Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Finans

Fulbright Bursu Nedir?

Amerika’da üniversite okumak istiyor, ancak yeterli bütçeye sahip değil misin? Fulbright Bursu ile bu mümkün! Fulbright bursu nedir, Amerika’da eğitim ücretleri için destek olur mu? Ayrıntılar rehberimizde.

Fulbright Bursu Nedir?

Amerika’da eğitim ücretleri bilindiği gibi dünyanın en yüksek maliyetlerine sahiptir. Buna ülkedeki yaşam maliyetleri de eklendiğinde Amerika’da üniversite okumak isteyen öğrenciler, maalesef maddi zorluklarla karşılaşarak bir süre için Amerika hayallerini ertelemeyi seçebiliyor. İşte tam da bu noktada devreye hükümetin ve üniversitelerin sunduğu finansal destekler giriyor. 

 

Bugün, Amerika’da eğitim almak isteyen öğrenciler için dünyanın en prestijli burs programlarından biri olan Fulbright Bursu, özellikle yüksek lisans ve doktora derecelerinde öğrencilerin tüm öğrenim masraflarının karşılanacağı finansal destekler sunuyor. Böylelikle Amerika’da üniversite eğitimi alırken Fulbright Bursu ile öğrenim ve yaşam masraflarını karşılayabileceğin eşsiz bir fırsat sahibi olabilirsin. Peki, Fulbright Bursu nedir, Fulbright Bursu şartları nelerdir senin için araştırdık. Keyifli okumalar. 

 

Fulbright Bursu nedir?

 

Amerika eğitim sistemi, dünyanın en iyilerinden biridir ve her yıl çok sayıda öğrenci yüksek kaliteli üniversiteleri ile tanınan Amerika’da üniversite okumak için çalışır. İşte, tam da bu noktada bir öğrenci, öğretim üyesi, akademisyen ya da profesyonelsen Fulbright Bursu ile derecene ya da bölümüne göre kendine tam olarak finanse edilen bir burs bulabilirsin. Peki, Fulbright nedir?

 

Fulbright Programı, ABD Hükümetinin önde gelen ve en prestijli burs programıdır. Bu açıdan Fulbright Bursu nedir ya da Fulbright nedir denildiğinde kısaca ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen küresel bir eğitim değişim programıdır diyebiliriz. 1946 yılında Arkansas senatörü J. William Fulbright tarafından hayata geçirilen Fulbright Yabancı Öğrenci Programı, eğitim ve kültür alışverişi yoluyla uluslararasında karşılıklı anlayışı teşvik ederken silahlı çatışmalara bir alternatif olarak görüldü. 

 

Sitemize üye olarak dünyanın en iyi üniversiteleri, yurt dışı eğitim haberleri,yurtdışı bursları, faydalı içerikler ve ücretsiz broşürlerden faydalanabilirsiniz. Nasıl mı? Hemen bu linkten kayıt olun.

Fulbright Bursu şartları neler?

 

Fulbright Bursu, lisansüstü öğrencilerin, genç profesyonellerin ve sanatçıların Amerika Birleşik Devletleri'nde eğitim görmelerini ve araştırma yapmalarını sağlar. Dünya çapında 160'tan fazla ülkede faaliyet gösteren burs programı, her yıl yaklaşık 4.000 yabancı öğrencinin Fulbright Bursu almasını sağlıyor. Bu ödüllere başvurmayı düşünüyorsan, komisyon tarafından belirlenen birkaç genel kriter vardır. Buna göre dikkat edeceğin Fulbright Bursu şartları şunlardır: 

 

