezavantajları neler? Ayrıntılar rehberimizde.

 

Yurtdışı eğitim alırken çalışmanın avantajları neler?

 

Okurken yurtdışında çalışmak birçok nedenden dolayı gerçekten faydalı olabilir, ancak farkında olunması gereken birkaç dezavantaj da vardır. Bu dezavantajları, kararlılık ve verimli zaman yönetimi ile avantaja çevirmek oldukça kolaydır. Aşağıda yurtdışında okurken öğrenci işleri yapmanın avantajları hakkında sizin için önerilerimizi paylaşıyoruz:

 

Sitemize üye olarak dünyanın en iyi üniversiteleri, yurt dışı eğitim haberleri, faydalı içerikler ve ücretsiz broşürlerden faydalanabilirsiniz. Nasıl mı? Hemen bu linkten kayıt olun.

 

1. Ekstra para kazanma imkanı sunar

 

Yurtdışında çalışma denilince en bariz avantajı, şüphesiz para kazanmak olacaktır. Cebinizde biraz fazladan para olması üniversite hayatınızı daha da keyifli hale getirmeye yardımcı olur. Part time işten kazandığınız parayla ihtiyacınız doğrultusunda eğitim ya da yaşam masraflarınızı karşılayabilir, bunun yanında gezmek ya da dizüstü bilgisayar, tablet gibi elektronik eşyalar almak için kullanabilirsiniz. 

 

2. Ağ oluşturma fırsatı bulursun

 

Part time iş, farklı geçmişlerden ve farklı becerilere sahip insanlarla tanışmanın harika bir yoludur. Her zaman tanışacak birileri ve öğrenebileceğiniz yeni bir şey vardır. Özellikle profesyonel ağ oluşturma fırsatı yakalayacağınız bu süreçte kariyerinizle ve bölümünüzle ilgili part time iş bulursanız çok daha başarılı olursunuz. Örneğin, gastronomi okuyorsanız ve restoranda çalışmaya başladıysanız, size bilgi ve tavsiye verebilecek insanlarla bağlantı kurma imkanınız olur.

 

 

Yurtdışında okurken yapacağınız öğrenci işleri, potansiyelinizin farkında olan doğru insanları tanımak, size daha iyi iş pozisyonları ve potansiyel olarak daha iyi fırsatlar sunmak için mükemmel fırsatlardır.

 

3. İş deneyimi kazanırsın

 

Yurtdışı eğitim alırken çalışabileceğiniz öğrenci işleri, iş deneyimi ve faydalı beceriler kazanmak için harika bir fırsattır. Özellikle de eğitim aldığınız bölüm ya da çalışmak istediğiniz kariyerle ilgili bir part time iş ise üniversitede okurken öğrendiklerinizi uygulamaya koyabilmenize imkan sağlar. Ancak şunu da unutmayın ki, öğrenci işleri genellikle kampüs içi ve kampüs dışında daha çok satış elemanı, barmenlik, kütüphane görevlisi gibi part time iş imkanlarıdır. 

 

Bu nedenle ilk etapta bölümünüzle alakalı bir iş bulmanız olası görünmeyebilir. Ancak hangi iş olursa olsun elde edeceğiniz bu deneyim, ödevlerinizi daha iyi bir standartta tamamlamanıza, yabancı dilinizi geliştirmenize ve sınavlarda daha iyi performans göstermenize yardımcı olur.

 

4. Zaman yönetimi konusunda bilgin olur

 

Yurtdışı eğitim alırken çalışmak için derslerinizden arta kalan zamanı part time iş bulup çalışarak geçirebilirsiniz. Ancak bunu yapmak sanıldığı kadar kolay değildir. Derslerinizi aksatmamak, ödevlerinizi zamanında teslim etmek ve notlarınızı düşürmemek önceliğiniz olmalıdır. Zaman yönetimi yaparken kendinize bir program hazırlamanız faydalı olacaktır. Böylelikle okul ve iş haricinde kalan zamanınızı görmüş olur, ders çalışmak ve eğlenmek için zamanınızı planlayabilirsiniz. 

 

5. Mezun olduktan sonra çalışmaya daha çabuk adapte olursun 

 

Öğrenci işleri, yurtdışında çalışmak ve iş deneyimi kazanmak isteyen uluslararası öğrenciler için mükemmel bir fırsattır. Zira iş dünyasında deneyimine sahip olmak, öğrencilerin mezuniyetten sonra bir iş bulduklarında çalıştıkları ortama, çalışma arkadaşlarına ve işine daha iyi uyum sağlamalarına yardımcı olacaktır. 

