Temel Bilgiler
Almanya: Üniversiteye Başvuru

Almanya'da Türk Öğrencilerin En Çok Tercih Ettiği 10 Üniversite

Almanya'da Türk Öğrencilerin En Çok Tercih Ettiği 10 Üniversite

Almanya, her yıl artan uluslararası öğrenci sayısıyla, Amerika ve İngiltere gibi ülkelerle dünyanın en iyi yurtdışı eğitim rotalarından biri olarak karşımıza çıkar. Aslında çok da şaşılacak bir durum değildir. Zira Almanya, yüksek öğretim standartları ve dünya sıralamalarında yer alan küresel üniversiteleri ile yabancı öğrenciler için mükemmel koşullar sunar. Bunlar arasında devlet okullarında geçerli olan düşük öğrenim ücretlerinin, araştırma imkanlarının, iş ve kariyer fırsatlarının önemi büyüktür. 

 

Günümüzde Alman üniversiteleri, her yıl giderek daha da artan İngilizce lisans ve yüksek lisans programları ile yabancı öğrencileri kendine çekerken, özellikle mühendislik, tıp, bilim ve ekonomi gibi alanlar oldukça popülerdir. Zira birçok buluşa imza atan, aralarında Nietzche, Goethe, Kant, Marx, Hegel gibi isimlere ev sahipliği yapan Almanya, aynı zamanda sık sık ‘’fikirler ülkesi’’ olarak anılır. Peki, Almanya’da eğitim almak için öğrencilerin en çok tercih ettikleri üniversiteler hangileri? Ayrıntılar yazımızda. 

 

10-University of Cologne

 

Amsterdam, Brüksel ve Paris gibi Avrupa şehrilerine tren yolculuğu yapabileceğiniz kadar yakın olan Köln şehrinde yer alan University of Cologne, uluslararası öğrenciler arasında popüler bir hedeftir. 1388’lere uzanan köklü tarihi ve 45 binden fazla öğrencisi ile okul, en büyük ve en eski Alman üniversiteleri arasındadır. Aralarında Nobel Ödülü sahibi Kurt Alder, Heinrich Böll, Peter Grünberg gibi önemli mezunları olan University of Cologne, özellikle kimya ve otomotiv sanayinde staj ve iş fırsatlarına sahiptir. 

 

  • Popüler dereceler: Kimya, işletme, tıp

 

9-Goethe University Frankfurt

 

Alman yazar, Johann Wolfgang von Goethe’nin adını alan Goethe University Frankfurt, Almanya’nın etnik çeşitliliği ve bankacılık sektöründe sunduğu iş fırsatları ile zengin Frankfurt şehrinde yer alır. 1914 yılında kurulan genç bir üniversite olan Goethe University Frankfurt, 45 binden fazla öğrencisi, özellikle kanser ve transplantasyon araştırmaları ile Almanya’da üniversite okumak için popüler bir seçenektir. Avrupa’nın en zengin, finans merkezi ve yaşanabilir kenti olan Frankfurt’ta eğitim almak isterseniz, Goethe University mükemmel bir seçim olacaktır. 

 

  • Popüler dereceler: Finans, tıp, ekonomi, işletme

 

8-University of Freiburg

 

1457 yılında kurulan University of Freiburg, 120 farklı ülkeden 4 binden fazla uluslararası öğrenciyle Almanya’nın en elit devlete bağlı eğitim kurumlarından biridir. Özellikle mühendislik, tıp ve teknoloji gibi alanlarda 11 fakültede 180 lisans ve lisansüstü program seçenekleri ve sıralamalardaki başarıları ile Almanya’nın en iyi 10 üniversitesi arasında yer alır. Ayrıca University of Freiburg, AB ve AB üyesi olmayan tüm öğrencilere ücretsiz eğitim imkanı sunar. 

 

  • Popüler dereceler: Biyoloji ve biyokimya, sanat ve beşeri bilimler, tıp

 

7-University of Heidelberg

 

Almanya’nın en büyüleyici ve tarihi kentlerinden bir olan Heidelberg’te, 1386 yılında kurulan ülkenin en eski üniversitesi olan University of Heidelberg, yabancı öğrenciler için oldukça çekici bir konuma sahiptir. Zira, bugün 130 ülkeden 5 binden fazla uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapan ve Almanya’nın en iyi üniversitesi olarak anılan University of Heidelberg, yenilikçi araştırmaları, aralarında fizik, kimya, astronomi, moleküler biyoloji gibi alanlarda lisans ve lisansüstü programları ile dikkat çeker. 