 • İngilizce dil yeterliliği için gerekli minimum şartları karşılamak. Özellikle Türkçe eğitim verilen okullardan gelen adayların TOEFL veya IELTS sınavına girmesi önerilir.
 • Türk vatandaşı olmak şarttır. Green Card ya da Amerikan vatandaşlığı olan adaylar başvuramaz
 • Yaş sınırlaması yoktur. 
 • Tıbbın klinik alanları olan tıp, veterinerlik, hemşirelik, diş hekimliği, klinik psikoloji, eczacılık, vb. dışında her alandan başvuru kabul edilir
 • İşletme yüksek lisansı yani MBA ve işletmenin finans, pazarlama, muhasebecilik gibi alt dallarında Fulbright yüksek lisans bursu başvurusu yapmak isteyenlerin mezuniyet sonrası bir yıllık tam zamanlı iş tecrübesi ile başvurmaları, Amerika'ya gidene kadar en az 2 yıl tecrübeleri olması şarttır. 
 • Ancak Turizm Otelcilik bölümleri ile Ortak Eğitim veren üniversitelerden gelen adaylarda, yaptıkları uzun süreli stajlar nedeniyle bu koşul aranmaz.  
 • Akademik başarı - Yüksek Lisans için başvuranların lisans ortalaması 3.00/4.00 veya 76.66/100 olmalıdır. Doktora için başvuranların ise yüksek lisans not ortalaması, 3.50/4.00 ya da 88.33/100 olmalıdır.
 • Bir Amerikan üniversitesine kabul almış olmak gerekli değildir. Çoğu Fulbright bursiyeri okullara henüz başvurmamış kişilerdir. Yerleştirme süreci ile destek sağlanacak akademik yıl, bir başvuru döneminde başvuran tüm adaylar için aynıdır.
 • Üniversite öğrenimlerini lisans veya yüksek lisans düzeyinde Amerika’da yapmış veya Amerika’da 6 aydan uzun süreli Değişim Programlarına katılmış olanların Fulbright Bursuna başvurabilmeleri için yurda kesin dönüş tarihinden itibaren, en az 3 yıl geçmiş olması şarttır.
 • İyi tanımlanmış bir projeye ve kişisel liderlik yeteneğine sahip olmak.
 • Unutmayın, burs başvurusu için son tarihler, dereceye ve ülkeye özgü değişiklikler gösterir.

 

Fulbright Anlaşması nedir?

 

Fulbright Anlaşması, 1949 yılında Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri arasında imzalanan ikili anlaşmadır. Türk Fulbright Programı, 50 yıllık varlığı boyunca 3000'e yakın Türk ve Amerikalı akademisyeni desteklemiştir. Türkiye'ye gelen Amerikalı akademisyenler, bilim ve mühendislikten işletmeye, tarihe ve edebiyata kadar çeşitli disiplinlerde önemli öğretim ve araştırma katkıları yaparken Amerika’dan gelen Fulbright Bursu ile okuyan Türkler ise akademik kurumlarında önemli görevlerde bulunmuşlardır.

 

Fulbright Bursu başvuruları için istenilen belgeler hangileri?

 

 

Fulbright bursunun avantajları neler?

 

 • Tam öğrenim ücretlerinden kısmi feragat sağlar
 • Üniversite veya kolej yurtlarında konaklama imkanı sunar
 • Konferanslar ve seminerlere katılmak için finansman sağlar
 • Sağlık sigortası 
 • Uçak bileti 
 • Araştırma hibe ücreti

 

Fulbright Programı lisans derecesini kapsıyor mu?

 

Hayır. Fulbright Yabancı Öğrenci Programı yalnızca lisansüstü düzeydeki çalışmaları destekler. Bununla birlikte Amerikan hükümeti ve üniversitelerin sunduğu son derece cazip ve prestijli farklı burs destekleri de mevcuttur. Yurtdışı lisans bursları için hemen bu linke göz atabilir ya da makalelerimizi incelyebilirsin: Amerika'da Okumak İsteyen Öğrencilere Burs İmkanı Sağlayan Programlar ve Amerika'da Burslu Eğitim Veren Üniversiteler

 

Fulbright Yüksek Lisans Bursu nedir?

 

Amerika’da eğitim ücretleri en yüksek programlar arasında yüksek lisans derecesi gelir. Bu nedenle Fulbright yüksek lisans bursu, Amerika’da yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrencilere en fazla iki akademik yıl için finansal destek imkanı sunar. Fulbright burs başvurusu yapmayı düşünen adaylara bursun, ilk akademik yıl için 9-12 ay sürdüğünü ve ilk yıl akademik başarıyı karşılarsanız ikinci yıl devam edeceğini belirtelim. İkinci akademik yıl içinse en fazla 9 ay burstan yararlanabilirsiniz. Yurtdışı yüksek lisans bursları arıyorsan sitemize hemen göz at.

