Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Bölüm Rehberleri

Öğrenciler İçin En İyi 10 Mühendislik Alanı

Öğrenciler İçin En İyi 10 Mühendislik Alanı

Yurtdışı eğitim almak isteyenler arasında son yıllarda gelişen teknoloji ile birlikte mühendislik alanına olan ilgi daha da artmıştır. Geçmişte daha çok erkek öğrencilere ve mezunlara sahip çoğu üniversite artık kadınlarında mühendislik alanında daha etkin olmaları için bir dizi çalışma ve imkan sunar. Zira günümüzde inşaat, çevre, makine, elektronik, biyomedikal, kimya gibi gelecek vaat eden çoğu mühendislik alanında dünyanın en önemli şirketlerinin arka planında aralarında Adobe Cloud Platform mühendisi Anjul Bhambhri, Google Cloud mühendislik başkan yardımcısı Elissa Murphy, General Motors mühendislik başkan yardımcısı Corinne Yu gibi kadın mühendisler yer alır. 

 

Bugün öğrencilerin mühendislik alanında eğitim almaya karar vermelerinin en büyük nedenleri arasında heyecan verici bir kariyer ve dünya ekonomisinde farklı alanlarda yetenekli ve yaratıcı genç mühendislere olan talebin artmasını sayabiliriz. Mühendislik, dünyanın en ödüllendirici ve eğlenceli mesleklerinden biridir ve güzel bir maaşta en büyük artılarındandır. Her gün yaratıcılığınızı kullanabileceğiniz bir ortam, dünya çapında seyahat imkanı, saygınlık, dünyada fark yaratabileceğiniz projeler, kimsenin aklına gelmeyecek yenilikler ve açık iş piyasası sizi bekler. 

 

Yurtdışında eğitim almak istediğiniz üniversitelerin broşürlerini ücretsiz indirerek, başvuru gereklilikleri, program çeşitliliği ve merak ettiklerinizi öğrenin.

Peki, hangi mühendislik alanı size göre? Mühendislik, geniş bir konudur ve alanların aralarında seçim yapmak zor olabilir. Tüm mühendislik türleri, öğrencilerde gelişmiş problem çözme, iletişim, teknik uzmanlık, konsantrasyon, takım çalışmasına yatkınlık, matematik ve mantıksal beceriler arar. Bu açıdan sizi heyecanlandıran, neye tutkuyla bağlı olduğunuzu belirleyebileceğiniz, motive olmanızı kolaylaştıracak mühendislik alanlarını seçmenizde fayda var. Yazımızda öğrenciler tarafından yurtdışında en çok tercih edilen ve iş imkanı en yüksek mühendislik alanlarına yer verdik. 

 

1- Petrol Mühendisliği 

 

Petrol mühendisleri, genel olarak petrol ve doğal gaz rezervlerini keşfetmek, yeryüzünün altında yeni sondaj araçları ve teknikleri ile petrol çıkarma yollarını geliştirmek ve en güvenli ve etkili yöntemlerle üretimini arttırmak ile ilgilenen mühendislik dalıdır. Genel olarak yurtdışında petrol mühendisliği lisans eğitimi, ortalama 4 ya da 5 yılda tamamlanırken, lisansüstü dereceler öğrencilere mezuniyetten sonra iş piyasasında büyük bir avantaj sağlar. Özellikle Exxon Mobil, BP, Chevron, Total, Gazprom, Royal Dutch Shell gibi uluslararası şirketlerde Amerika, Çin, Rusya, Fransa, Hollanda gibi ülkelerde çalışmak isterseniz kendinizi her anlamda geliştirmeniz önemlidir. 

 

 • İş İmkanları: Petrol mühendisi, sondaj mühendisi, rezervuar mühendisi
 • Ortalama yıllık kazanç: 130.280$

 

2- Biyomedikal Mühendislik

 

Biyomedikal mühendislik, biyoloji ve tıp arasındaki boşluğu kapatmak, mühendislik ve tıp gibi iki büyük sanayinin karmaşık ve önemli sorunlarını çözmek, tasarlamak ve analiz etmek için uğraşan mühendislik dalıdır. Biyomedikal mühendisliği, bugünün iş piyasasında en hızlı büyüyen ve en ilginç alanlardan biri olarak kabul edebiliriz. Öğrenciler, lisans eğitimleri süresince biyomoleküler mühendislik, biyomedikal optik, nöromühendislik gibi konuları inceler. 

