Temel bilgiler
Avustralya: Once you arrive

Avustralya’da Öğrenci Yaşamı

share image

Avustralya’da okumayı mı düşünüyorsunuz? Avustralya’da öğrenci hayatını araştırdığımız bu yazımızdan sonra eminiz bu düşünceniz eyleme geçecek ve Hotcourses Turkey ekibi aracılığıyla Avusturya’da eğitim için araştırmalara başlayacaksınız. Peki Avustralya’nın üst düzey eğitim kalitesi, doğal güzellikleri ve dil öğrenimi avantajlarının yanı sıra öğrenci yaşamı nasıl?

 

Dil

 

Avustralya’da İngilizce konuşuluyor ancak Türkiye’de İngilizce eğitimi aldıysanız ilk gittiğinizde bazı kullanımlar farklı gelebilir. Avustralya’da İngilizce kalıplarının dışına çıkılarak kısaltmalar ve samimi dil çok kullanılmakta. Avustralya’da ilk arkadaşlıklarınızda hafif alaycı ve kısaltmaların yoğun kullanıldığı dil yapısında biraz zorluk çekebilirsiniz ancak zaman geçtikçe hem alışacak hem de İngilizce pratiğinizi geliştireceksiniz.

 

Üniversite Hayatı

 

Diğer bir çok ülkenin aksine Avustralya’da öğrenciler kampüste yaşamıyorlar. Bir çok ülkede öğrenciler kampüste öğrenci yurtlarında konaklarken, Avustralya’da daha çok ev kiralama ve aile yanında kalma yaygın. Bunun sebebi Avustralya’da öğrenim amaçlı şehirler arası geçişin fazla olması. Öğrenciler üniversite yurtlarına yıllık para ödemektense, ailelerin yanında veya kiralık küçük evlerde aylık sözleşmelerle kalmaktadır.

 

Üniversite hayatı denilince akla gelen bir diğer konu da derslere katılım ve yoklama. Avustralya’da derslerde ve ödevlerde aktif katılım ön plana çıkıyor ve derslere katılımın notlara etkisi baya fazla. Türkiye’de bir çok üniversitede derslere katılım çok önemsenmese de Avustralya’da derslere girmezseniz hem konu kaçırdığınızdan hem de yoklama açısından ders notlarınızı olumsuz etkileyecektir. Bu yaklaşımın temelinde de Avustralya’da üniversitelerde genç bir öğrenci yerine sorumluluk sahibi bir yetişkin olarak görülmeniz yatmaktadır.

 

Avustralya’da hem akademik çevrede hem arkadaş çevresinde samimi bir yaklaşım olduğundan dolayı derslerde soru sormanız, arkadaşlarınızla ekip çalışmalarınız olumlu karşılanacaktır.

 

>>Avustralya'da Öğrenci Yaşam Masrafları yazımızı okuyun

 

Kampüs Hayatı

 

Öğrencilerin kampüste yurtlarda konaklamayı pek tercih etmediklerini söylemiştik ancak aklınıza kampüste sosyal hayat zayıf düşüncesi gelmesin. Birçok Avustralya Üniversitesi şehir merkezlerinde hizmet vermekte ve şehirlerin sosyal hayatları ile iç içe geçmiş durumdalar. Özellikle öğrenci toplulukları ve kulüpleri kampüs hayatında çok aktif! Topluluklar sıklıkla öğrencilere yönelik kahvaltılar, geziler ve kültür aktiviteleri düzenliyor.

 

Öğrenci toplulukları okula başladığınızda size birçok avantaj sunuyor. Örneğin; Melbourne Üniversitesi’nde öğrenci dernekleri yeni gelen öğrencilere yönelik oryantasyon kampı düzenliyorlar. Bu tarz organizasyonlar Avustralyalı öğrenciler ve yabancı öğrenciler arasında kaynaşmayı sağlıyor.

 

Avustralya’da eğitime başladığınızda size ilk tavsiyemiz öğrenci topluluklarını araştırmanız ve hemen kaydınızı yaptırmanız.

 

>>Avustralya'daki üniversitelerin resmi broşürlerini indirin!

 

 Yemek ve Kafe Kültürü

 

Avustralya da bir çok gelişmiş ülke gibi dışarıda yeme alışkanlığına sahip. Ancak bu durum size hamburger + asitli içecek + patates kültürünü çağrıştırmasın. Avustralya’da yemek konusunda gerçekten kaliteli tatlar ve sunumlarla karşılaşacaksınız. Melbourne ve Sydney şehirlerinde birçok kafe ve restorant kaliteli ve zengin içeriklere sahip! Avustralya’da kahve kültürü de ön plana çıkmaktadır ve bu hem yemek alışkanlıklarına hem de cafe sunumlarına yansımaktadır. Avustralya’da öğrencilik yaşamında öğrenci derneklerinin geleneksel düzenlediği brunch aktivitelerine hazırlıklı olun.

 

Sosyal Yaşam

 

Avustralya’da halkın %89’u şehirlerde yaşıyor, bu sebeple şehir dışında kalan doğal güzellikler tam bir gezi turizmine dönmüş durumda. Şehirdeki birçok insan tatil günlerini doğa gezileri, yürüyüşleri ve açık hava etkinlikleri ile geçiriyor. Öğrencilerin de bir çok aktivitesi haliyle doğayla iç içe hafta sonu turları ve kamp gezileri ile geçmektedir.

 

Şehirde öğrencilere yönelik sosyal yaşam bar, cafe ve kültür etkinliklerinden oluşuyor. Avustralya ilk etapta sosyal yaşam açısından pahalı gelebilir ama öğrencilere yönelik uygun ücretli cafe ve barlar mevcut! Özellikle Perşembe gecesi ve Cuma öğlenleri birçok barda öğrencilere yönelik indirimler mevcut. Şehri ve mekanları keşfetmenizde sosyal çevrenizin etkisi büyük olacaktır bu nedenle arkadaş edinmekte pek de geç kalmayın. Sinema ve tiyatro gibi etkinlikler öğrencilere çok uygun ücrette, boş zamanlarınızı kültürel aktivitelerle geçirebilirsiniz.

 

>>Avustralya'daki üniversitelerin resmi broşürlerini indirin!

Study in Australia

Ücretsiz

'Avustralya'da Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Avustralya'da eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al