Temel bilgiler
İrlanda: Eğitim Lokasyonları - Okunması gerekenler

Eğitim için Neden İrlanda'yı Seçmelisiniz?

share image

Avrupa’da eğitim almayı düşünüyorsanız aklınıza ilk gelecek ülkeler Almanya, Fransa, İngiltere ve İtalya gibi büyük ülkeler! Avrupa haritasını açtığınızda İngiltere’nin yanında küçük bir ülke gözünüze çarpacaktır, İrlanda yurt dışı eğitimde çokça adı duyulmasa da eğitim görmeniz için size bir çok sebep sunuyor. Bu yazımızda neden İrlanda’da eğitim görmelisiniz konusunu ve İrlanda’nın avantajlarına ışık tutacağız.

 

Güçlü Uluslararası İlişkiler Yapısı

 

İrlanda ülkede yurt dışından gelen 32.000 öğrenciye ev sahipliği yapıyor. İrlanda’yı yurt dışı eğitimde seçtiğinizde emin olun ki okulunuzda bir çok kültürden ve ülkeden öğrencilerle etkileşimde olacaksınız. İrlanda’da nüfusun yaş ortalamasına baktığımızda önemli bir unsur dikkat çekiyor; nüfusun neredeyse yarısı 30 yaş altında! Bu durumda sadece okulda değil sosyal yaşamda da bir çok gençle iletişim halinde olacağınızı gösteriyor.

 

İrlanda Tam Bir Sanat Merkezi

 

Dünyanın dört bir yanında bir çok sanat ve tarih okumak isteyen öğrenci İrlanda’yı tercih ediyor. Zengin kültürel ve tarihi alt yapısı İrlanda’yı bir çok Avrupa ülkesinden ön plana çıkarıyor. Hala ikna olmadıysanız Oscar Wilde, Samuel Beckett, Seamus Heaney ve William Butler gibi isimleri sanat dünyasına İrlanda’nın kazandırdığını belirtelim. Edebiyat konusunda zenginlik İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünde de İrlanda’yı ön plana çıkarıyor. Ayrıca İrlanda hükümeti 1960’lı yıllardan itibaren biyoloji, teknoloji bilimleri ve sosyal bilimler bölümlerinde inovasyon ve Ar-ge arttırıcı politikalar yürütmektedir.

 

Çağdaş Toplum ve Yardımsever İnsanlar

 

Hangimiz bir ülkeye gittiğimizde kaybolursak veya yardıma ihtiyaç duyarsak çekinmeden yardım istemeyi istemez? Yabancı bir ülke her zaman zorluklarla dolu ancak Avrupa’da bu zorlukları sosyal ilişkilerle aşabileceğiniz ülkelerin başında İrlanda geliyor. İrlanda halkı sıcakkanlı ve yardımsever, bu sebeple İrlanda’ya eğitim için gittiğinizde İrlandalıların konukseverliği ile alışma sürecinizi daha kısa zamanda atlatacaksınız. 2015 yılında Vision of Humanity tarafından yapılan araştırmada İrlanda dünyanın en barışçıl ve huzurlu 12.si seçildi. Hırsızlık ve suç oranı az, insanlar konuksever ve işbirliğine açık, eğitim hayatınızda huzur için başka ne istenebilir?

 

Avrupa Perspektifi

 

İrlanda size sadece kendi kültürünü değil Avrupa kültürünü de yaşatacak ender ülkelerden biri. İrlanda’nın ünlü turizm merkezi Dublin her yıl bir çok Avrupalıyı ağırlıyor ve yüksek düzeyde kültürler arası iletişim oluşuyor. İrlanda’nın Avrupa Birliği üyesi olması da Avrupa ülkeleri arasında geçişi kolaylaştırıyor. Çok kısa sürede İngiltere’ye ulaşma imkanınız olması da eğitim süresince İngiltere’yi keşfetmeniz için avantaj!

 

Yapmanız Gerekenler ve Görmeniz Gereken Yerler

 

Dönemimizin internet fenomeni cümlelerinden biri “ Ölmeden yapmanız gerekenler / görmeniz gereken yerler” . Gezmeyi ve eğlenmeyi seviyorsanız İrlanda eğitiminiz süresince size bu imkanı fazlasıyla sağlayacaktır. Yüzlerce cafe ve barın olduğu Temple Bar, 121 metre yüksekliğindeki Spire of Dublin yapıtı, Oscar Wilde, Jonathan Swift, Samuel Beckett gibi onlarca ünlü şair, yazar, düşünürün okulu Trinity College, İrlanda’nın en popüler bira şirketi ve fabrikası Guinness Storehouse aklımıza ilk gelenler. Ayrıca teknoloji severler için Google, Facebook, Ebay, Paypal gibi dünya teknoloji devlerinin ofislerinin de İrlanda’da bulunduğunu hatırlatalım.

 

Konaklama İmkanları

 

İrlanda birçok milletten öğrencinin uğrak yeri olduğu için, konaklama imkanları da buna paralel olarak oldukça gelişmiştir. Aile yanı, özel veya üniversite yurtları, pansiyonlar veya odalar öğrencilerin en çok tercih ettikleri konaklama yerleridir. Buna ek olarak öğrenciler aynı Türkiye'de olduğu gibi bir kaç kişi bir araya gelerek ev tutabilirler. Fiyat açısından ev veya oda kiralama daha makuldür.

Okunması gerekenler

article Img

İrlanda Kültürü Hakkında Merak Edilenler

Yüksek öğretim bakımından dünyanın en iyi eğitim sistemlerinden birine sahip İrlanda, dünya standartlarında araştırma olanakları ve lider küresel şirketlerde kariyer fırsatları ile uluslararası öğrenciler için son yılların en popüler eğitim destinasyonlarından olmuştur . Avrupa’nın en girişimci ülkelerinden biri olarak her yıl 161 farklı milletten 35.000 yabancı öğrenciyi ağırlayan İrlanda, günümüzde yemyeşil doğa manzaraları, büyüleyici tarihi ve ilginç

67.1K
article Img

İrlanda'da İklim Özellikleri

İrlanda ılıman bir deniz iklimine sahiptir. Temmuz ayında elde edilen sıcaklıklar güneyde 16 derece ile kuzeyde 14 derece arasında değişir. Kışlar nispeten sıcak geçer ve sıcaklık Ocak ayında 4 ile 7 derece arasında değişir. Ülkeye hakim olan Atlantik Okyanusu'ndan gelen nemli rüzgarlar ülkenin yıl boyunca yağış almasına neden olur. Ülkenin yaklaşın yüzde sekseni yılda ortalama 762 ile 1270 mm arasında yağış alır.   İrlanda’daki ılıman iklimin en

19.7K