Temel bilgiler
Avustralya: Vize Rehberleri

Avustralya Öğrenci Vizesinde Değişiklikler

share imageAvustralya öğrenci vizesinde yaptığı yeni düzenlemelerle yabancı uyruklu öğrencilere mezun olduktan sonra ülkede çalışma imkanı sunuyor.

Şu an için yürürlükte olan vize uygulamasına göre Avustralya'da tıp, mühendislik, muhasebe, mimarlık ve öğretmenlik gibi alanlardan mezun olan öğrenciler, 18 ay çalışma hakkına sahip. Diğer dallarda eğitim alan ve mezun olan öğrenciler ise, mezun olduktan 1 ay içerisinde ülkeyi terk etmek zorundalar.

Ancak bu uygulama, 2013'te yürürlüğe girecek yeni bir uygulama ile tarihe karışacak. Yapılan yeni düzenlemeye göre, 2013 yılından itibaren Avustralya'daki yüksek öğrenim kurumlarından mezun olan öğrenciler, 2 seneden 4 seneye kadar Avustralya çalışma vizesi ile çalışmaya hak kazanabilecekler. Göç ve göçmenlerden sorumlu bakan Chris Bowen'a göre bu yeni düzenleme, mezun olan 220.000 yabancı uyruklu öğrenciye çalışma vizesi kazandıracak. Bowen aynı zamanda bu yeni düzenlemeyi hükümetin Avustralya'daki eğitim sektörünü canlandırmak için verdiği çabalardan biri olarak yorumluyor. Çalışma vizesine başvuracaklardan iyi derecede İngilizce, sağlık sigortası, sağlık raporu, karakter ve güvenlik gibi konularda çeşitli belgeler sunmaları beklenecek.

Öğrenci vizesi başvuru fiyatlarında yeni düzenleme

1 Temmuz 2012'de yürürlüğe giren yeni düzenlemeye göre, Avustralya'da öğrenci yaşam masrafları 18.610 Avustralya Dolar'ı olarak belirlendi. Yabancı uyruklu öğrenciler Avustralya öğrenci vizesine başvururken, yeterli miktara sahip olduklarını ispat etmeleri gerekiyor. Yaşam masraflarının yanı sıra seyahat, okul parası, diğer okul masraflarını da karşılayacak yeterli miktara sahip olduklarını da göstermeleri gerekecektir.

Daha fazla bilgi için, http://www.immi.gov.au adresini ziyaret edin.

Study in Australia

Ücretsiz

'Avustralya'da Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Avustralya'da eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al

Bölüm ara

Avustralya
Lisans