Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Bölüm Rehberleri

Mutfaktaki Sanatıyla Kendini Daha Rahat İfade Edenlere: Dünyanın En İyi Aşçılık Programları

Aşçılık Prgoramları_Hotcourses

Lezzetler ve kokular sadece iştah kabartan bir unsur olmaktan daha ötede dünyadaki çok fazla sayıda insan için zevklerini, tercihlerini ve kişiliklerini yansıtıyor. Mutfak sanatınızla kendini daha iyi hissedenler için dünyanın en iyi yurt dışında aşçılık eğitimi programlarına göz atılmalı. Yurt dışında aşçılık eğitimi almak sadece aşçılık kariyerinizi değil aynı zaman dünya mutfakları bilginizi ve deneyiminizi de geliştirecektir.

 

İnsanların kendilerini ifade etme yöntemleri onların meslek seçimlerini de etkiliyor. Müziğiyle kendini daha iyi ifade ettiğini hisseden kişiler müzik kariyeri planlarken çizim yaparak kendisi daha iyi hissedenler mimarlık gibi meslekleri seçiyor. İlgilendiği alanda kendisini daha iyi ifade edebilmek, daha profesyonel becerilere sahip olmak isteyenler için yurt dışı eğitim programları dikkat çekiyor. İstediğiniz beceriye sahip olmak için çok fazla seçeneğiniz var. Ancak kimi zaman en iyi seçenek hemen yanı başınızda bulunmayabilir. Böyle bir durumda yurt dışında eğitim programlarını değerlendirebilirsiniz.

 

Dünya Mutfaklarını Mutlaka Öğrenmelisiniz

 

Mutfak, kültürü oluşturan unsurlardan biridir. Ülke mutfaklarında kullanılan malzemeler, pişirme metotları ve benzeri unsurlar kültür ve geleneklerden etkilenerek farklılaşıyor. Afrika mutfakları, Asya mutfakları, Avrupa mutfakları ve Amerika mutfakları gibi çeşitli alt dallara ayrılan dünya mutfakları birbirinden lezzetli yemekleri barındırıyor.

 

Küreselleşme ile ülkeler arası siyasi sınırların soyutlaşması sonucunda ülkelerin mutfak kültürleri de sınırları aşarak küresel lezzetler haline geliyor. Üretim, depolama, lojistik gibi iş süreçlerinin gelişmesi ile toplumlar dünyanın bir başka yerindeki geleneksel bir yiyeceği tanıma fırsatına sahip oluyor.

 

 

Dünya Ülkelerinin Leziz Yemekleri

 

 • Azerbaycan: Kültürümüzün ortak unsurlar taşıması sebebiyle mutfağına da yabancı olmadığımız kardeş ülke Azerbaycan’ın en meşhur ve lezzetli yemeği yarpaq dolması dünya lezzetleri arasında yer alıyor.
 • Bosna Hersek: Belki de pek çok ülke ve şehre özgü olduğu düşünülen köfte Bosna Hersek’te kendine has bir sunum ile buluşuyor.
 • Belçika: Midye severlerin favorisi olan moules frites’in patates kızartması ile sunumu hafif ve sağlıklı bir lezzet midye tavalardan oluşuyor.
 • İngiltere: Sebze ve etin yanı sıra karbonhidrat da içeren şahane tabaklar arasında yer alan rozbif’de İngiltere’nin eşsiz lezzetleri arasında yer alıyor. Havuç, brokoli gibi sebzelerin sağlıkla sunumu ise tercih nedenleri arasında yer alıyor.
 • Brezilya: Meksika fasulyesinin bir tencerede bifteklerle buluşmasının ardından ağır ateşte pişirilmesi hem doyurucu hem de lezzetli bir yemek olmasına neden oluyor. Sağlıklı bir içeriğe sahip Brezilya feijoada’sı adını dünyaya duyurmuş olmayı sonuna kadar hak ediyor
 • İspanya: Ülkeye özel olarak bilinen tortilla ve tapasın yanı sıra paella da son zamanlarda dünya mutfağında favoriler arasında yerini aldı. Sağlıklı ve besleyici bir lezzet olması da ayrıca cazip hale getiriyor.
 • İtalya: Makarna ve pizzalarıyla ünlü olduğunu artık herkes biliyor. Tatlı olarak da tiramusuyu dünya mutfağına kazandıran yine İtalya oluyor.
 • Yunanistan: Yemek çeşitlerinin ülkemizle benzerliği dikkati çeken Yunanistan’da bizdeki musakkadan çok farklı olan bir musakka öne çıkıyor. Sote edilmiş et, patates ve etlerin birleşiminin beşamel sosla buluştuğu lezzet sağlık açısından da pek çok zengin besini sunuyor.
 • Macaristan: İçerisinde patates, et ve biber bulunan gulaş sulu yemek olarak hem sağlıklı hem de doyurucu bir ürün olarak karşımıza çıkıyor.
 • Fransa: İnce çekilmiş buğday unu ile yapılan krep içerisine tatlı veya tuzlu çeşitlerin doldurulması sonucu pek çok zengin içerik sağlanabiliyor. Dilerseniz peynir, mantar, sosis dolgusuyla bir lezzet, dilerseniz de; sos, meyve ve kremalarla enfes tatlılar elde edebilirsiniz.
 • Hindistan: En ünlü lezzeti tandoori tavuğu olan Hindistan’ın bu lezzetinin sırrı baharatları ve yoğurtla marine edilmesinin ardından tandırda pişirilmesidir. Eşsiz lezzet hem sağlıklı hem de doyurucu bir hal alması dolayısıyla tercih edilebilir bir üründür.
 • Japonya: Suşi zaten artık herkesin bildiği ve denediği bir lezzet haline geldi. bunun yanında yeni tanınan lezzetler arasına giren miso çorbası; oldukça sağlıklı bir ürün. Soğan, havuç ve tofu kullanılarak yapılan çorba içimizi ısıtmak için sunuluyor.
 • İsveç: Herkesin bildiği köfte lezzetinin sırrı ise et suyuyla özel bir sos aracılığı ile marine edilmesi ve sunulmasıdır.

 

Yurtdışında Aşçılık Eğitimi Hayatınızın Dönüm Noktası Olabilir

 

Bu kadar fazla çeşidi olan ve lezzetli dünya yemekleri size daha fazla şey ifade ediyor olabilir. Mutfaktaki yaratıcılığınızı kullanarak kendinizi sanatınızla daha rahat ifade edebiliyor olabilirsiniz. Eğer öyleyse hayallerinize daha sıkı sarılmalısınız. Çünkü mutfak sanatlarının dünyadaki tanınırlığı her gün çok daha fazla artıyor.

 

Yurtdışında aşçılık eğitimi veren üniversite ve kurslar sizi, dünya mutfaklarından çeşitli sunumlar yapabilecek başarılı bir şef aşçı, pastacı, mutfak şefi yapmayı hedefliyor.  Çeşitli eğitim düzeylerinde gastronomi eğitimi veren yurt dışındaki bu kurumlar, hayalinize giden yolda oldukça yol katetmenizi sağlayacak.

 

Yurt dışında eğitim alarak hem yabancı dilinizi geliştirmek hem de dünya mutfaklarını yakından tanımak istemez misiniz? O halde, dünya çapında en iyi üniversitelerin broşürlerini indirerek, bölüm ayrıntıları ve giriş koşulları hakkında daha çok bilgi alabilirsiniz. 

 

 

Yurt Dışındaki Popüler Mutfak Sanatları Programları

 

Mutfak sanatları kariyerinizi güçlendirmek istiyorsanız dünyada göz atabileceğiniz çok fazla sayıda mutfak sanatları eğitimi mevcut. Harvard Üniversitesi’nde olduğu gibi Sidney Üniversitesi, British Columbia Üniversitesi gibi başarılı mutfak sanatları eğitimi veren kurumlar mutfakta kendinizi ifade edebilme becerinizi geliştirecek.

 

 

Harvard Üniversitesi’nde Sürdürülebilir Gıda Sistemleri Sertifika Programı

 

Son yıllarda dünyanın en popüler aşçılık programı demek yerinde olur. Kaynakların sınırlılığı ve azalması, kaynak ihtiyacının artması sürdürülebilir gıda sistemlerinin gerekliliğine işaret ediyor. Amerika’da mutfak sanatlarının gelişmesi göz önünde bulundurulduğunda Harvard Üniversitesi’nin de mutfak sanatlarında başarısı anlaşılabilir. Harvard Üniversitesi Sürdürülebilir Gıda Sistemleri Sertifika Programı (Sustainable Food Systems Certificate) yurtdışında mutfak eğitimleri arasında en popülerlerinden biri. Mutfaktaki sürdürülebilirliğinin önemi göz önünde bulundurulduğunda bu sertifika programının size oldukça değerli katkıları olacak.

 

Program mutfak sanatları ile ilgilenenleri gıda tedarik zincirini yeniden tasarlayabilir, kaynakların verimliliğini artırma yöntemlerini geliştirebilir düzeye getirmeyi hedefliyor.

 

➡️ ➡️ Siz de yurt dışında iyi bir gastronomi eğitim almak isterseniz hemen formu doldurarak, uzmanlarımızdan ücretsiz danışmanlık alabilirsiniz.  

 

Sidney Üniversitesi’nde Gıda ve Tarım Programı

 

Sınırlı ve azalan kaynaklarla dünyayı beslemek her geçen gün daha büyük bir problem haline geliyor. Yüksek kaliteli besleyici gıda üretimi konusunda tutkunuz varsa dünyada alabileceğiniz en başarılı eğitim programlarından olan Food and Agribusiness programı süresince okyanus ve sayısız limanın bulunduğu şehri gezebilirsiniz. Sidney Üniversitesi’nin size heyecan verici bir profesyonel deneyim sunacağı son derece açık. Bu programdan sonra mutfak kariyerinizi daha fazla güçlendirebilir ve gıda güvenliği, tedarik zinciri, kalite güvencesi, gıda üretimi gibi alanlarda daha yetkin olabilirsiniz.

 

British Columbia Üniversitesi’nde Gıda Bilimi Programı

 

Mutfakta kendisini harikalar yaratarak ifade edenler için bir başka harika yurt dışında eğitim programı British Columbia Üniversitesi’nde. Gıdanın kimyası ve mikrobiyolojisi başta olmak üzere besinlerin tüketim için tasarlanma sürecini keşfedeceksiniz. Gıda kaynaklı hastalıkları önlemeyi, gıdaların işlenme sürecini öğrenecek ve mutfak kariyerinize güçlü bir yön vereceksiniz.

 

Bölüm ara

Ülke seçin
Lisans