Temel bilgiler
Avustralya: Bölüm Rehberleri

Avustralya’da Bilişim Eğitimi

share image

AIT (Academy of İnformation Technology) öğrenci danışmanı Daniel Lavorato, Bilişim alanında Avustralya’nın önemini ve eğitimin öğrencilere sağladığı fırsatları, sektörünün öncüsü firmalarda staj imkanı sunan eğitim programlarını konuştuk.

 

Bilişim eğitimi için Avustralya niye öğrencilerin tercihi olmalı?

 

Avustralya Bilişim alanından gün geçtikçe daha da büyüyor ve gelişiyor. Bu gelişim beraberinde nitelikli ve yetenekli profesyonel ihtiyaçlarını da arttırıyor. Bilişim ve iletişim teknolojileri alanında ülkenin en büyük organizasyonlarını gerçekleştiren NICTA yetkilileri, ülkede bilişim ve iletişim alanından araştırmalar gerçekleştirecek yetenekli dijital medya profesyonel sayısında sektörde büyük bir açık olduğunu dile getiriyor. Bu boşluğu doldurmak ve kariyer basamaklarını tırmanmak genç ve dinamik profesyoneller için bulunmaz bir fırsat.

 

Yurtdışında Bilişim eğitim almak öğrencilere ne gibi avantajlar sağlar?

 

Yurtdışında eğitim almak bir öğrencinin kişisel ve profesyonel gelişimi için, kendine yapabileceği en güzel şey. İçinde yetiştiği ve çok iyi tanıdığı konforlu alanının dışına çıkıp, yeni kültürel deneyimler, arkadaşlıklar ve yabancı bir ülkede yaşamanın zorluklarına deneyimlemek kişiye benzersiz bir tecrübe sağlıyor. Academy of Information Technology öğrencilerinin yarısından fazlası yerel öğrencilerden oluşuyor. Bu da uluslararası öğrencilerimize local öğrencilerle tanışma, kaynaşma ve derin kültürel deneyimler kazandırıyor. Ayrıca uluslararası öğrencilerimiz birbirlerinden farklı kültürlerin getirdiği düşünme biçimlerini ve bakış açılarını da öğreniyor. Bu da onlara zengin bir eğitim ve deneyim imkanı sunuyor.

 

Bill Gates Bilişim ve programlama sektörünü bir Erkekler Kulübü olarak tanımlamıştı. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Günümüzde durum nedir,?

 

Ben kesinlikle bir “erkekler kulübü” olduğunu düşünmüyorum. Steve Jobs (Apple), Mark Zuckerberg (Facebook) ve benzeri başarı hikayeleriyle birlikte Bilişim sektörü daha göürünür ve popüler hale geldi. İnternet kültürü Reddit ve 9gag gibi web siteleri üzerinden yaygınlaşarak her geçen gün daha da popülerleşiyor. Bilişim ve iletişim teknolojilerine olan ilgi ve kullanım cinsiyet farkı göz etmeden her birey için daha çok artıyor.  Her geçen gün daha çok kadın bilişim sektöründe yer alıyor ve bugün kullandığımız cool oyunları tasarlıyor, uygulamaları geliştiriyor.

 

Okulunuz öğrencilerle ve sektördeki firmalar arasındaki iletişimi ve ilişkiyi nasıl sağlıyor?

 

Mezun öğrencilerimiz için geliştirdiğimiz staj programlarımız mevcut. Mezuniyet sonrası öğrencilerimiz çalışmak istedikleri sektörleri ilgi alanları ve yeteneklerine göre bize bildiriyor ve biz de aktif olarak stajyer aramakta olan ve ortak olarak çalıştığımız firmalara onları yönlendiriyoruz. Bilişim ve Dijital medya becerileri gelişmiş stajyerler arayan sayısız şirketle ortaklıklarımız var. 2013 yılında Sidney merkezli çalışan Quantm Web Solutions’ta 3 öğrencimiz stajyer olarak çalışmaya başladı ve işe başladıktan üç hafta sonra stajyer mezunlarımızdan 2 tanesi tam zamanlı iş teklifi alarak, tam zamanlı çalışan olarak şirket bünyesinde çalışmaya başladı. Kariyerlerinin başında olan öğrencilerimize yardımcı olmaktan oldukça memnunuz.

 

Mezun öğrencileriniz bugün nerelerdeler?

 

AIT eğitim programının amacı yetenekli ve yaratıcı bireylere digital araçları en iyi şekilde kullanmayı öğretip, başarılı bir kariyer edinmelerini sağlamak. AIT mezunları farklı sektörlerde farklı pozisyonlarda çalışıyor. Sektörünün öncüsü firmalarda çalışan mezunlarımızın yanı sıra kendi şirketlerini kuran mezunlarımızda bulunuyor. Bachelor of IT (Mobile Apps Development / Mobil Uygulam Geliştirme) eğitim programımız 2014 yılından bu yana faliyet gösteriyor, ve henüz daha mezun vermedi. Bu arada Microsoft ile ortak olarak çalışan Antares firması ile iletişim halindeyiz, mezun öğrencilerimizi işe almak istiyorlar. 

Study in Australia

Ücretsiz

'Avustralya'da Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Avustralya'da eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al