Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Finans

Finansal Destek Türleri Hakkında Kılavuz - Akademik burslar, destek bursları ve hibeler

share image

Uluslararası öğrenciler için hangi finansal destek seçenekleri mevcut? Gelin, hiç duymamış olabileceğiniz seçeneklerin yer aldığı kılavuza bir göz atalım...

 

Farkında olmayabilirsiniz ancak uluslararası öğrenciler için çok sayıda finansal destek imkanı mevcuttur - bu imkânlara ulaşmak için yalnızca biraz araştırma yapmanız gerek. Ancak çeşitli seviyelerde öğrenim gören öğrencilere yönelik bu imkânların isimleri genellikle ülkeden ülkeye biraz farklılık göstermektedir - her biri farklı şekilde ifade edilmekte ve farklı koşullar taşımaktadır. Kafa karıştırıcı değil mi?

 

Aşağıda her bir finansal destek türünün ne anlam ifade ettiğini açıklayarak kafa karışıklığınızı giderelim - böylelikle sizin işinize yarayabilecek olana ulaşabilirsiniz:

 

Akademik Burs (Başarı Bursu)

 

Burs, öğrencilere verilen maddi destek anlamına gelir. Yüksek öğrenim masraflarının (kısmen veya tamamen) karşılanmasına yönelik karşılıksız (geri ödemesiz) olarak verilmektedir. Burs kazanmanın çeşitli yolları mevcuttur çünkü burslar öğrencilerin mevcut akademik başarılarına, onların gelecek potansiyellerine göre veya yerel bir toplulukta sunmuş oldukları takdire değer bir hizmetten ötürü verilebilmektedir.

 

Spor bursu

 

Spor bursu (athletic scholarship) olarak bilinen bu burs türü bir veya birden fazla spor alanında üstün becerilere sahip olduğunu kanıtlayan bireylere verilmektedir. Spor bursu öncelikli olarak okul gruplarıyla yapılan sporların çok popüler olduğu ve oyun bilet satışları ve ticaretinin kurumlara yüksek gelirler sağladığı Amerika’da çok yaygındır. Futbol okullarında, özellikle bu okulların olmaması halinde maddi olarak bir okula devam edemeyecek durumda olan pek çok öğrenci bir yandan okulları için futbol kulübünde oynarken diğer yandan da üniversite düzeyinde eğitim almaktadır. Spor bursu alan öğrencilerin, sahada çeşitli standartlara erişmenin yanı sıra notlarını da yüksek tutmaları gerekmektedir; aksi takdirde burslarını kaybedebilirler.

 

Bursary - Birleşik Krallık

 

Bursary (burs), bir öğrencinin eğitimine destek vermek için bir kurum veya diğer akademik çevreler tarafından yapılan finansal yardımı ifade eder. Bu terim özellikle Birleşik Krallık’tascholarship’ (başarı bursu) teriminin yerine kullanılmaktadır. ‘Scholarship’ genellikle öğrencinin öğrenim sürecindeki performansına bağlı olarak verilirken Bursary başvuru yapan öğrencinin ihtiyaçlarına göre verilir - bu da burs veren kurumun veya kurulun öğrencinin nereden geldiğini ve ailesinin mali durumunu dikkate aldığı anlamına gelir. Bursary almaya hak kazanan öğrencilerin mezuniyetlerinin ardından geri ödeme yapmaları gerekmez.

 

Vakıf Bursu (Fellowship)

 

Fellowship” terimi geçmişte belirli bir çalışma yürütmek veya bilgiye ulaşmak amacıyla akranlarıyla çalışma imkanı sunulan bir grup bireyi tanımlamak için kullanılırdı. Günümüzde ise İngilizce konuşulan pek çok ülkede, genellikle doktora derecesi olmak üzere yüksek bir akademik düzeye erişmiş olan bir bireyi tanımlamak için kullanılır. Fellowship terimi finansal destek bağlamında, bir kurumda, akademik başarıya dayalı olarak öğrencilere verilen, onların akademik çalışmalarını yürütmelerine imkan sağlayan çok prestijli parasal bir ödül anlamına gelir; bu finansal desteği alabilmek için öğrencilerin tez hazırlamaları, ne konuda çalışma yürütmek istediklerini ve bunun niçin değerli bir alan olduğunu ifade etmeleri gerekir.

 

Hibe

 

‘Hibe’ burs, başarı bursu ve hatta akademik bursun (fellowships) bazı türlerini ifade etmek için kullanılan bir terimdir. Hibenin farkı, bir hükümet kuruluşu, vakfı veya fonu tarafından öğrenciye verilmesidir. Amerika’da öğrencilere mezuniyetlerinin ardından geri ödenmek üzere hibeler verilebilir ancak her hibede geri ödeme söz konusu değildir. Öğrencinin geri ödemeli mi yoksa geri ödemesiz hibe mi alacağı farklı hükümet kuruluşlarına göre değişiklik gösterir. Dolayısıyla şartları okumayı unutmayınız! Kuruluşlar hibeleri genellikle, mezuniyetlerinin ardından kendi kurumlarında bir pozisyona gelmesi umuduyla öğrencilere verir - dolayısıyla hibe almaya hak kazanmak geleceğe uzanan kariyer yolunda harika bir adım atmak anlamına gelebilir.

 

Kredi

 

Kredi, daima geri ödemenin söz konusu olduğu tek finansal yardım seçeneğidir. Kredi, ücretsiz finansal yardım değildir; bireyin aldığı asıl net miktardan daha fazla borçlanmasına sebep olan ve faiz içeren bir yardım türüdür - ancak öğreniminizi tamamladığınızda geri ödemeye başlamak için bir işe girmeniz ve gelir elde ediyor olmanız gerekmektedir. Birleşik Krallık’ta bulunan yerli öğrenciler bu yolla öğrenci kredisi almaktadır ancak bu seçenek her zaman uluslararası öğrencilere yönelik olmayabilir. Bazı bankalar öğrencilere öğrenim kredisi teklif ederler ancak bu da yine hangi banka olduğuna, onların politikasına, sizin (ailenizin) maddi durumuna ve daha pek çok faktöre bağlı olacaktır.

 

Kararınız ne olursa olsun, uluslararası öğrenciler için çeşitli finansal destek seçeneklerinin mevcut olduğunu bilmek sizi rahatlatabilir. Herhangi bir finansal desteğe başvurmadan veya bunları kabul etmeden önce tüm koşulları ve beklentileri okuduğunuzdan emin olunuz. “bedava para” kazanmak kulağa harika gelebilir ancak bunu hak etmek için çok uğraşmanız gerekebilir - elinizden geleni yapmaya hazır olun!