Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Bölüm Rehberleri

Matematik Alanında Eğitim Almanın Avantajları

Matematik Alanında Eğitim Almanın Avantajları

Yurtdışı eğitim düşünen öğrenciler için en zor kararlardan biri okumak istedikleri bölümü seçmektir. Bunu yaparken dikkat etmeniz gereken belli başlı konular vardır. Günümüzde çoğu öğrenci okuyacakları konuları seçerken, mezuniyetten sonra iş bulamama kaygısı ile malesef istihdam imkanı daha fazla ve yüksek maaş getirisi olan bölümlere yöneliyor. Ancak sırf bu nedenlerle her yıl, sevmedikleri konularda eğitim alan ve işlerde çalışan binlerce mutsuz yeni mezuna rastlıyoruz. 

 

Peki bu durumda seçimlerimizi neye göre yapmalıyız! Tabii ki iş imkanı yüksek konularda eğitim almak çağımızın kaçınılmaz gerçeklerinden biridir, ancak bunu ilgi alanlarımız olan konularla birleştirerek eğitim almayı deneyebiliriz. Örneğin; moda tasarımı ile ilgileniyorsak, öncesinde tekstil mühendisliğinde eğitim almak ya da moda tasarımı eğitiminizi bir MBA derecesiyle süslemek iş imkanlarınızı arttıracaktır. Aynı şekilde matematik konusunda başarılı bir öğrenciyseniz, işletme, bilgisayar bilimi, finans, istatistik gibi konularla eşleştirebileceğiniz ortak bir derecede eğitim alabilirsiniz. 

 

Günümüzde matematik dünyanın en geçerli ve temel alanlarından biri olarak karşımıza çıkarken, matematiğin tanımı konusunda doğru ya da yanlış geçerli ve genel bir cevap verilememiştir. Aristoteles matematiği nicelik bilimi olarak, Carl Friedrich Gauss ise bilimlerin kraliçesi olarak tanımlamıştır. Hayal gücünü geliştiren, açık ve mantıklı düşünmemize yardımcı olan, doğru kavramları bulmamızı basitleştiren matematik alanında neden eğitim almalıyız ve bize kazandıracağı avantajlar neler yazımızda!

 

Matematik Her Yerde Karşınıza Çıkar

 

Günlük hayatımızın en önemli parçalarından olan matematik, birçok öğrenci için sıkıcı, karmaşık, zor anlaşılır olabilir. Aslında matematik ilgi duyanlar için eğlenceli, heyecan verici ve ilginçtir. Matematik bugünün dünyasında önemli bir disiplindir ve herkesin belli bir düzeyde matematik bilgisine ihtiyacı vardır. Bunun yanında matematik, bilimsel olarak bakıldığında birçok ilgili alanına katkıda bulunur. Örneğin; bilgisayar biliminin ve bilgisayarların gelişiminde matematikçiler önemli rol oynamıştır, yazılımın temelinde matematik ve mantık yer alır, kimya, fizik ve astronominin gelişimi için matematik gereklidir, uçakla seyahat etmemiz için gerekli olan hava akımı ve kontrol sistemleri matematiksiz mümkün olmazdı. Temeli mantığa dayanan matematik, zihni geliştirirken bir yandan da rasyonel bakış açısı kazandırır. Böylelikle ön yargısız, mantık kuralları çerçevesinde, tutarlı kararlar vermemizde aldığımız matematik eğitiminin payı büyüktür. 

 

Yurtdışı eğitim, programlar ve burs imkanları hakkında ayrıntılı bilgilere üniversitelerin broşürlerini indirerek ulaşabilirsiniz.

Dünyaca Ünlü Üniversitelerde Eğitim Alma Fırsatı Sunar

 

 • Princeton University: Amerika’da 1746 yılında kurulan Princeton Üniversitesi, dünyanın en iyi matematik ve fizik eğitimi veren okullarındandır. Her öğrenci, lisans eğitimleri boyunca ilgi çekici ve destekleyici eğitim anlayışı ve kariyer fırsatlarına sahip olurken, 2 yıllık yüksek lisans derecesinde öğrenciler, uzman profesörler ile çalışırlar. Üniversite aynı zamanda Albert Einstein’ın akademisyen olarak yaşamının sonuna kadar çalışmalarına ev sahipliği yapmıştır. 
 • Pierre and Marie Curie University: Fransa’nın bilim ve tıp alanlarında en iyi ve en saygın araştırma kurumlarından biri olan Pierre ve Marie Curie Üniversitesi, 1971 yılında kurulmuştur. 290 öğretmen, 50 araştırmacı ve 250’den fazla lisansüstü öğrencisi ile dünyanın en büyük matematik merkezlerinden birine sahip olan üniversite, her yıl 5,000’den fazla öğrenciyi kabul eder. 

 

 • University of Oxford: Dünyanın en eski üniversitelerinden biri olan Oxford Üniversitesi, matematik ve fen bilimleri alanında Stephen Hawking, Robert Hooke, Edwin Hubble gibi ünlü mezunlara sahiptir. Üniversitede yer alan matematik enstitüsünde; fizikçiler, tıp uzmanları, mühendisler, sosyal bilimciler ve daha birçok departman bölümün başarısında katkıda bulunacak araştırmalara imza atarlar. 
 • ETH Zurich: 1855 yılında İsviçre’de kurulan üniversite, teknoloji ve yaşam bilimleri konusunda uzmanlaşmış ve uluslararası bir lider olarak kabul edilmiştir. Üniversitenin matematik bölümü, zengin lisans ve lisansüstü programları ile eğitim ve araştırma için ideal bir ortam sağlarken, seminerler ve araştırma merkezleri departman tarafından yönetilir. 