 

6. Paranı nasıl yöneteceğini öğrenirsin

 

Part time bir iş, yurtdışı eğitim alırken öğrenim ve yaşam masraflarınıza katkı sağlayacak ekstra para sunar. Ancak bunu yaparken sosyal hayatınıza ve ders programınıza ekleyeceğiniz yeni sorumluluklarınız olacağını da unutmayın! Peki, çalışırken para kazanmak ve bütçenizi kontrol etmek için ne yapmalısınız? İlk başlarda yeni bir ülkeye ve şehre alışırken bütçenizden fazlasını harcamış olabilirsiniz ama birkaç ay sonra bunu kontrol etmeli ve artık planlı harcamalar yapmalısınız. Üstelik part time çalışırken kazanacağınız bir ek gelir de gelecek. Bu nedenle bu parayı nereye harcamanız gerektiği faturalar ya da ders kitapları, gıda gibi konuları planlayıp harcamalarınızı düzenleyebilirsiniz. 

 

7. Mükemmel bir özgeçmiş için ilk adımları atarsın

 

Part time işinizde sahip olduğunuz tüm sorumluluk ve görevleri özgeçmiş hazırlarken CV’nize ekleyebilirsiniz. Yurtdışı eğitim alırken yapacağınız öğrenci işleri sayesinde mükemmel iletişim becerileri, İngilizce konuşulan bir ülkedeyseniz İngilizce konuşma ve dinleme becerileri, takım çalışmasına yatkınlık gibi özellikleri kazanırsınız.

 

Yurtdışında üniversite okumak istediğiniz okullar, bölümler ve başvurular hakkında merak ettiklerinizi uzmanlarımıza ücretsiz sorarak yurtdışı eğitim danışmanlığı alabilirsiniz. 

 

Yurtdışı eğitim alırken çalışmanın dezavantajları var mı?

 

Aynı anda hem okul hem de çalışmayı dengelemeye çalışırken bazen kendinizi stresli ve yalnız hissedebileceğiniz bir ortamda da bulabilirsiniz. Esasında yurtdışında çalışmak çoğu zaman para kazanmak için bir fırsat gibi görünse de bunun asıl amacının sosyalleşmenizi sağlamak, yabancı dilinizi geliştirmek ve gideceğiniz ülke kültürüne alışmak olacağını da unutmayın. Bu şekilde düşünürseniz dezavantajları en aza indirgeyebilirsiniz. 

 

1. Daha az boş zamanın olur

 

Öğrenci işleri yaparken çoğu zaman çalışma saatleriniz hafta sonu ya da hafta içi gece çalışmayı gerektirebilir. Örneğin; sınavınızdan birgün önce siz ders çalışmayı planlarken işyerinizden çağrılabilir ya da siz boş zamanınızı değerlendirmek için plan yaparken iş arkadaşınız rahatsızlandığı için işe dönmek zorunda kalabilirsiniz. İşte tüm bu beklenmedik olaylar boş zamanınızı değerlendirmenizde sorun yaratabilir. Öğrenci işleri ya da para kazanmak cazip gelse de eğitiminizi aksatması durumunda pişman olabilirsiniz. 

 

2. Stres yaratır

 

Gündüz okurken akşam çalışmak ve sonrasında derslerinize odaklanmaya çalışmak hem uyku düzeninize zarar verebilir hem de strese yol açabilir. Zira yurtdışında yaşamak ve okul hayatınız özellikle ilk yıl zaten yeterince karmaşık ve stresli olacaktır. Bir de buna daha yaşadığınız ortama alışmadan çalışmayı eklemek fiziksel ve mental olarak sizi yoracaktır. 

 

3. Sosyalleşmek için zamanın olmaz

 

Aktif bir sosyal yaşamı sürdürürken yurtdışında çalışmak için zaman bulmayı başarabilmek zorlayıcı olacaktır. Hem okuyup hem de çalışırken sosyalleşmeyi arka plana atmanız gerekebilir. Bu nedenle okurken çalışmayı düşünmek için aceleci olmayın.  

 

Okurken yurtdışında çalışma ve para kazanmayı yönetmek için ipuçları:

 

  • Boş zamanını verimli kullan
  • Bir plan oluştur 
  • Aynı anda okuyup çalışan diğer kişilerle konuşun
  • Teknolojiden faydalan 
  • Yeterince uyuduğundan emin ol
  • Düzgün beslen

 

Okurken yurtdışında çalışma ve öğrenci işleri hakkında yeterince bilgi sahibi olduğumuza göre sizin için hazırladığımız faydalı linklere hemen göz atın: Öğrencilere Okurken Çalışma İzni Sunan 20 Ülke, Öğrenciyken Çalışabileceğiniz Yüksek Kazançlı İşler, Üniversite Okurken Çalışabileceğiniz Öğrenci İşleri

 

Bölüm ara

Ülke seçin
Lisans