Temel bilgiler
İrlanda Cumhuriyeti: Eğitim Lokasyonları - Okunması gerekenler

İrlanda’da Seyahat Seçenekleri

2622

İrlanda’daki Ulaşım Altyapısı

 

İrlanda’da seyahat, ülkenin boyutu dolayısıyla oldukça kolaydır; aynı zamanda size hareket ederken benzersiz manzaralar sunar. Ülkenizden ayrılmadan önce, İrlanda Seyahat Planlayıcısı için Ulaşım’ı kullanarak tüm yolculuğunuzu baştan sona kadar planlayabilirsimiz. İrlanda’da gezmenin çok çeşitli yolları vardır:

 

Karayolu ve demiryoluyla

 

Dublin

 

Dublin gibi pek çok şehir, demiryolu sisteminin yanı sıra otobüs sistemine de sahiptir. Dublin’de ‘Leap Card’ adı verilen kartı satın alarak Dublin Bus, Irish Rail, Bus Eireann ve Luas ulaşım seçeneklerinin hepsinden faydalanabilirsiniz. Bu kart sayesinde ödeme yaparak gitmek istediğiniz yere farklı şekillerde ulaşabilirsiniz.  Bu kart aynı zamanda öğrencilere indirim de uygular. Leap Card hakkında ek bilgi ve detaylar için tıklayın.

 

Dublin aynı zamanda her gün hizmet veren bir tren sistemine de sahiptir - bu, adadaki 5 kırsal demiryolu ağından biridir. Northern Commuter, Western Commuter, South Eastern Commuter ve South Western Commuter olmak üzere 4 ana hat mevcuttur. Trenler, Iarnród Éireann tarafından işletilir. Dublin kırsal ağı, Dublin körfezi banliyö bölgesine hizmet veren elektrikli bir demiryolu hattından oluşur.

 

 • Northern Commuter – Dublin Pearse - Dundalk.
 • South Eastern Commuter – Dublin Connolly - Wicklow.
 • South Western Commuter – Dublin Heuston - Kildare.
 • Western Commuter – Dublin Pearse / Docklands - Longford.
 • Dublin Area Rapid Transit (DART) – Greystones - Howth/Malahide.

 

Aynı zamanda iki hattan oluşan ve LUAS adı verilen bir tramvay ağı mevcuttur.

 

 • Kırmızı Hat: Tallaght - Connolly
 • Yeşil Hat: St. Stephen's Green - Sandyford

 

Cork

 

Cork City, Knocknaheeny, Ballinlough, Cork, Mahon, Mayfield, Frankfield, Ballintemple ve Farranree gibi bölgelere hizmet veren 18’i Citybus olmak üzere toplam 35 otobüs güzergahı mevcuttur. Aynı zamanda Glanmire, Ballincollig, Carrigaline, Douglas, Midleton, Mallow, Cobh ve Goleen gibi kasabalara ulaşım sağlayan 17 kırsal güzergâh da mevcuttur.

 

Cork Kırsal Demiryolu hizmetinde 3 tren hattı mevcuttur:

 

 • Cork Kent- Blarney ED-Mallow
 • Cork Kent- Glanmire- Cobh
 • Cork Kent-Glanmire-Midleton

 

Aynı zamanda Rushbrooke ve Passage West arasında faaliyet gösteren bir arabalı vapur seçeneği mevcuttur.

 

Limerick

 

Raheen, Dooradoyle, Ballycummin, Univeristy of Limerick, O’Malley, Caherdavin, ve Castletroy gibi bölgelere hizmet veren toplam 9 Citybus güzergâhı mevcuttur. Aynı zamanda bu bölgede her gün hizmet veren tren hatları da sıklıkla tercih edilir. Limerick Kırsal Tren ağında 3 tren hattı bulunur:

 

 • Limerick tren istasyonu - Ennis
 • Limerick tren istasyonu - Nenagh
 • Limerick tren istasyonu - Tipperary

 

Derry

 

Derry’nin belirli bir kısmına hizmet veren 15 otobüs güzergahı vardır. Şehrin etrafında bulunan çok sayıda kasaba ve köy için, şehir merkezi yönünde hizmet veren Ulsterbus seçeneği mevcuttur.

 

Belfast Central ve Belfast Great Victoria Street arasında hizmet veren Belfast-Derry hattı üzerinde Londonderry tren istasyonu bulunur.

 

Galway

 

Şehir ve kırsal bölgeler arasında 16 otobüs güzergâhı vardır - Bus Éireann 11 güzergâhta faaliyet gösterirken Galway City Direct 5 güzergâhta faaliyet gösterir.

 

Havayolu

 

İrlanda’dan Birleşik Krallık’a, Avrupa’nın diğer ülkelerine ve dünyanın geri kalan kısmına seyahat etmek çok kolaydır. Ülkedeki ana havalimanları DublinShannonCork ve Belfast’tadır ancak çok sayıda bölgesel havalimanı da mevcuttur. Bunların tamamı Londra (1 saat uçuş süresi) aktarmalı düzenli hizmet vermektedir ve pek çoğu diğer büyük Avrupa başkentlerine ve ABD’ye aktarmasız uçuş imkanı sunar. Aynı zamanda doğu ve güney kıyılarındaki çok sayıda limandan İngiltere, İskoçya, Galler ve Fransa’ya feribot seferleri mevcuttur. 

 

Öğrenci Seyahat İndirimi

 

Tam zamanlı öğrenciler Öğrenci Seyahat Kartı satın alabilir ve bu kartı çeşitli ulaşım hizmetlerinde kullanabilir. Tek ihtiyacınız olan Öğrenci Kimlik Kartı, Öğrenci Seyahat Kartı başvuru formu ve 15€ ücret (12€ kart bedeli, 3 fotoğraf ücreti). Öğrenci Seyahat Kartı Başvuru Formu’nu buradan bilgisayarınıza indirebilir ve online doldurabilirsiniz.

Bölüm ara

İrlanda Cumhuriyeti
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA