Temel bilgiler
İrlanda Cumhuriyeti: Eğitim Lokasyonları - Okunması gerekenler

İrlandalı Kurumlar Hakkında

2474

İrlanda üniversitelerinde, eğitim kolejlerinde ve teknoloji enstitülerinde üçüncül seviye eğitim verilmektedir:

 

İrlanda üniversiteleri

 

İrlanda’da yedi üniversite vardır: Limerick Üniversitesi, Dublin City Üniversitesi, Ulusal İrlanda Maynooth Üniversitesi, Cork Üniversite Koleji, Ulusal Galway Üniversitesi, Dublin Üniversite Koleji, Trinity Koleji Dublin ve ülkenin en eski üniversitesi olan Dublin Üniversitesi.

 

İrlanda üniversiteleri çeşitli bakalorya, mastır, araştırma doktora (PhD) ve diploma programları sunar. Lisans programlarının çoğunda dersler bir üniversite kampüsünde yapılırken mastır ve PhD programları daha çok araştırma bazlıdır.

 

Teknoloji enstitüleri

 

İrlanda Cumhuriyetinde ülkenin çeşitli yerlerinde 14 teknoloji enstitüsü bulunur ve bunlar ulusal diploma, sertifika ve derece programları sunar. Bu enstitülerde öğretilen son teknoloji yetiler biraz da İrlanda’nın kimya ve ilaç üretim sektörlerindeki mezun talebinden kaynaklanır. teknoloji enstitüleri, Ulusal yeterlik sistemine göre seviye 6 ila 10 arası eğitim programları sunar.

 

Bağımsız kolejler

 

Kamuya ait yüksek eğitim sağlayıcılarına ek olarak İrlanda’da üçüncül eğitim programları ve yeterlikleri sağlayan çeşitli özel kolejler de bulunur. Bu programların çoğu Yüksek Eğitim ve Öğretim Ödül Konseyi (HETAC)tarafından izlenir.

 

Eğer İrlandalı bir kurumda bir yüksek eğitim programına başvurmak istiyorsanız iyi derecede İngilizce bilmeniz gerekir. Alınması gereken en az TOEFL İngilizce yeterlik puanı 550’dir. Eğer bir üçüncül programa başlamadan önce biraz ek eğitime ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız İrlanda’da ülke çapında kısa ve uzun dönem kurs veren bolca İngilizce dil okulu vardır.

Bölüm ara

İrlanda Cumhuriyeti
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA