Temel bilgiler
İrlanda: Eğitim Lokasyonları - Okunması gerekenler

İrlandalı Kurumlar Hakkında

share image

İrlanda üniversitelerinde, eğitim kolejlerinde ve teknoloji enstitülerinde üçüncül seviye eğitim verilmektedir:

 

İrlanda üniversiteleri

 

İrlanda’da yedi üniversite vardır: Limerick Üniversitesi, Dublin City Üniversitesi, Ulusal İrlanda Maynooth Üniversitesi, Cork Üniversite Koleji, Ulusal Galway Üniversitesi, Dublin Üniversite Koleji, Trinity Koleji Dublin ve ülkenin en eski üniversitesi olan Dublin Üniversitesi.

 

İrlanda üniversiteleri çeşitli bakalorya, mastır, araştırma doktora (PhD) ve diploma programları sunar. Lisans programlarının çoğunda dersler bir üniversite kampüsünde yapılırken mastır ve PhD programları daha çok araştırma bazlıdır.

 

Teknoloji enstitüleri

 

İrlanda Cumhuriyetinde ülkenin çeşitli yerlerinde 14 teknoloji enstitüsü bulunur ve bunlar ulusal diploma, sertifika ve derece programları sunar. Bu enstitülerde öğretilen son teknoloji yetiler biraz da İrlanda’nın kimya ve ilaç üretim sektörlerindeki mezun talebinden kaynaklanır. teknoloji enstitüleri, Ulusal yeterlik sistemine göre seviye 6 ila 10 arası eğitim programları sunar.

 

Bağımsız kolejler

 

Kamuya ait yüksek eğitim sağlayıcılarına ek olarak İrlanda’da üçüncül eğitim programları ve yeterlikleri sağlayan çeşitli özel kolejler de bulunur. Bu programların çoğu Yüksek Eğitim ve Öğretim Ödül Konseyi (HETAC)tarafından izlenir.

 

Eğer İrlandalı bir kurumda bir yüksek eğitim programına başvurmak istiyorsanız iyi derecede İngilizce bilmeniz gerekir. Alınması gereken en az TOEFL İngilizce yeterlik puanı 550’dir. Eğer bir üçüncül programa başlamadan önce biraz ek eğitime ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız İrlanda’da ülke çapında kısa ve uzun dönem kurs veren bolca İngilizce dil okulu vardır.

Okunması gerekenler

article Img

İrlanda Kültürü Hakkında Merak Edilenler

Yüksek öğretim bakımından dünyanın en iyi eğitim sistemlerinden birine sahip İrlanda, dünya standartlarında araştırma olanakları ve lider küresel şirketlerde kariyer fırsatları ile uluslararası öğrenciler için son yılların en popüler eğitim destinasyonlarından olmuştur . Avrupa’nın en girişimci ülkelerinden biri olarak her yıl 161 farklı milletten 35.000 yabancı öğrenciyi ağırlayan İrlanda, günümüzde yemyeşil doğa manzaraları, büyüleyici tarihi ve ilginç

67.1K
article Img

İrlanda'da İklim Özellikleri

İrlanda ılıman bir deniz iklimine sahiptir. Temmuz ayında elde edilen sıcaklıklar güneyde 16 derece ile kuzeyde 14 derece arasında değişir. Kışlar nispeten sıcak geçer ve sıcaklık Ocak ayında 4 ile 7 derece arasında değişir. Ülkeye hakim olan Atlantik Okyanusu'ndan gelen nemli rüzgarlar ülkenin yıl boyunca yağış almasına neden olur. Ülkenin yaklaşın yüzde sekseni yılda ortalama 762 ile 1270 mm arasında yağış alır.   İrlanda’daki ılıman iklimin en

19.7K
article Img

Eğitim için Neden İrlanda'yı Seçmelisiniz?

Avrupa’da eğitim almayı düşünüyorsanız aklınıza ilk gelecek ülkeler Almanya, Fransa, İngiltere ve İtalya gibi büyük ülkeler! Avrupa haritasını açtığınızda İngiltere’nin yanında küçük bir ülke gözünüze çarpacaktır, İrlanda yurt dışı eğitimde çokça adı duyulmasa da eğitim görmeniz için size bir çok sebep sunuyor. Bu yazımızda neden İrlanda’da eğitim görmelisiniz konusunu ve İrlanda’nın avantajlarına ışık tutacağız.   Güçlü Uluslararası İlişkiler Yapısı

5.1K