 

 • İş İmkanları: Biyomedikal elektronik teknisyeni, biyomedikal cihazlar teknisyeni 
 • Ortalama yıllık kazanç: 85.620$

 

3- Çevre Mühendisliği

 

Çevre mühendisliği; biyoloji, kimya, toprak bilimi ve mühendislik ilkelerini kullanarak çevresel konular ve sorunlara çözümler geliştirmeyi hedefler. İklim değişikliği, temiz içme suyu kaynakları, sürdürülebilirlik, hava kirliliği kontrolü gibi konularda çalışma ve yeni fikirler yaratma fırsatı sunan çevre mühendisliği, aynı zamanda inşaat ve kimya gibi diğer mühendislik alanları ile kentsel ve bölgesel planlamacılarla çalışırlar. 

 

 • İş İmkanları: Lisansüstü derecelerde araştırma çalışmalarına katılabilir ve üniversitelerde akademisyenlik yapabilirken, özel sektörde endüstriyel tesisler ve araştırma merkezlerinde çalışabilir, devlete bağlı çevre ve şehircilik, sağlık, orman ve su işleri bakanlıklarında yer alabilirler.
 • Ortalama yıllık kazanç: 78.740$-119.060$

 

4- İnşaat Mühendisliği

 

Yurtdışı mühendislik alanları arasında, en eski mühendislik disiplinlerinden biri olarak bilinen inşaat mühendisliği, fiziksel ve doğal çevre ile etkileşim içinde ilham verici tasarımlar, planlar, projeler üreten mühendislik dalıdır. İnşaat mühendisleri, günümüzde yollar, binalar, hava alanları, barajlar, köprüler tasarlar ve inşa ederlerken, bunları deprem ve kasırgalar gibi potansiyel çevresel tehlikeleri, maliyeti ve projenin yaşam süresini göz önünde bulundururarak oluştururlar. 

 

 • İş İmkanları: İnşaat mühendisi olarak yapıların tasarım, inşaat, araştırma departmanlarında, yerel yönetimlerde, denetleyici ya da idari pozisyonlarda çalışabilirsiniz. 
 • Ortalama yıllık kazanç: 83.540$

 

5- Bilgisayar Mühendisliği

 

Yurtdışı mühendislik eğitimi almak isteyen öğrencilerin gelişen teknoloji ile birlikte en çok tercih ettikleri mühendislik dalları arasında yer alan bilgisayar mühendisliği, zengin kariyer fırsatları ile göz doldurur. Yazılım, programlama ve algoritmalarla ilgilenen bilgisayar mühendisliği, donanım ve yazılım mühendisliği gibi alt dallara ayrılırken, elektronik ve elektrik mühendisliği, mekatronik mühendislik gibi dallarla da yakından ilgilidir. Bilgisayar mühendisleri, bugün en karmaşık ve yenilikçi formları ve teknolojileri geliştirirken Google, Facebook, Amazon gibi dünyanın en saygın şirketlerinin kurucuları bu alan mezunları arasındandır. 

 

 • İş İmkanları: Donanım mühendisi, yazılım geliştirme mühendisi, yapay zeka mühendisi
 • Ortalama yıllık kazanç: 108.430$

 

6- Makine Mühendisliği

 

Makine mühendisliği, mekanik sistemlerin tasarım, araştırma, gelişim ve imalatıyla ilgilenen temel mühendislik türlerinden biridir ve günümüzde aralarında havacılık, elektronik, bilgisayar ve endüstri mühendisliğinin de olduğu birçok alanla ilişkilidir. Her zaman makine mühendisleri için ihtiyaç vardır ve yapay kalpler, uçaklar, otomobiller, iklimlendirme ve soğutma sistemleri, kitle iletişim araçları gibi makineler ve donanımlar tasarlar ve imal ederler. 