 

Fulbright yüksek lisans bursu, bir akademik yıl için 50.000 Amerikan Doları finansal destek sunar. Buna eğitim ücreti, aylık yaşam giderleri, üniversite sağlık sigortası dahil olduğu gibi bu ücretin dışında gidiş-dönüş uçak biletiniz de karşılanır. Fulbright bursu şartları arasında İngilizce yeterlilik en önemli gereklilikler arasındadır. Minimum skorlar şu şekildedir: 

 

 • TOEFL iBT ya da TOEFL IBT Special Home Edition:75 
 • IELTS Akademik: 6 
 • Pearson Test of English (PTE) Akademik: 60

 

Fulbright Doktora Bursu şartları neler?

 

Fulbright yüksek lisans bursu gibi Fulbright doktora bursu için de şartlar ve gereklilikler genel olarak birbirine benzerlik gösterir. Burs süresi en fazla iki akademik yıl içindir ve toplamda bir akademik yıl için burs ücreti, 50.000 Amerikan Doları civarındadır. Fulbright Yüksek Lisans ve Fulbright Doktora Bursları İçin Başvurular hakkında tüm gereklilikler ve merak edilenlere rehberimizden göz atabilirsiniz. 

 

Yurtdışında üniversite okumak istediğiniz okullar, bölümler ve başvurular hakkında merak ettiklerinizi uzmanlarımıza ücretsiz sorarak yurtdışı eğitim danışmanlığı alabilirsiniz. 

Fulbright Akademik Araştırma Bursu nedir?

 

Fulbright Bursu programı içerisinde en çok başvuru alan programlardan biri de akademik araştırma bursu olarak bilinen ve akademisyenlere Amerika’daki üniversitelerde ve araştırma merkezlerinde alanları ile ilgili araştırma yapma imkanı sunan burs türüdür. Burs başvurusu için son tarih, 4 Ekim 2023’dir. Fulbright Akademik Araştırma Bursu Hakkında Merak Edilenler için rehberimize hemen göz atın. 

 

 • Burs süresi en az 3, an fazla 9 ay
 • Son başvuru tarihinde en az beş yıllık doktora derecesini almış olmak
 • Araştırma yapılmak istenen kurumdan davet mektubu almış olmak 
 • TOEFL IBT puanının en az 75 ya da IELTS Akademik puanının en az 6 olması gerekir

 

Fulbright Doktora Sonrası Araştırma Bursu son başvuru ne zaman?

 

En popüler Fulbright Bursu türü olan doktora sonrası araştırma bursu için son başvuru tarihi 27 Eylül 2023’dir. Doktora derecelerini son beş yıl içinde almış olan adaylar, alanları ile ilgili Amerika’daki üniversiteler ya da araştırma merkezlerinde bir yıl araştırma yapmak isteyen genç akademisyenlere yöneliktir. 

 

Yurtdışı eğitim almak istiyor, ancak bütçen konusunda endişeleniyor musun? Hemen burs ayrıntıları, son başvuru tarihleri ve bursların değeri hakkında bilgileri öğrenebileceğin yurtdışı bursları sayfamıza göz at

 

Fulbright Doktora Tezi Araştırma Bursu nedir?

 

Fulbright Bursu programları arasında dikkat çeken bir diğer burs programı ise Doktora Tezi Araştırma Bursudur. Program, Türkiye’de bir doktora programına kayıtlı olup son başvuru tarihinde ders aşamasını tamamlamış veya tamamlamak üzere olan ve tez konusunu belirlemiş doktora öğrencilerine yöneliktir. Burs başvurusu için son tarih, 27 Eylül 2023’dir. 

 

Fulbright Meslek Yüksekokulu Öğrenim Bursu nedir?

 

Türkiye’deki meslek yüksekokullarında öğrenim görmekte olan öğrencilere yönelik olan Fulbright meslek yüksekokulu öğrenim bursu, 1 akademik yıl yani ortalama 9 ay içindir. Program kapsamında öğrencilerin teknik bilgileri ile liderlik becerileri ve İngilizce dil bilgilerini geliştirmelerine yardımcı olmak amaçlanır.

 

Fulbright Bursu nedir, şartları nelerdir yeterince bilgi aldığımıza göre Amerika'da üniversite okumak için okullardan gelen güncellemeleri ve uluslararası eğitim hakkındaki en son haberleri kaçırmayın! Hemen bültenlerimize abone olun ya da üniversite ve bölüm seçimi yapmanızda size yardımcı olacak kurs eşleştirici aracımızı deneyin!

 

Bölüm ara

Ülke seçin
Yüksek Lisans