Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Bölüm Rehberleri

Yurtdışında Eğitim-Öğretim Alanında Öğrenim Görmek

share image

Neden yurtdışında Eğitim-Öğretim okumalısınız? Başkalarına öğretmekten ve gelişmelerine yardımcı olmaktan keyif alıyor musunuz? Gelin, bu konuda daha fazla fikir edinmek için sizin için hazırladığımız kılavuza bir göz atın...

 

Eğitim-Öğretim Nedir?

 

Eğitim-Öğretim, sahip olunan bilgilerin veya becerilerin bir bireye veya birey grubuna aktarılmasıyla ilgili alandır. Bu alan aynı zamanda eğitim-öğretimde kullanılan yöntemlerin geliştirilebilmesi için insanların nasıl öğrendiğini, aldıkları bilgileri tam olarak nasıl kazandıkları, akıllarında tuttukları ve uyguladıklarını kapsar. ‘Eğitim’ dendiğinde hemen aklımıza bir sınıf ortamı gelse de, Eğitim-Öğretim aynı zamanda koçluk ve diğer özel eğitim biçimlerini de kapsayabilir.

 

Neden Eğitim-Öğretim Alanında Öğrenim Görmelisiniz?

 

Eğitim dünya genelinde önemli bir konudur - nihayetinde kimse tam olarak eğitime karşı değildir! Takip ettiğiniz seçimleri bir düşünün; bu noktada sürekli eğitim konusu gündeme gelmektedir çünkü insanlar bunu (özellikle de çocuklarının nasıl eğitim aldığını ve mümkün olan en iyi imkânlara erişimlerinin olup olmadığını) gerçekten önemsiyor.

 

Herkes aynı şekilde öğrenmez bu da eğitimin konusunu yalnızca insanlarla aynı biçimde konuşmaktan çok daha karmaşık hale getirir. Daha önce resmi olarak tanınmayan pek çok öğrenme güçlüğü - dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu gibi - artık sağlık kurulları tarafından tanınmaktadır (ve artık dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu gibi öğrenme güçlüğü olan bireylerin eğitimi ve desteklenmesine yönelik yeni yöntemler mevcuttur). Verilen bu destek ile birlikte bu öğrenciler (ihmal edilip suç ve bağımlılığa vs. yönelmektense) eğitim hayatlarında başarılı olabilmekte ve sonuç olarak daha ileriye giderek daha iyi bir hayata sahip olabilmektedir. Öğretmen veya eğitici rolündeki kişiler farklı bireylerin nasıl öğrendiklerini anlayarak onlara daha iyi bir şekilde ulaşabilmektedir.

 

Eğitim ve öğretim aynı zamanda bize becerilerimizi geliştirmeye devam etme ve hatta tamamen farklı bir yöne yönelme imkânı sunar. Bir gün yaptığımız işten sıkıldığımızda hayatımızda tamamen farklı bir şey denemeye karar verebiliriz. Ancak önce bize yol gösterecek birine ihtiyaç duyarız.

 

Eğitim-Öğretim Alanında Kimler Başarılı Olur?

 

Başka insanların hayatlarında gerçek bir farklılık yapmak isteyenler Eğitim-Öğretim alanında bir kariyer düşünmelidir. Eğer birinin sizin öğrettiğiniz bir şeyi anladığını görerek mutluluk ve heyecan duyabiliyorsanız, bu alan sizin için sürekli olan tatmin edici bir alan olacaktır.

 

Açık, etkili ve samimi iletişim becerileri eğitim verdiğiniz bireylerle bağlantı kurma ve öğrettiklerinizi onlara geçirme konusunda büyük öneme sahiptir (özellikle de çok küçük / büyük olan, farklı dili konuşan ve öğrenme güçlüğü olan bireyler arasında).

 

Bu bireyleri güdüleme konusunda göstereceğiniz sabır ve yeterlilik sizi daha iyi bir öğretmen yapacak, yeni bireylerle iletişim kurma ve topluluk önünde konuşma konusunda kendinize olan güveniniz de yine size büyük bir fayda sağlayacaktır.

 

Eğitim-Öğretim Alanında Öğrenim Görmek için Gerekli Kriterler Nelerdir?

 

Eğitim-Öğretim alanında öğrenim görmek için gerekli olan kriterler ne öğreteceğinize ve kime öğreteceğinize bağlı olarak değişir. Genel olarak, en azından seçtiğiniz alanda yeterli bilgiye sahip olduğunuzu gösterebilmek için bir lisans diplomasına ihtiyacınız vardır. Aşağıda belirtilen ve bireylerin nasıl öğrendiği konusunu ele alan bazı programlara kayıt yaptırmak Psikoloji alanındaki yeterliliğiniz konusunda da size fayda sağlayabilir.

 

Akademik yeterliliklere ek olarak, eğitim alanındaki ilgi ve isteğinizi kanıtlamak adına daha önce eğitim verdiğiniz veya yönlendirdiğiniz/rehberlik ettiğiniz bireyleri de örnek olarak gösterebilirsiniz.

 

Herhangi bir bölüme kabul şartlarını daima üniversitenin kendisi ile görüşmeniz gerekir.

 

 Hangi Dersleri Alabilirsiniz?

 

 

Eğitim-Öğretim Alanında Aldığınız Eğitimle Neler Yapabilirsiniz?

 

Eğitim-Öğretim alanında eğitim alan kişilerin çoğu, öğrenme güçlüğü çeken veya engelli öğrencileri de kapsayan ve bazıları nispeten daha zorlu olan öğretmenlik, rehberlik ve koçluk gibi mesleklere yönelmektedir. Ancak yönelebileceğiniz tek meslek alanı bu değildir. Eğitim alanına oldukça ilgi duyan öğrenciler gelecekte, eğitim ve öğretimin nasıl yürütüldüğünü ve nasıl geliştirildiğini denetlemek için araştırma ve yönetim pozisyonlarında da çalışabilir.

KURS EŞLEŞTİRİCİ
Size en uygun programın?
hangisi olduğunu yeni "Kurs Eşleştirme" aracımızla öğrenin!
EŞLEŞTİRMEYE BAŞLA