 

Yurtdışı eğitim alabileceğiniz üniversitelerle iletişime bu linkten geçebilirsiniz. 

 

Zengin Lisans ve Lisansüstü İmkanlar Sağlar

 

Matematik bölümünde eğitim almak isteyen öğrencilerin, öncelikli olarak belirlemeleri gereken ilk konu, tek bir dal olarak mı yoksa çift dal derecesi ile yurtdışında matematik okumak isteyip istemedikleridir. Zira bugün çoğu öğrenci matematik ile aralarında işletme, finans, tarih, bilgisayar bilimi, müzik, felsefe, spor bilimi, istatistik, ekonomi gibi başka bir konuyu, bazı modüler yapılar ile birleştirerek, çift dal derecesi elde ederler. Böylelikle daha geniş yelpazede öğrenme becerileri elde ederler. Tipik bir matematik derecesi, teorik ve soyut matematiğin, uyulamalı matematikle kombinasyonunu içerir.

 

Yurtdışı matematik eğitimi; lisans, yüksek lisans ve doktora derecelerinde 2 ya da 4 yıllık sürelerde kolejler ve üniversitelerde mevcuttur. Öğrenciler matematik becerilerine bağlı olarak farklı seviyeler ve programlar arasından seçim yapabilirler. Lisans programları bazen matematik öğretmenlerini hazırlamak için farklı öğretim gereksinimlerine sahip olurken, yüksek lisans derecesi öğrencileri aktüerya, finansal analist ya da araştırmacı olarak kariyer odaklı eğitim sağlar. Yüksek lisans ve doktora programları, matematik konusunda kapsamlı bir eğitim sunarken üst düzey araştırma yapmak isteyenler için tasarlanmıştır. 

 

Parlak Kariyer Seçenekleri Vardır

 

Matematik bölümüne olan ilgi günümüzde giderek daha da artarken lisans derecesini tamamlayan öğrenciler için çok çeşitli kariyer fırsatları vardır. Matematik mezunları, aralarında finans, mühendislik, istatistik, muhasebe, eğitim ya da bilgisayar gibi çok sayıda sektörde güçlü aritmetik, analitik düşünme ve problem çözme becerileri ile sözlü ve yazılı karmaşık ve teknik fikirlere sahip olmalarının yanında gelişmiş özel ve genel yetenekleri ile dikkat çekerler. Matematik bölümü iş imkanları bulan yeni mezunlar yıllık ortalama 120.000$ civarında bir kazanç elde ederler. Başarılı bir matematik derecesi ile iş imkanı bulabileceğiniz alanlar şu şekildedir; 

 

 • Aktüerya
 • Matematik öğretmeni
 • Finansal analist
 • Araştırmacı
 • Denetleyici
 • İstatistikçi
 • Sistem analisti

 

Günümüzde işverenler, veri analizi ve matematik bölümünden mezun öğrencilerin çok yönlü, yenilikçi ve özgün düşünme becerilerine sahip değerli adaylar olduklarını düşünürken, aynı zamanda istatiksel analiz ile matematik birbirine oldukça yakın konulardır. Bunun yanında yazılım geliştirme kariyeri için matematik odak noktalardandır. Zira video oyunu programcısı, yaratıcı ürünleri geliştirmek için arka planda matematik bilgisine ihtiyaç duyar.  

 

Uluslararası Araştırma Fırsatlarına Sahip Olursunuz

 

Matematik, genel olarak bakıldığında birçok disipline göre en temel bilimdir ve evrensel bilim dili olarak kabul edilir. Matematik bölümünde başarılı olmak için çok çalışmanız, daha özverili olmanız ve sınırlarınızı zorlamanız gerekebilir. Böylelikle lisansüstü eğitim alırken araştırma fırsatlarından yararlanabilirsiniz. Yurtdışında çoğu üniversite, köklü matematik araştırma merkezlerinde öğrencilerine bilimsel topluluklara üye yenilikçi profesörlerden ders alma, birlikte çalışma ve konferanslara katılma imkanı sunar. 

 

Matematik Eğitimi Almış Ünlüler Arasında Yer Alırsınız

 

Matematik, antik çağlardan günümüze popülerliğini korumuş son derece değerli konulardan biridir. Bilgisayar, mimari, haritacılık gibi çok sayıda alan, matematik bilgisine ihtiyaç duyar. Matematik ile ilgili ilk bilgilere Yunan tarihinde rastlarız ve günümüze ulaşmış Pisagorculuk teorisi ile bilinen en önemli matematikçi Pisagor’dur. M.Ö 570-495 yılları arasında yaşamış olan Pisagor, Platon gibi çok sayıda matematikçi ve filozofu etkilemiştir. Aynı zamanda yerçekimi teorisi ile ünlü Isaac Newton, fizik Nobel ödülü kazanan ve görelilik teorisinin öncü ismi Albert Einstein, analitik geometrinin temellerini atan Descartes ve bilgisayar biliminin kurucusu olarak bilinen Alan Turing bilinen en ünlü matematikçilerdir. Günümüzde ise matematik eğitimi almış popüler isimler arasında Google kurucusu Sergey Brin, manken Cindy Crawford yer alır. 

 

Yurtdışında okumak ve dünyanın en iyi üniversitelerinde mezun olmak mı istiyorsun? Yurtdışı eğitim hakkında merak ettiklerini uzmanlarımıza danış!

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız;

Yurtdışı Eğitim Alabileceğiniz En Popüler Konular

Yurtdışında Hangi Ülkede, Hangi Bölümü Okumalısınız?

2019’un En Popüler İşleri