Temel Bilgiler
Kanada: Vize Rehberleri - Okunması gerekenler

Kanada Öğrenci Vizesi İçin Yapmanız Gerekenler

Kanada'ya öğrenci vizesi almanız için gerekenleri adım adım öğrenin ve vizenizi alın!

KANADA VIZESİ
1486

Kanada’da eğitim alabilmek için öncelikle okuma izni almanız gerekir ki bu Kanada’da izne öğrenci vizesi denmektedir. Kanada’da resmi olarak tanınmış, kayıtlı bir eğitim kurumu tarafından onay aldıktan sonra, öğrenci vizeniz için başvuru sürecinize başlayabilirsiniz.

 

Öncelikle, Citizen and Immigration Canada. (CIC)  resmi web sitesi üzerinden online öğrenci vizesine başvuru yapmanız gerekmektedir.  Başvurunuzu yazılı şekilde de yapabilirsiniz fakat günümüzde her konuda olduğu gibi online başvuru yapıyor olmanız, süreci daha da hızlandıracaktır.

 

Uygunluk Durumunu Kontrol Etme

 

Başvuru başlangıcında, öğrenci vizesi için uygun olup olmadığınızı doğrulamak için kısa bir anket şeklindeki soruları yanıtlanız gerekecektir. Neden Kanada’da eğitim almak istediğiniz, nereden başvuru yaptığınız ve bir kaç kişisel bilgiler sorulmaktadır.

 

Öğrenci vizesi için uygun olduğunuz onaylandıktan sonra…

 

Bir kaç basit soruya daha cevap vermeniz istenecektir. Bu sorular, bu güne kadar hakkınızda kayda geçmiş bir suç olup olmadığı, Kanada’ya giderken yanınızda ailenizden birini götürüp götürmeyeceğiniz ve eğitiminiz için her hangi bir finansman desteği alıp almadığınız hakkında soruları içermektedir. Cevapları son etapta gözden geçirebilir ve üzerinde değişiklikler yapabilirsiniz.

 

Bu soruların sonunda, size kişisel bir referans kodu, başvurunuz için yapmanız gerekenlerin bir listesi (bunlar, Kanada’nın ana dilleri olan İngilzce veya Fransızca olmalıdır), ayrıntılı talimatlar ve başvuru rehberi için yararlı linkler verilecektir. Kişisel referans kodunuz önemlidir. Kesinlikle bir yere not alın ya da yazıcıdan çıktısını alın.

 

Hangi belgelere ihtiyacınız olacak ?

 

İhtiyacınız olan belgeler durumdan duruma değişmektedir. Bütün başvurular, Kanada’deki resmi, kayıtlı bir yüksek öğretim kurumundan kabul mektubu istemektedir. Bazı başvurular, ülkelere bağlı olarak fotoğraf ve parmakizi gibi biyometrik bilgiler de gerektirmektedir. Aynı zamanda, sizden bir sağlık raporu ve eğer bir sabıka kaydınız varsa öğrenci vizesi verilmediği için, her hangi bir sabıka kaydınızın olmadığını gösteren bir belge de istenebilir.  Diğer ülkeler için öğrenci vizesine başvururken olduğu gibi, eğitiminizi nasıl finansa edeceğinizin yanı sıra Kanada’da yaşadığınız süre boyunca yaşamanızı nasıl finance edeceğinizi belgelenemiz gerekecektir. Bunlar, banka ekstreleri, kalacağınız yer ve eğitim alacağınız kuruma yapmış olduğunuz ödemeler ve her hangi bir burs alıyorsanız ona dair bilgileri içeren belgelerdir.

 

Kendinize bakabilir, bir yıl boyunca yaşamınızı idare edebilir olduğunuzu göstermek için, şuanda her bir yıl için 10,000 Kanada Dolarınızın olduğunu göstermelisiniz.

 

Başvuru

 

CIC’nin online servisi MyCIC’e güvenli bir şekilde giriş yapabilmeniz için öncelikle ‘elektronik kimliğe’ başvuru yapmanız gerekmektedir.

 

Daha sonrasında ise, gerekli belgeleri yüklemeli, başvurunuzu gözden geçirmeli, kredi kartınız ile online olarak başvuru ücretinizi ödemeli ve başvurunuzu göndermelisiniz. Böylece, başvurunuzun başarılı bir şekilde gönderildiğine dair bir mesaj alacak ve MyCIC hesabınızda başvurunuzun onayınızı göreceksiniz.

 

Kanada öğrenci vizesi ne kadar ?

 

Yaklaşık olarak Kanada öğrenci vizesi $150 ‘dır. (Kanada Doları). Yalnız bu sadece taban bir fiyattır, net fiyatı başvurunuzu yükleyip, gözden geçirdikten sonra görebileceksinizdir.  Vize ücretiniz, başvurunuzu göndermeden ve ödeme yapmadan önce size sunulacak ve onaylamanız istenecektir.

 

Görüşmeye çağırılacak mıyım?

 

Bazı durumlarda, bölgenizdeki Kanada vize ofisinden bir yetkili ile yüzyüze görüşmeye çağrılmanız gerekebilmektedir. Eğer böyle bir mülakata gerek varsa, bu konuda daha fazla bilgilendirileceksinizdir.

 

Başvurunuz onaylandıktan sonra…

 

Bir takdim mektubu alacaksınz. (Vizenizi aldığınıza dair ve vize detaylarınız ile ilgili) Kanada’ya iniş yaptıktan sonra gümrük kontrolünde geçerli pasaportunuz ile birlikte bu belgeyi de göstermeniz istenecektir.  Ayrıca, başvurunuz sırasında göndermiş olduğunuz zorunlu belgelerin orjinalleri de (mümkün değilse, kopyaları) sizinle olmalıdır. Gümrük kontrolünü yapan memur bilgilerden tatmin olduktan sonra, öğrenci vizenizi size verektir ve böylece artık ülkeye giriş yapabilirsiniz.

Bölüm ara

Kanada
Yüksek Lisans
YAZAR HAKKINDA

KANADA VIZESİ

Digital Content Editor for Turkish Market of Hotcourses