Temel Bilgiler
Kanada: En Son Haberler

Kanada Üniversitelerine Başvuru Tarihlerini Kaçırma

Kanada Üniversitelerine Başvuru Tarihlerini Kaçırma

Kanada’da eğitim almayı mı düşünüyorsunuz? Peki, Kanada üniversiteleri için başvuru tarihlerinin ne zaman olduğunu ya da nasıl başvuru yapman gerektiğini biliyor musun? 

 

Yurtdışı eğitim için nereye gideceğinizi planlamak heyecan verici bir süreçtir. Bu süreçte üniversitelerde, programlarına uyan yeni öğrencileri seçerler ve bunu yaparken sadece başvuru yapan en iyi ve başarılı öğrencileri değil, aynı zamanda yaratıcılık, vizyon ve yeni fikirlere sahip olmalarını beklerler. Kanada üniversiteleri, günümüzde dünya standartlarında yüksek kalite ve mükemmellikleriyle bilinir. 15 binden fazla lisans ve yüksek lisans programı ile geniş bir disiplin yelpazesine sahip üniversiteler, öğrencilere staj ve mezuniyetten sonra iş imkanları sunar. 

 

Kanada üniversiteleri için başvuru tarihleri ne zaman?

 

Kanada üniversiteleri için son başvuru tarihleri oldukça değişkendir. Ancak dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, başvurularınızı 8 ila 12 ay önceden yapmanız olacaktır. Uluslararası öğrenciler için tipik başvuru zamanı Eylül ve Ocak ayları arasında iken son başvurularınızı Ocak ve Şubat ayları arasında yapabilirsiniz. Aynı zamanda hemşirelik, eğitim, sosyal hizmetler gibi birçok program kendi farklı tarihlerine sahiptir ve çoğu üniversitenin yıl boyunca uluslararası öğrencileri değerlendirmek için sürekli kabul prosedürü vardır.

 

Kanada üniversitelerine nasıl başvurulur?

 

Kanada’da hangi üniversitede eğitim alacağınıza karar verdiyseniz eğer, okulların profillerini ve programlarını üniversite web sitelerini inceleyerek araştırabilir ve bireysel başvurularınızı yapabilirsiniz. Zira Kanada’da İngiltere ya da Amerika’da olduğu gibi bir merkezi başvuru sistemi yoktur. Ancak Ontario gibi bazı şehirler ya da bölgeler, kendi üniversite başvuru merkezlerine sahiptir ve buradan toplu bir şekilde başvuru yapabilirsiniz. Kanada'daki üniversitelere başvuru sürecine yazımızdan göz atın.

 

Kanada'da eğitim almak istediğiniz üniversitelerin broşürlerini indirerek, bölüm ayrıntıları ve giriş koşulları hakkında bilgi alabilirsiniz. 

Başvuruda dikkat etmeniz gereken noktalar var mı?

 

Kanada üniversite başvurusu yapmayı düşünen öğrenciler için eğitim alacakları konu ve program çeşitliliği oldukça geniştir. Son yıllarda özellikle bilgisayar bilimi, sağlık ve tıp ile mühendislik konularında tercih edilen ülkede özellikle çevre bilimleri ve psikoloji yüksek lisans programları ile MBA derecesine rağbet oldukça fazladır. 

 

 • Başvurular esnasında, seçtiğiniz konuyu ve eğitim dilini iyi araştırın. Zira Kanada iki dilli bir ülkedir ve İngilizce ya da Fransızca dillerinden birini seçebilirsiniz. 
 • Başvurmak istediğiniz üniversiteler hakkında biraz araştırma yapın. Her ihtimale karşı başvuracağınız en az üç seçenek olmasına dikkat edin.
 • Sahip olduğunuz not ortalamanız başvurularda kabul alma oranınızı arttırır. Notlarınız ne kadar yüksek olursa iyi bir üniversiteye kayıt olma şansınız da artar. 
 • İstenilen belgeleri eksiksiz tamamlamanız, İngilizce ya da Fransızca tercümelerinin yapılmış olması önemlidir. 
 • Kabul edilme şansınızı arttırmak için başvurunuzu, seçtiğiniz program başlamadan 8-10 ay önceden göndermelisiniz. 

 

İstenilen belgeler nelerdir?

 

 • Mezuniyet belgesi ya da diplomanızın onaylı bir kopyası
 • Doldurulmuş başvuru formu
 • Gerekirse güncellenmiş bir CV
 • Niyet mektubu
 • İngilizce veya Fransızca dillerinde yetkinliğinizi gösteren ve bir yıldan fazla olmamış dil sonuçları. İngilizce için IELTS ya da TOEFL ile Fransızca için TEF, TCF, DALF ve DELF dil testlerinin puanları.
 • Kendinizi ve eğitiminizi destekleyebileceğinizi gösteren maddi kanıtlar. 
 • Transkript 
 • Referans mektubu

 

Başvuru sonrası süreç nasıl işler?