 

 • İş İmkanları: Ulaşım, savunma, sağlık, üretim sanayilerinde iş fırsatları bulurlar. 
 • Ortalama yıllık kazanç: 87.140$

 

7- Kimya Mühendisliği

 

Kimya mühendisliği, günümüzde kariyer olanakları en geniş mühendislik dallarından biridir ve kimya bilimi ile fizik, matematik, ekonomi, biyoloji gibi bilimleri birleştirerek çevresel, endüstriyel ve teknolojik sorunlara çözümler üretmeye çalışır. Çok yönlü bir mühendislik dalı olan bölümde eğitim almak için güçlü bir matematik ve fizik alt yapısına sahip olmak gerekirken, genel olarak 4 yıllık bir lisans derecesini tamamlayarak kimya mühendisi olarak çalışabilirsiniz. 

 

 • İş İmkanları: Analitik kimyager, kimya mühendisi, enerji yöneticisi
 • Ortalama yıllık kazanç: 102.160$

 

8- Endüstri Mühendisliği

 

Endüstri mühendisliği, işletme ve mühendisliğin kesiştiği noktada yer alan verimlilik odaklı çok disiplinli bir mühendislik dalıdır. Endüstri mühendisi olmak isteyen öğrencilerin öncelikli olarak bir lisans derecesini tamamlamaları gerekirken, genel olarak makine, bilişim, donanım ve enerjiden oluşan bütünleşik sistemlerin mühendislik analiz ve tasarım yöntemleri ile iyileştirilmesi, üretim programlarının ve proses akışlarının gözden geçirilmesi ve üretim sorunlarının çözülmesi, maliyetlerin en aza indirilmesi gibi birçok farklı konularda bilgi sahibi olurlar. Sadece tasarlamazlar, yeteneklerini imalattan işletmeciliğe kadar birçok farklı alanda sergilerler. 

 

 • İş İmkanları: Sağlık, finans, risk yönetimi gibi birçok farklı alanda çalışabilirsiniz. 
 • Ortalama yıllık kazanç: 84.310$

 

9- Elektrik Mühendisliği

 

Yurtdışı mühendislik eğitimi alabileceğiniz en kapsamlı konulardan biri de elektrik mühendisliğidir. Genel olarak elektrik donanımları, radar ve navigasyon sistemleri, haberleşme sistemleri, güç üretimi ekipmanları, motorlar, piller gibi tüm elektrik ve elektronik sistemleri tasarlama, geliştirme ve üretmeye yönelik bir mühendislik dalıdır. Eğer sizde akıllı telefonlar, tabletler, mikro dalga fırınlar, bilgisayarlar, robotlar, uçak ve otomobil elektrik sitemleri ve elektronik cihazların nasıl çalıştığı ve işleyişi ile ilgileniyorsanız elektrik mühendisliği tam size göredir. 

 

 • İş İmkanları: Elektrik mühendisi olarak iletişim, ulaşım, savunma, teknoloji sanayinde ve devlet kurumlarında zengin iş imkanları vardır. 
 • Ortalama yıllık kazanç: 94.210$

 

10- Hava ve Uzay Mühendisliği

 

Havacılık ve uzay mühendisliği, hava ve uzayla ilgili her türlü uzay aracı, uçak, füze, uydu ve silah sistemlerinin tasarımı, onarımı ve imalatı ile ilgilenir. Genel olarak mühendislik dalları içerisinde en ilgi çeken alanlardan olan havacılık ve uzay mühendisliği eğitimi, öğrencilere uçuş yolculuğunun mekaniği, bilgisayar simülasyonu ve uçak makinelerinin zorlu koşullar altındaki performansı, uçan makinelerin ve her türlü hava aracının en eski tarihinden günümüzün modern jetlerine kadar uzanan tarihi ve metodolojisi ile ilgili zengin ders çeşitliliği sunar. 

 

 • İş İmkanları: Havacılık ve uzay sanayinde tasarım ve üretim bölümlerinde, araştırma ve geliştirme departmanlarında, savunma sanayinde, NASA gibi ulusal ya da uluslararası kurumlarda bilim ve araştırmalarda bulunabilirsiniz. 
 • Ortalama yıllık kazanç: 97.480$-143.360$ 

 

 

Yurtdışında eğitim almak istediğiniz üniversiteler, bölümler ve başvurular hakkında merak ettiklerinizi uzmanlarımıza sorun!

Mühendislik eğitimi ile ilgili bilgi alabileceğiniz diğer yazılarımıza da göz atın!

Yurtdışında mühendislik eğitimi hakkında merak edilenler 

Mühendislik alanında en iyi öğrenci bursları

Dünyanın en iyi mühendislik okulları