Temel bilgiler
Avustralya: Kariyer

Avustralya'da Eğitim Sonrası Vize Seçenekleri

share image

Özellikle dil eğitiminde sunduğu imkanlar ve iş hayatında sunduğu üst düzey fırsatlar ile ön plana çıkan Avustralya bir çok öğrencinin yüksek öğrenim için tercih ettiği bir ülke!

 

Eğitiminizi tamamladıktan sonra Avustralya’da kalarak iş hayatınıza burada devam etmek öncelikli tercihlerinizden biri olabilir.

 

Bu yazımızda Avustralya’da eğitim sonrası vize alma şartlarını sizlerle paylaşacağız!

 

Avustralya’da eğitim sırasında ve eğitim sonrası tanık olacağınız en önemli konulardan biri: katı ve sıkı göçmen politikaları olacaktır. Bu durumda eğitiminiz sonrasında Avustralya’da kalmak konusunda karamsarlığa kapılabilirsiniz. Ancak eğitiminiz sonrası Avustralya’da iş hayatına atılmak için vize alternatifleriniz bulunmaktadır

 

Öncelikle eğitim sonrası 3 ay daha Avustralya’da öğrenci vizeniz ile kalma şansınız var. 3 aylık süreçten sonra Avustralya’da çalışma vizesi almanız için bu 3 aylık süreçte başvuru yapmanız gerekmektedir.

 

Çoğu zaman; Avustralya’da kalmak isteyen öğrenciler Geçici Mezuniyet vizesine başvurarak, Avustralya’da belirli bir süre çalışma hakkına sahip olabilmektedir.

 

Avustralya’da kalıcı çalışma ve oturma izni süreci daha katı şartlarla ve başvuru süreci ile daha komplike ve zorlu bir süreçle işlemektedir. Eğer Avustralya’da kalıcı olarak yaşamak ve çalışmak hakkı elde etmek istiyorsanız ülkenizde bulunan Avustralya Büyükelçiliği’ne başvurarak vize süreciniz ile ilgili danışman hizmeti almanız yararınıza olacaktır.

 

SkillSelect Programı – Uzman Vizesi

 

Eğer Avustralya’da iş sektörlerinde talep gören bir beceri veya vasfınız varsa, SkillSelect programı kapsamında beceri ve vasıflarınızı belirten iş niyet beyanı ilanı vererek Avustralya’da sizin gibi personel arayan firmalara ulaşabilirsiniz. Böylelikle SkillSelect programı kapsamında uzman personel vizesi hakkına kavuşabilirsiniz. Bu vize türüne başvurabilmeniz için, ayrıntılı olarak girdiğiniz özgeçmişinize bir firmanın ilgi göstermesi ve sizi işe giriş için davet etmesidir. İş daveti aldıktan itibaren en fazla 60 gün içerisinde vizeye başvurmalısınız. Sisteme girdiğiniz özgeçmişinizle iş niyet beyanınız mutlaka sistemde tamamlanmış olarak onaylanmalıdır çünkü sistem tarafından eksik olarak belirtilen ilanlar otomatik olarak yayından kaldırılmaktadır. Başarılı olarak sisteme girdiğiniz iş niyet beyanı 2 yıl süreyle sistemde firmalar tarafından görüntülenmektedir. İş kolları ve ilanlar ile ilgili ayrıntılı bilgiye bu linkten ulaşabilirsiniz.

 

Geçici Mezuniyet Vizesi – Temporary Graduate Visa

 

Eğitiminizi tamamladıktan sonra Avustralya’da kalmanın bir diğer yolu ise geçici mezuniyet vizesine başvurmaktır. Online olarak alınan geçici mezuniyet vizesi için; Avustralya’da bir yüksek öğrenim enstitüsünden mezuniyet hak kazanmış olmanız ve İngilizce dil bilginizi belgelemeniz gerekmektedir. Ayrıca geçici olarak kalacağınız zaman için geçerli bir pasaportunuz olmalı.  Mezun olduktan sonra bu vizeye hak kazanacağınızdan dolayı mezun olmadan vize için ön başvuru yapmanız gerekmektedir. Ayrıntılı bilgi ve başvuru için Avustralya Göçmen Bürsou web sitesinden ziyaret edebilirsiniz.

 

İlgili İş Alanları Vize Başvurusu – Graduate Work Stream

 

Bu vize türüne başvurmak için Avustralya Hükümeti tarafından belirlenen Skilled Occupation List tablosunda belirtilen iş kollarına özgeçmişiniz, nitelikleriniz ve becerileriniz uymalıdır. Vizeye başvurabilmek için Avustralya’da bir üniversiteden mezun olmanız/mezun olacak olmanız ve sektörel nitelikleri taşımanız gerekmektedir. Vize başvurusu size 18 aya kadar Avustralya’da kalma hakkı tanımaktadır. Skilled Occupation List tablosuna bu adresten ulaşabilirsiniz.

 

Eğitim Sonrası Çalışma Vizesi – Post Study Work

 

Post Study Work vizesi, değişen Avustralya Vize Mevzuatının size sunduğu büyük bir fırsat!

 

Eğer öğrenciyseniz ve ilk öğrenci vizenize 5 Kasım 2011 tarihinden sonra başvurduysanız Post Study Work vizesine başvurabilirsiniz. Post Study Work vizesi kapsamında mezuniyet derecenize göre 4 seneye kadar Avustralya’da kalma imkanı yakalayabilirsiniz. Eğer üniversite veya master mezunu iseniz 2 sene, doktora mezunu iseniz 4 seneye kadar vize talebinde bulunabilirsiniz.

Study in Australia

Ücretsiz

'Avustralya'da Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Avustralya'da eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al