Temel Bilgiler
Çin: Eğitim Lokasyonları - Okunması gerekenler

Neden Çin’de Öğrenim Görmelisiniz?

çin'de eğitim
394

Hey yıl binlerce öğrencinin eğitim için seçtiği Çin'de üniversite eğitimi almanız için 4 sebep...

 

Dünya standartlarında eğitim

 

2014 yılında 377.054 uluslararası öğrenciye kapılarını açan Çin, İngilizce eğitim programları ve akademik yeterliliklerin karşılıklı olarak tanınması konusunda 70’e yakın ülke ile kurulan ortaklıklar sayesinde giderek daha fazla yabancı öğrenci için erişilebilir hale gelmektedir. Küresel ekonomide daha iyi rekabet edebilmek için, ülkeler kendi üniversitelerinde yabancı öğrencilere eğitim imkânı sunmanın öneminin farkına varmaktadır, dolayısıyla Çin bu anlamda çeşitli imkânlar sunmak için büyük adımlar atmaktadır. Özellikle Stanford Üniversitesi ve New York Üniversitesi gibi ABD üniversiteleri ile sağlam bağlantılar kurmuştur. Bu ortaklıklar ulusal anlamda da dikkatleri üzerine toplamış ve Çin, 2014 yılında First Lady Michelle Obama’nın konuşmasında kendinden bahsettirmeyi başarmıştır.

 

Ayrıca Çin eğitim kurumlarına hükümetin de müdahale etmesi, ülke genelinde yüksek standartlarda eğitim sunulmasını hedefler. Çin’de nerede öğrenim görmeyi tercih ederseniz edin, alacağınız eğitim kalitesinin en üst seviyede olacağından emin olabilirsiniz.

 

Çin'de eğitim sistemi hakkında buradan daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

 

Kariyer İmkânları

 

Çin son dönemde, uluslararası öğrencilere yönelik kariyer fırsatlarını arttırarak, ikinci en büyük küresel ekonomiye sahip olan Japonya’yı bu alanda geride bırakmıştır. Mezuniyetten sonra Çin’de çalışmak için, Çince konuşabilmeniz ve Çin kültürüne temel anlamda hakim olmanız gerekir ancak Çin kökenli bir şirkette çalışabilme yeterliliği, size küresel ekonominin nerdeyse her alanında başarılı olma imkânı sunar. Uluslararası öğrenci olarak öğrenim görmek, size başka bir dil ve kültürü öğrenmek için zaman yaratır ve iş ararken pek çok avantaj elde edeceğiniz iş piyasası hakkında bir fikir edinmenizi sağlar. İngilizce öğrenim programları sunan bu üniversitelere bir göz atın!

 

Çin'de mezuniyetten sonra iş bulmanıza yardımcı olacak rehberimizi inceleyin.

 

Yaşam Giderleri

 

Çin’de yaşam giderleri, Birleşik Krallık, ABD ve Japonya’ya kıyasla çok daha düşüktür. Yaklaşık 2£-3£’a büyük bir porsiyon yemek yiyebilir, 50 pence’in altında bir ücret ödeyerek toplu taşıma araçlarında gidiş-dönüş bileti alabilirsiniz. Öğrenci vize ücretleri 75£’a kadar çıkabilmektedir ancak bu, her halükarda Birleşik Krallık’a gitmek için gerekli olan vize ücretine göre oldukça ucuzdur.

 

Kiralar - genellikle yurtdışında en pahalı masraftır - da yine oldukça uygundur. Pekin’de 3 odalı bir dairenin aylık ortalama ücreti sadece 112£ civarındadır.Çin’de yaşam giderleri hakkında daha fazla fikir edinmek için bu sayfaya göz atın!

 

 

Çin'de faydalanabileceğiniz burs seçeneklerini inceleyin

 

Benzersiz deneyim

 

4000 yılı aşkın bir tarihe sahip olan Çin, işletme, astronomi, dövüş sporları, felsefe ve matematik dâhil neredeyse her konu alanında öncü olmuş ve edebiyat, sanat, din ve diğer pek çok alandaki çalışmalara önemli ölçüde katkıda bulunmuştur. Başlangıçta Çin kültürüne adapte olmak zor olabilir ancak Çin’deki gibi zengin ve gelişmiş bir kültürü deneyimlemenin getirisi benzersiz olacaktır.

 

Çin aynı zamanda dünyadaki en büyük ülkelerden biridir. Coğrafyası, güneybatıda Himalaya Dağları’ndan kuzeyde Gobi Çölü’ne ve doğu kıyı şeridine kadar genişler; bu da nerede olduğunuza bağlı olarak geniş dağlardan, kumlu plajlara kadar pek çok yer görebileceğiniz anlamına gelir. Bu büyük ülkeyi keşfetme imkânı, büyük şehirleri birbirine bağlayan yüksek hızlı tren hatları sayesinde daha da kolay (ve ekonomik) hale gelmiştir. Çin’de nerede öğrenim görmeyi tercih ederseniz edin, hayatınızı değiştirecek ve unutamayacağınız bir deneyim kazanacağınız kesin!

 

Bölüm ara

Çin
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA

çin'de eğitim

2014 yılında Hacettepe Üniversitesi İngilizce Mütercim Tercümanlık Bölümü lisans programından mezun oldu. Lisans döneminde T.C. Dışişleri Bakanlığı’nda, mezuniyetinin ardından da İngiltere ve İspanya’da dünyanın önde gelen çeviri şirketlerinde staj yaptı. En büyük hayali Güney Amerika kıtası başta olmak üzere İspanyolca konuşulan bütün ülkelere seyahat etmek ve bu süreçte İspanyolca dilinde de çeviri yapabilecek yeterliliği kazanmaktır.