Temel bilgiler
İrlanda Cumhuriyeti: Eğitim Lokasyonları - Okunması gerekenler

İrlanda Kültürü

İrlanda Kültürü
14879

İrlanda; son yıllarda yabancı dil eğitiminde ön plana çıkıyor ve birçok öğrenci dil eğitimi ve üniversite eğitimi için İrlanda’yı seçiyor. İrlanda yaşamak için rahat ve konforlu bir ülke. Kültürlerarası etkileşimin yoğun olduğu ve Dublin şehrinin Avrupa’nın en önemli turist destinasyonlarından biri olması İrlanda’yı çekici kılıyor. Bu yazımızda İrlanda Kültürü hakkında bilgi vererek İrlanda’da yaşayacağınız süre boyunca nelerle karşılaşabileceğinizi masaya yatıracağız.

 

Yemek Kültürü

 

Türkiye yemek çeşitliliği bakımından o kadar zengin ki, gittiğiniz ülkelerde yemek kültürünü beğenmeme şansınız yüksek. Bu durum İrlanda’ya gitseniz de geçerli çünkü İrlanda’nın zengin bir yemek kültürü yok. Patates, meyve, sebze ve deniz ürünleri temelinde olan İrlanda mutfağı, Fransız mutfağı ile yer yer benzerlik göstermektedir. İrlandalıların en meşhur yemeklerinin başında Shepherd's Pie veya Cottage Pie (Çoban'ın yemeği) gelir. İrlandalıların Irish Breakfast adı verdikleri kahvaltıları vardır. İrlanda'nın hemen hemen bütün otellerinde bu kahvaltı çeşidini görmeniz mümkündür. Ayrıca sodalı ekmek de kahvaltıların vazgeçilmezi durumunda. Micheal Green bir kitabında ““Bir erkek İrlanda’da bir kadın ve Guinnes arasında tercih yapmak zorunda kalırsa düşünmeden Guinnes’i seçer” diye yazmıştır. Guinnes İrlanda’da her yerde görebileceğiniz bira markası ve çokça tüketiliyor. Alkolsüz içeceklerin başında da tahmin edebileceğiniz gibi kahve geliyor.  Hangi ülkeye giderseniz gidin bir coffee shop ziyaretinizde menüde mutlaka göreceğiniz kalıp “ IRISH Coffee” sıcak kahve, İrlanda viskisi ve şekerin karıştırılıp üzerine krema dökülmesi ile hazırlanan dünyaca ünlü bir kokteyl. Bu kahveyi mutlaka anavatanında denemenizi tavsiye ediyoruz. Viski hem içecek hem de kahvelere katkı olarak yaygın olarak kullanılmaktadır.

 

Müzik Kültürü

 

Enya, The Corrs, Sinead O’Connor, The Cranberries, U2… Bu sanatçılar bile İrlanda’nın müzik kültürünün ne kadar zengin olduğunu özetliyor. İrlanda’nın geleneksel müziği ve “stepdancing” adı verilen dansı da dünyada bir fenomen yaratmıştır. Bazı yerlerde stepdancing için özel gösteriler yapılmaktadır. Flüt, akordeon, keman, gayda, gitar ve bodhrán adlı geleneksel davullar müziklerde sık sık duyabileceğiniz enstrümanlar. Size tavsiyemiz İrlanda’ya gitmeden önce U2 albümlerini dinlemeniz çünkü İrlanda’da bir çok mekanda sıklıkla bu grubun parçalarını duyacaksınız.

 

İrlanda Edebiyatı

 

İrlanda Edebiyatı İngiliz Edebiyatı ile iç içe geçmiş ve tarih boyunca etkilenmiştir. Bir çok ünlü İngiliz düşünür köken olarak İrlandalıdır. James Joyce, Bernard Shaw, Oscar Wilde, William Butler Yeats, Samuel Beckett, Jonathan Swift, Iris Murdoch, Maeve Binchy gibi yazarlar İrlanda kökenlidir.

 

Eğitim Kültürü

 

İrlanda’da eğitimi özellikle İngiliz Dili ve Edebiyatı, müzik ve tarih bölümlerinde ön plana çıkmaktadır. Birçok öğrenci İngilizce dil öğrenimi için İrlanda’yı tercih etmektedir. Ayrıca müzik kültürü ve tarih kültürünün ülkede benimsenmesi bu bölümlerin çok tercih edilmesine neden olmaktadır. “ İrlanda’da Öğrenim Görebileceğiniz 3 Alan “ yazımızı okuyarak İrlanda’da eğitim hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

 

Sosyal Yaşam

 

İrlanda bir çok Avrupa ülkesi eğlence, cafe kültürü ve gece hayatının yoğun yaşandığı bir ülke! Geç saatlere kadar cafeler açık ve barlar da bir çok müziksevere hitap edecek çeşitlilikte. Sosyal yaşamda bisiklet kullanımı oldukça yaygın ve kişileri bisiklet kullanmaya teşvik edici bir çok destek var. İrlanda turist yoğunluğu fazla olan bir ülke olduğundan dolayı fiyatların çok da ucuz olduğu söylenemez. Her bütçeye uygun seçenekler tabii ki var ancak sosyal yaşamlarında kalite isteyenler ciddi meblağları gözden çıkarabilirler. İrlanda’da tiyatro, müzik ve sanat festivalleri de çok yaygın, insanlar sosyal yaşamlarında festivallerle oldukça içli dışlı! Gol sporu da oldukça yaygın olduğundan dolayı Pazar günleri birçok insanı golf oynarken görebilirsiniz. Sosyal yaşamın bir diğer unsuru da İrlanda halkının oldukça konuksever ve sıcakkanlı olması. İrlanda’da insan ilişkileri konusunda zorlanmayacağınızı söyleyebiliriz.

Bölüm ara

İrlanda Cumhuriyeti
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA

İrlanda Kültürü