Temel bilgiler
Avustralya: Vize Rehberleri

Avustralya’da Öğrenim Sonrası Tüm Vize Seçenekleri

Avustralya’da Öğrenim Sonrası Vize Seçenekleri

Avustralya’da öğrenimlerini tamamladıktan sonra pek çok öğrencilerinin aklına ‘Sırada ne var?’ sorusu gelir. Avustralya vize sisteminde yapılan son değişiklikler öğrenim sonrası vize sürecini biraz daha karmaşık hale getirmesine rağmen uluslararası öğrencilerin derece programlarını tamamladıktan sonra ülkede kalabilmeleri için hala seçenekler mevcuttur.

 

Vize sistemlerini anlamak bazen zor olabilir ancak endişelenmeyin! Biz yardım etmeye hazırız. Hemen Avustralya’da öğrenim sonrası tüm vize seçeneklerinin yer aldığı rehberimize bir göz atın.

 

Avustralya Öğrenim Şartı (ASR)

 

Programınızı seçmeden önce Avustralya Öğrenim Şartı’nı dikkate almanız önemlidir. Programınız, Avustralya’da öğrenim sonrası yaşam ve kalıcı yerleşime yönelik çeşitli fırsatlara kapı açabilir.

 

Avustralya Öğrenim Şartlarını yerine getirmek için yapmanız gerekenler:

 

  • CRICOS onaylı bir kurumda bir derece, diploma ya da ticari yeterliliğin elde edilmesi 

 

Uluslararası öğrenciler için onaylı program listesi (CRICOS) 

 

  • İki akademik yıl şartını yetine getirmek için en az 92 haftayı tamamlamak; CRICOS onaylı programın en az 16 ay sürmesi gerekir
  • Öğrenim programını İngilizce olarak tamamlamak ve Subclass 500 Öğrenci Vizesi koşullarını taşımak 

 

Avustralya şartını yerine getiren uluslararası öğrencilerin öğrenim sonrası vize alabilmesinin en yaygın yollarından biri Subclass 485 Geçici Mezun Vizesi’dir.

 

Geçici Mezun Vizesi (Subclass 485)

 

Subclass 485 Geçici Mezun Vizesi alabilmek için gerekli şartlar şunlardır:

 

  • 50 yaşın altında olmak ve başvuru sırasında Subclass 500 Öğrenci Vizesi’ne sahip olmak 
  • Avustralya’da Öğrenim Şartı’nı yerine getirdiğini kanıtlayabilmek 
  • İngilizce Dil Şartı’nı yerine getirdiğini kanıtlayabilmek (geçerli bir pasaport veya IELTS sınavından minimum 5 puan ile genel ortalamanın 6 olduğunu gösteren sonuç belgesi)  
  • Avustralya sağlık sigortasındaki Sağlık ve Nitelik şartını yerine getirmek

 

Bu genel şartları yetine getirdikten sonra koşullarınıza en uygun vize modelinin hangisi olduğunu anlamanız gerekir. Seçebileceğiniz iki vize modeli vardır: 

 

Mezun Çalışma Modeli

 

Bu model kapsamında olabilmek için Orta ve Uzun Süreli Stratejik Beceri Listesi’nde (MLTSSL) yer alan bir meslek ile doğrudan bağlantılı beceri ve yeterliliklere sahip olmanız gerekir. Dereceniz bu listede yer alan bir meslek ile doğrudan bağlantılı olmalıdır ve ayrıca bu mesleğe ilişkin bir kuruluştan beceri değerlendirmesi için başvurduğunuza veya bu değerlendirmeye sahip olduğunuza dair bir kanıt sunmanız gerekir. Bu sayede, bu vize ile derece programınızdan sonra Avustralya’da çalışmak, seyahat etmek ya da ileri bir öğrenim programını tamamlamak üzere 18 aya kadar kalmaya devam edebilirsiniz.

 

Öğrenim Sonrası Çalışma Modeli

 

İlk öğrenci vizenize 5 Kasım 2011 tarihinde veya sonrasında başvurup bu vizeyi almaya hak kazandıysanız Öğrenim Sonrası Çalışma modeline başvurabilirsiniz. Bu modele başvurabilmek için bir derece programı ya da daha ileri seviyede bir eğitimi tamamlamış olmanız gerekir. Bu vize, başvuru yapmak için kullandığınız en üst dereceye bağlı olarak 2 ila 4 yıl arasında geçerli olacaktır. Örneğin:

 

  • Lisans Derecesi, Lisans Derecesi (Onur), Master Öğrenim Derecesi ya da Master (uzatılmış) Derecesi – vizeniz 2 yıl geçerlidir.
  • Master Araştırma Derecesi– vizeniz 3 yıl geçerlidir.
  • Doktora Derecesi – vizeniz 4 yıl geçerlidir.

 

Öğrenim Sonrası Çalışma Vizesi şartlarını yerine getiren öğrencilerin bunu takip etmeleri gerekir. İlgili bir meslekte iki yıl iş deneyimi edinmek, kısa bir süre önce Avustralya 457 Vize programı yerine getirilen Subclass 482 TSS vizesi için önemli bir şarttır. TSS bir sonraki adım olup gelecekte Avustralya’da kalıcı yerleşim için önemli bir kapı açabilir.

 

Artık mezuniyet sonrası yaşamın o kadar zor olmadığını anladığınıza göre hemen Avustralya’daki programlara göz atabilir ve yurtdışı eğitim planlarınıza başlayabilirsiniz.

Study in Australia

Ücretsiz

'Avustralya'da Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Avustralya'da eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al