Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Bölüm Rehberleri

Dünyanın En İyi 10 Hukuk Fakültesi

Yurtdışında hukuk eğitimi almak istiyor ancak hangi üniversitenin senin için en iyisi olduğuna karar veremedin mi? O halde dünyanın en iyi hukuk fakülteleri ve merak edilenler rehberimizde.

Dünyanın En İyi 10 Hukuk Fakültesi

Öğrencilere argüman oluşturma, problem çözme, kompozisyon yazma ve araştırma gibi oldukça aktarılabilir beceriler sağlayan bir bölüm olan hukuk, tipik olarak bir avukat ya da hukukçu olmak isteyen öğrenciler arasında oldukça popülerdir. Aynı zamanda bir veri analisti, borsacı, kamu hizmeti yöneticisi ve siyasetçi gibi farklı kariyer türlerinde de çalışmanıza olanak sağlayan hukuk fakültesi, dünyanın en eski akademik alanlarından biri olarak karşımıza çıkıyor. 

 

Dünyanın dört bir yanındaki en iyi hukuk fakülteleri, öğrencilere çok çeşitli programlar sunarken hangisinin sizi başarıya götüreceğini ya da parlak bir kariyer için önemli bir adım olacağını bilmekte zorlanabilirsiniz. Bu süreçte hukuk okumak isteyen öğrenciler için en iyi seçeneklere daha zengin bir bakış açısı kazanabilecekleri dünyanın en iyi hukuk fakülteleri ve ülkelerini bir araya getirdik. Listemize göz atarak bir fikir elde ederek başvurularınız için bilgi sahibi olabilirsiniz. Yurtdışı hukuk eğitimi alacak öğrenciler için en iyi hukuk fakülteleri rehberimizde. 

 

Neden hukuk eğitimi?

 

Bugün Nelson Mandela, Fidel Castro, Barack Obama, Benazir Butto ve Mahatma Gandhi gibi tarihe adını yazdırmış en ünlü isimlerin ortak yönünün hukuk okumak olduğunu biliyor muydunuz? Bir hukuk fakültesi diploması size başarılı bir avukat olma becerilerini kazandıracağı gibi aynı zamanda başarılı bir yapımcı, politikacı, yönetici, gazeteci, diplomat veya polis memuru olmak gibi farklı kariyer hedefleri ile hemen hemen her meslek için donatır. Aynı zamanda araştırma, iş geliştirme, iletişim gibi çok amaçlı beceriler geliştirerek yurtdışı iş imkanlarınızı artırabilirsiniz. Yurtdışında Hukuk Okumak İçin 5 Sebep yazımıza hemen göz atın. 

 

Yurtdışında üniversite okumak istediğiniz okullar, bölümler ve başvurular hakkında merak ettiklerinizi uzmanlarımıza ücretsiz sorarak yurtdışı eğitim danışmanlığı alabilirsiniz. 

 

Dünyanın en iyi hukuk fakülteleri hangileri?

 

Yurtdışında hukuk okumak verilmesi en zor kararlardan biri olabilir. Ancak bu alanda başarılı olmak için gereken beceri ve teorik bilgileri kazanabileceğiniz çok sayıda program ve en iyi hukuk fakülteleri sizi bekliyor. Aralarında Amerika ve İngiltere ile dünyanın en iyi üniversiteleri ve okullarının yer aldığı QS 2023: Dünya Üniversite Sıralaması listemize hemen göz atalım. 

 

1. Harvard University - Amerika

 

Michelle ve Barack Obama çiftinin Harvard Law School mezunu olduğunu biliyor muydunuz? 1817 yılında kurulan Harvard Hukuk Fakültesi, Amerika Birleşik Devletleri’nin en eski ve dünyanın en iyi hukuk fakülteleri ve programlarından biridir. Küçük sınıflar ve en büyük yasal klinikler sunmasıyla gurur duyan Harvard Hukuk Fakültesi öğrencileri, profesyonel yasal ortamlarda sınıf teorisini uygulamaya teşvik edilir. Harvard Hakkında 10 İlginç Bilgi rehberimizi inceleyin. 

 

 

Bugün, Harvard mezunu bir şirket avukatının 130.000$ maaş aldığını düşünürsek, zorlu giriş koşullarına rağmen her yıl çok sayıda öğrencinin hukuk eğitimi almak için Harvard Üniversitesi ve programlarını seçmesi çok da şaşırtıcı görünmüyor. 

 

2. University of Oxford - İngiltere

 

QS dünyanın en iyi hukuk fakülteleri sıralamasında Harvard’dan sonra ikinci sırada yer alan Oxford Üniversitesi, 800 yıllık bir eğitim ve öğretim geçmişine sahiptir. Birleşik Krallık’taki en büyük hukuk eğitimi veren okullardan biri olan Oxford mezunu ünlü isimler arasında İngiltere Başbakanı Tony Blair ile Kanada Başbakanı John Turner yer alır. Oxford Üniversitesi'nden bir hukuk derecesi, daha ileri programlar ve uzmanlıklar için başvuruda bulunmanız gerektiğinde sizi mükemmel bir konuma getirecektir. Guardian Üniversite Rehberi Sıralaması 2022 listesine ve İngiltere’de Hukuk Eğitimi hakkında merak edilenlere buradan göz atabilirsiniz. 

 

3. University of Cambridge - İngiltere

 

İngiltere’nin en eski ve saygın üniversitelerinden biri olan Cambridge Üniversitesi Hukuk Fakültesi, hem QS hem de THE en iyi hukuk fakülteleri listelerinde üst sıralarda yer alırken, özellikle uluslararası hukuk ve kriminoloji alanlarında araştırma ve öğretim çalışmalarıyla tanınır.

 

 

Cambridge hukuk fakültesinin Birleşik Krallık’taki en büyük üç hukuk koleksiyonundan birine sahip olduğunu biliyor muydunuz? Squire Hukuk Kütüphanesi, yaklaşık 180.000 ciltlik bir koleksiyonu barındırır. Complete University Guide 2023: İngiltere Üniversiteleri hakkında ayrıntılara buradan göz atın. 

 

4. Yale University - Amerika

 

Amerika’nın en saygın ve en iyi hukuk fakülteleri arasında yer alan Yale Üniversitesi, öğretim kalitesi ile ünlüdür. Yale Law School, 1824 yılında kurulduğundan bu yana aralarında Hillary ve Bill Clinton, Gerald Ford gibi siyasetçi, yazar ve hukukçulardan oluşan zengin bir mezun listesine sahiptir. Yale’de hukuk okumak isterseniz, her yıl başvuranların %10’undan daha azının kabul edildiği zorlu ve seçici bir kabul sürecinin sizi beklediğini söylemekte fayda var. Girilmesi Zor Olan Dünyanın En İyi 15 Üniversitesi hangileri merak ediyor musunuz?

 

Sitemize üye olarak dünyanın en iyi üniversiteleri, yurt dışı eğitim haberleri, faydalı içerikler ve ücretsiz broşürlerden faydalanabilirsiniz. Nasıl mı? Hemen bu linkten kayıt olun.

 

5. Stanford University - Amerika

 

Listemizin en ilgi çekici okullarından biri olan Stanford Üniversitesi, QS sıralamalarında beşinci sırada yer alsa da Times Higher Education en iyi hukuk üniversiteleri arasında kendisine ilk sırada yer bulmuştur. Kaliforniya merkezli özel bir araştırma üniversitesi olan Stanford’un hukuk fakültesi 1893 yılında kurulmuştur. Hukuk eğitimi için her yıl 4,000’den fazla başvuruyu kabul eden okulun, yalnızca 180 öğrenciyi bünyesine aldığını belirtelim. En Çok Nobel Ödülüne Sahip Üniversiteler Hangileri biliyor musunuz? 

 

6. New York University - Amerika 

 

1835 yılında kurulmuş olan New York Üniversitesi hukuk fakültesi, New York şehrinin en eski hukuk üniversitelerinden biridir ve ünlü mezunları ile bilinir. New York belediye başkanlığı yapmış Rudy Giuliani, Ed Koch, John F. Kennedy Jr., Amal Clooney gibi isimler NYU Law mezunlarıdır. Üniversite, her yıl 7.000’den fazla başvuru alırken bunlardan sadece 450’sini kabul eder. 

