Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Bölüm Rehberleri

Yurtdışında Uzun Dönem İngilizce Eğitimi: Akademik Yıl Programları

share image

 

İngilizce seviyeniz orta düzeyin altında mı, dil eğitiminiz için 6 – 9 ay süreli uzun bir programa mı gitmeyi düşünüyorsunuz, yurtdışında lisans veya yüksek lisans eğitimi mi almak istiyorsunuz ya da Türkiye´de yabancı dilde eğitim veren bir üniversitede eğitim mi almayı planlıyorsunuz o halde yurtdışında uzun dönem “Akademik Yıl Programı” tam da size göre.

Akademik Yıl Programları, yoğun veya yarı yoğun olarak 24, 32 veya 36 haftalık uzun süreli periyodlarda hazırlanmış yurtdışı dil eğitim programlarıdır. Programın içeriği ‘Genel İngilizce’ programları ile benzerlik gösterir. Öğrencilerin dil bilgisi, konuşma, yazma, okuma ve dinleme yeteneklerini geliştirmeye yönelik çalışmalar yapılır. Program kapsamında; Cambridge, IELTS, TOEFL gibi sınavlara hazırlık kursları da verilmekle birlikte, öğrencilerin isteğine göre Akademik Amaçlı İngilizce, İş İngilizcesi, Ticari İngilizce, Uluslararası Pazarlama, Medya, Turizm, Bilgisayar Uygulamaları gibi diğer bazı konularda da eğitim sunulmaktadır. Bazı okullar “Akademik Yıl Programı” diplomasına ek olarak seçilen derslerle ilgili ek diploma da verebilmektedirler.

Standart ‘Genel İngilizce’ programlarından farklı olarak yılın belirli dönemlerinde açılan bu programlarda, daha yoğun bir dil eğitimini %20-30 civarında daha az para ödeyerek alabilirsiniz. Akademik programların başlangıç tarihleri genel programların aksine sınırlı sayıdadır. Genellikle Ocak, Nisan, Temmuz, Eylül ayları Akademik Yıl Programları için başlangıç aylarıdır. Yurtdışında Akademik Yıl Programlarına bazı okullarda her ay başlanabilirken genelde yılda 4 kere başvuru yapılabilir.

“Akademik Yıl Programı”nın Avantajları

  • Mükemmel dil öğrenme fırsatına sahip olursunuz. Haftada 25-30 saatlik bir programda 6 – 9 ay gibi bir süre zarfında akıcı bir İngilizce’ye sahip olabilirsiniz.
  • Genel İngilizce’nin yanı sıra Akademik İngilizce, İş İngilizcesi veya staj programlarına katılma fırsatınız olur.
  • Program sonunda okulun vereceği sertifikanın yanı sıra aldığınız yoğun ve kaliteli eğitim sayesinde TOEFL veya IELTS sınavlarından yüksek puan alabilecek düzeye gelirsiniz.
  • Okulların zengin sosyal, kültürel ve sportif aktivitelerinden faydalanırsınız.
  • Bazı okullarda üç ayrı ülke, şehir veya okulda okuma olanağına sahip olursunuz. Dilerseniz, aynı okulun değişik şehirlerdeki okullarında eğitim alabilirsiniz; Örneğin; eğitiminize Los Angeles'de başlayıp Boston'a oradan da New York'a gelerek dokuz ayınızı tamamlayabilirsiniz. 
  • Yurtdışında uzun dönem İngilizce eğitimi için en ekonomik seçenektir.
  • Türkiye’de İngilizce eğitim veren özel bir üniversitede okuyacaksanız da çok ekonomik bir seçenektir. Türkiye’de İngilizce eğitim veren özel bir üniversitede okuyabilmek için üniversite hazırlık yılı için ödeyeceğiniz ücrete yurtdışında hem eğitim hem de konaklama dahil okuyabilir ve en önemlisi, Türkiye’de gelebileceğiniz dil düzeyinin çok üzerinde bir İngilizce’ye sahip olabilirsiniz.
  • Yurtdışında üniversite okumayı düşünüyorsanız, akademik yıl dil programına katıldığınız okulun sunduğu üniversiteye yerleştirme hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.
KURS EŞLEŞTİRİCİ
Size en uygun programın?
hangisi olduğunu yeni "Kurs Eşleştirme" aracımızla öğrenin!
EŞLEŞTİRMEYE BAŞLA