 

Ocak ve Şubat ayları arasında başvurularınızı yaptıysanız eğer, en geç ilkbaharda başvuru sonucunuzun değerlendirmesinin yapılmış olması ve size geri dönüş yapılması gerekir. Bu süreç uzayabilir ya da okulların başvuru yoğunluğuna bağlı olarak hemen değerlendirmeye alınıp sonuçlanabilir de. Sonrasında bir üniversite tarafından teklif aldıysanız, kabul mektubunuz gelir ve öğrenci vizesi için başvuruda bulunmanız gerekir. 

 

Kanada’da eğitim maliyetleri yüksek mi?

 

Yurtdışı eğitim başvuruları yapan öğrenciler için öğrenim ücretleri en önemli konudur. Neyse ki Kanada’da eğitim ücretleri Amerika, İngiltere, Avustralya’ya göre daha uygundur. Buna göre uluslararası öğrenciler için öğrenim ücretleri yıllık 13.350$’dan başlar. Ancak üniversiteler, kendi ücretlerini belirler ve eğitim maliyetleri seçtiğiniz bölüm ve program türüne göre değişiklik gösterir. Aynı zamanda uluslararası öğrencilere yönelik lisans ve lisansüstü düzeyde hibeler ve burslar verilmektedir. Kanada'da öğrenci yaşam maliyetleri ve başvuruda bulunabileceğiniz burslar hakkında rehberimize göz atın.

 

Hangi üniversiteleri tercih etmeli?

 

Kanada günümüzde dünyanın en popüler eğitim rotalarından biridir. Uluslarası öğrenciler, aralarında Toronto, Vancouver, Montreal gibi öğrenci şehirlerinde yer alan yüksek kaliteli Kanada üniversitelerinde okumak için her yıl ülkeye akın eder. Zira dünyanın en gelişmiş ülkelerinden birinde seçkin bir üniversitede eğitim almanın mezuniyetten sonra size kazandıracağı sayısız avantaj olacaktır. Kanada üniversiteleri bugün dünya sıralamalarında ilk 50’de yer alırken, özellikle University of Toronto, akademik ve işveren itibarına bakıldığında en iyiler arasındadır. Onu yüksek uluslararası öğrenci çeşitliliğine sahip McGill University ve University of British Columbia izler. Kanada'da başvuruda bulunabileceğiniz tüm üniversiteleri bu linkten inceleyebilirsiniz. 

 

Okurken çalışma imkanı var mı?

 

Kanada’da okumak, birinci sınıf bir eğitim almak isteyen herkes için harika bir fırsat sunuyor. İster üniversite kampüsünde isterseniz de kampüs dışında çalışarak değerli iş deneyimlerine sahip olacağınız gibi parada kazanabilirsiniz. Kanada hükümeti, bir üniversitede eğitim alan uluslararası öğrencilere haftada 20 saate kadar çalışma, yaz tatillerinde ise tam zamanlı çalışma imkanı sunar. Bunun yanında üniversitelerdeki bazı akademik programlar, müfredatın bir parçası olarak iş deneyimi kazanmanızı dolayısıyla stajyer olarak çalışmanızı gerektirebilir. Kanada'da öğrenciyken çalışmak için makalemiz size yardımcı olabilir. 

 

Mezuniyetten sonra Kanada’da kalma koşulları neler?

 

Kanada’da eğitim alan öğrenciler için mezun olmak, Kanada’da geçirdiğiniz sürenin sonuna geldiğiniz anlamına gelmez. Bu nedenle Kanada’da eğitim almanın ülkede oturum izni almak için en hızlı seçeneklerden biri olduğunu unutmayın. Kanada’da çalışmak ve daimi ikamet kazanmak için ülkedeki üniversitelerden birinde en az sekiz aylık bir programdan mezun olmak gerekir ki, böylece öğrenciler, PGWPP yani Mezuniyet Sonrası Çalışma İzni Programına başvurabilirler. Buna göre 4 yıllık bir lisans programından mezun olan öğrenciler, 3 yıllık çalışma iznine kadar ülkede kalabilir. Mezuniyetten sonra Kanada'da kalma koşulları hakkında yazımızı inceleyebilirsiniz. 

 

Kanada'da eğitim almak istediğiniz üniversiteyi seçerken uzmanlarımıza danışmak ve bilgi almak ister misiniz?