 

7. London School of Economics and Political Science - İngiltere 

 

LSE Hukuk Bölümü, öğretim kalitesi ve yasal araştırmalarıyla uluslararası bir üne sahip dünyanın en iyi hukuk fakülteleri ve programlarından biridir. 185 yıllık bir geçmişe sahip okulun hukuk fakültesi, dünyanın her yerinden gelen öğrenciler ve akademisyenlerden oluşur. Öğretim ve araştırmada benzersiz bir uluslararası ve disiplinler arası bakış açısı yakalayacağınız London School of Economics, eşsiz bir deneyim kazanmanıza yardımcı olur. 

 

8. Columbia University - Amerika

 

New York eyaletinin en eski eğitim kurumlarından biri olan Columbia Üniversitesi, 1858 yılında kurulan hukuk fakültesi ile de Amerika’nın en iyi hukuk üniversiteleri arasında yer alır. Amerika’da hukuk alanında çalışmak isterseniz, Columbia Law School, ülkenin seçkin şirketlerinde yer alan hukuk fakültesi mezunu ağı ile dikkat çeker. US News Dünyanın En İyi Üniversiteleri Sıralaması listesine buradan göz atın. 

 

9. University of California, Berkeley

 

Berkeley Law, Kaliforniya’da 1894 yılında kurulmuş dünyanın en iyi hukuk fakülteleri arasında ilk 10’da yer alır. Mezunlarının %97’sine yakını ilk 10 ay içerisinde iş bulan okul, aynı zamanda araştırma alanında zengin bir geçmişe sahiptir. Berkeley Law hukuk fakültesi, aralarında fikri mülkiyet hukuku, temiz teknoloji hukuku, çevre hukuku gibi alanlarda öncülük etmiş özel müfredat programları sunmaktadır. 

 

10. University of Chicago

 

1890 yılında kurulan Chicago Üniversitesi, Amerika’nın en iyi hukuk fakülteleri arasında yer almasının yanında ilham verici akademisyenleri ve küresel kampüsleri ile de dikkat çeker. UChicago Law School, zorlu giriş koşulları ile tanınırken öğrencilerin 4.48 ya da üstü bir not ortalamasına sahip olmaları istenir. Eğer not ortalamanız bu değerin altında ise daha yüksek bir LSAT değeri sizi kurtarabilir. 

 

İlk 20’de yer alan en iyi hukuk fakülteleri hangileri?

 

QS dünyanın en iyi üniversiteleri arasında hukuk eğitimi veren en iyi ilk 10 üniversiteyi yukarıda ayrıntılı olarak inceledik. Görüldüğü üzere tabloda son yıllarda İngiltere ve Amerikan üniversiteleri üstünlüğü hala değişmedi. Peki, ilk 20 arasında hangi hukuk üniversiteleri ve ülkeler yer alıyor? 

 

11. National University of Singapore - Singapur

12. The University of Melbourne - Avustralya

13. UCL - İngiltere

14. The University of New South Wales - Avustralya

15. King’s College London - İngiltere

16. The University of Sydney - Avustralya

17. The University of Edinburgh - İskoçya

18. Universite Paris 1 Pantheon-Sorbonne - Fransa

19. University of Toronto - Kanada 

20. The University of Hong Kong - Hong Kong  

 

Yurtdışı eğitim almak isteyenler için en iyi hukuk fakülteleri hangileri bilgi vermeye çalıştık. Peki, hala bölüm seçimi konusunda karar verememiş öğrenciler var mı? O halde hemen bölüm eşleştirici aracımızı deneyin. Aynı zamanda hukuk eğitimi hakkında yazılarımıza da göz atın: University of Bristol: Hukuk Eğitimi, Üniversite Tanıtımı: The University of Law ile Hukuk Eğitimi, Yurtdışında Hukuk Eğitiminin 10 Avantajı, Avukat Olmak İçin En İyi 10 Neden, Mezun Olduktan Sonra Kolay İş Bulmanızı Sağlayacak 10 Bölüm

 

KURS EŞLEŞTİRİCİ
Size en uygun programın?
hangisi olduğunu yeni "Kurs Eşleştirme" aracımızla öğrenin!
EŞLEŞTİRMEYE BAŞLA