Temel Bilgiler
Çin: Üniversiteye Başvuru - Okunması gerekenler

Çin’de Bir Üniversiteye Nasıl Başvuru Yapılır?

share image

Herhangi bir üniversiteye başvuru yapmadan önce, ilgilendiğiniz programın internet sayfasını kontrol edin ve üniversitenizin uluslararası ofisiyle görüşün. Farklı üniversiteler için farklı şartlar ve başvuru süreçleri söz konusudur, dolayısıyla kabul edilebilmek için seçtiğiniz programın hangi şartları aradığını bildiğinizden emin olun!

 

Uluslararası öğrenciler ofisine sormanız gereken sorular

 

 • Bu programa kabul edilmek için Çince bilmem gerekiyor mu? Eğer gerekiyorsa, Çince bildiğimi göstermek için Çince dil sınavına mı girmem lazım?
 • Benden hangi evraklar isteniyor?
 • Bu evrakları size nasıl ulaştırmalıyım?
 • Uluslararası öğrenciler için ayrı bir başvuru süreci var mı?
 • Başvurumu nasıl yapacağım?

 

Uluslararası öğrenciler ofisine sorabileceğiniz daha çok soru vardır ancak bilmeniz gereken en temel bazı hususlar şunlardır:

 

Çin üniversitelerine başvuru için gerekli temel evraklar

 

 • Çin hükümetinden kabul
  • Bunu alabilmek için, Çin vizesi bulunan, herhangi bir sabıka kaydı olmayan ve başvuracağı program için uygun şartları (bu şartlar ilgili programın internet sayfasında belirtilmiş olmalıdır) taşıyan gerçek bir öğrenci olduğunuzu kanıtlamanız gerekir.
 • Nakil öğrencilerin, yeterliliklerini kanıtlamak için daha önce eğitim gördükleri tüm üniversitelerden kabul belgesi almaları gerekir.
 • Geçerli bir HSK notu. HSK, seçtiğiniz programın şartlarına bağlı olarak sizden istenebilecek olan Çince dil sınavıdır.
 • Seçtiğiniz program için, üniversite veya program tarafından belirlenen uygun Üniversiteniz sizden daha fazla evrak ve ek başvuru talep edebilir. Programınız veya üniversitenizle görüşerek daima doğru başvuruyu yaptığınızdan emin olunuz. Üniversite başvuralarına başlamak için, Çin'deki üniversitelerin tümünü buradan görüntüleyin.

 

Çin’de bir üniversiteye ne zaman başvuru yapılmalı?

 

Genellikle başvuru yapabileceğiniz iki dönem vardır - Güz ve Bahar. Bazı üniversitelerde ise 3 dönem vardır; dolayısıyla başvuru yapmadan önce ilgilendiğiniz program yetkilileri ile görüşün.

 

Çin eğitim sistemi hakkında daha fazla bilgiyi buradan öğrenin

 

Güz Dönemi

 

Başvuru süreci genellikle Şubat veya Mart ayında başlar ve Haziran’da sona erer. Dolayısıyla başvurunuzun sonucunu Temmuz’a kadar öğrenmiş olmanız ve vize için başvuru sürecini başlatmış olmanız gerekir. Çin’de güz dönemi genellikle Eylül ayında başlar.

 

Bahar Dönemi

 

Başvuru süreci genellikle Ekim ayında başlar ve Ocak ayında sona erer. Dolayısıyla başvurunuzun sonucunu Ocak ayının sonuna kadar öğrenmiş olmanız gerekir. Bahar dönemi genelde Şubat ayının sonunda veya Mart ayının başında başlar.

 

Çin’deki bir üniversiteye başvuru sürecinde, başvurunuzu en kısa zamanda teslim etmeye çalışın. Pek çok program, ilk başvuru yapanlara öncelik vererek kontenjanları doldurmaktadır - dolayısıyla başvurunuzu en kısa sürede tamamlayın! Üniversite başvuralarına başlamak için, Çin'deki üniversitelerin tümünü buradan görüntüleyin.

 

Başvuru için İpuçları

 

 • Erken başvurun! İlk başvuru yapan kişiler kontenjanları doldurmanın yanı sıra sonuçları daha erken öğreneceklerdir.
 • Vize sürecini ertelemeyin. Bir üniversiteye kabul edildiğinizi öğrendikten sonra vize almak için çok fazla zamanınız olmayacaktır; dolayısıyla en kısa zamanda vize almaya çalışın. Çin’de öğrenim görmek için vizeye ihtiyacınız olacak!
 • Birden fazla üniversiteye başvuru yapın. Kabul edilme şansınızı arttırın.
 • Başvuru yapmaya devam edin! İlk seferinde kabul edilmeseniz bile aynı programa tekrar başvuru yapabilirsiniz.

 

Çin'de Eğitim Hakkında Diğer Yazılarımız