 

  • Popüler dereceler: İşletme, tıp, psikoloji

 

6-Humboldt University of Berlin

 

Almanya’nın en eski kurumlarından olan Humboldt University Berlin, aralarında Otto von Bismarck ve Robert Koch gibi önemli mezunları ile tanınır. 1811 yılında kurulan üniversite, 2012 yılında University of Excellence yani tüm modern üniversitelerin anası ünvanına layık görülmüştür. Almanya’da okumak isteyenleri başkent Berlin şehrinde karşılayan üniversite, 32 binden fazla öğrenciye ev sahipliği yapar. 

 

  • Popüler dereceler: Psikoloji, nörolojik bilimler, tıp

 

5-Technical University of Berlin

 

Almanya’nın başkentinde sadece turistlerin değil, Batı Avrupa şehirleri arasında düşük yaşam maliyetleri ile dikkat çeken Berlin şehrinde kurulan Technical University of Berlin, yüksek dereceli mühendislik programları ile bilinir. Yurtdışı üniversite diploması almak için araştırma ve öğretim becerileri yüksek, mükemmel bir okul olan Technical University of Berlin, başarılı mezunları ve bilim adamları ile tüm dünyadan öğrencileri kendine çeker. 1879 yılında kurulan üniversite Almanya’da teknoloji alanındaki gelişmelerin de öncüsüdür. 

 

  • Popüler dereceler: Matematik, inşaat mühendisliği, otomotiv mühendisliği

 

4-RWTH Aachen University

 

Almanya’nın en büyük teknik üniversitesi olan RWTH Aachen University, aynı zamanda en iyilerden biri olarak da kabul edilir. Mühendislik ve özellikle madencilik sektörü ile olan bağları ile üniversite, endüstriyel sektörlerde sağlam bir üne sahiptir ve lisans mezunlarının istihdam imkanları ile dikkat çeker. RWTH Aachen University, bugün özellikle tüm dünyadan 10 bin kadar uluslararası öğrenci nüfusu ve kampüs çeşitliliği ile göz doldururken, şehir gıda ve kimya sanayilerinde önemli bir yere sahiptir. 

 

  • Popüler dereceler: Mühendislik, kimya, malzeme bilimi 

 

3-Technical University of Munich

 

1868 yılında kurulmuş olan Technical University of Munich, Almanya’nın bilim ve teknoloji odaklı olan tek devlet üniversitesidir. Üniversite özellikle mühendislik alanında zengin lisans ve lisansüstü programları ile popülerken, inovasyon ve girişimcilik adına sağlam temellere sahiptir. Zira üniversite, aralarında buzdolabının mucidi Carl von Linde ve dizel motoru keşfeden Rudolf Diesel gibi iki önemli mezun vermiştir. Bugün yaklaşık 5 bin uluslararası öğrenciye sahip üniversite, mühendislik ve bilişim teknolojisi alanlarında dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer alırken, Avrupa’da Oxford ve Cambridge’ten sonra en saygın üçüncü üniversite olarak anılır. 

 

  • Popüler dereceler: Mühendislik, matematik, fizik, bilgisayar bilimi

 

2-Ludwig Maximilian University

 

Ludwig Maximilian University, 34 Nobel Ödülü ile Almanya’nın en eski ve en prestijli üniversitelerinden biridir. 1472 yılından beri sadece Almanya’nın değil, Avrupa’nın da en iyi yüksek öğretim ve araştırma kurumu olarak uzun yıllardır popülerliğini ve saygınlığını korumaktadır. Ülkenin ikinci en büyük öğrenci nüfusuna sahip olan LMU, Münih şehrinde yer almanın avantajlarına ve kariyer imkanlarına sahiptir. Bugün şehir, aralarında Google, Microsoft ve Intel gibi uluslararası şirketlerin ofislerine sahiptir. 

 

Popüler dereceler: Bilgisayar bilimi, MBA, tıp, hukuk, ekonomi

 

1-Free University of Berlin

 

1948 yılında kurulan Free University of Berlin, genç yaşına rağmen Almanya’nın en iyi 10 üniversitesi arasında kendine ilk sıralarda yer bulur. Bunun en önemli nedenleri arasında ise üniversitenin odak noktasının araştırmada mükemmellik olduğunu söylemekte fayda var. Günümüzde uluslararası üniversitelerle olan ortaklıkları, araştırma merkezleri, işverenlerle yürüttüğü işbirliği çalışmaları ve kadın mezunlara sağladığı %30’luk istihdam imkanı ile göz doldurur. 

 

  • Popüler dereceler: Nörolojik bilimler, biyoloji, biyokimya, farmakoloji 

 

Almanya'da eğitim alabileceğiniz tüm üniversitelerin listesine bu linkten ulaşabilirsiniz. 

En çok okunan yazılarımıza göz atın;

Alman kültürü

Almanya’da üniversiteye nasıl başvurulur?

Almanya’da mezunların en çok para kazandığı meslekler