Temel Bilgiler
İtalya: Vize Rehberleri

İtalya Öğrenci Vizesine Nasıl Başvurabilirim?

İtalya Öğrenci Vizesi

İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler için ülke, Avrupa’nın en muhteşem tarihi mekanları ve sanat eserleri ile doludur. Etkileyici uluslararası çevreye sahip üniversiteleri, yüksek kültürlü ortamları ve popüler yemekleri ile öğrenciler için eğitim alabilecekleri en uygun yerlerden biri olan ülke, dünyanın en eski eğitim kurumlarından Bologna Üniversitesi’ne sahiptir. Bologna şehriyle de Avrupa’nın en çok Erasmus öğrencisini ağırlayan İtalya, yıllık 850 ile 1000€ arasında değişen ucuz öğrenim ücretleri ve yaşam masrafları ile de dikkat çeker. Harikalarla dolu bu güzel ülkede okumak isteyenler için İtalya öğrenci vizesine nasıl başvurulacağını sizler için araştırdık!

 

Ne Tür Vizeye İhtiyaç Var?

 

İtalya’da eğitim almak isteyen uluslararası öğrencilerin, okumak istedikleri üniversiteleri araştırmaya başlarken bir yandan da ülkedeki vize koşullarına göz atmalarında ve gerekli olan belgeleri toparlamalarında fayda var. Zira okullara başvuru yapıldıktan sonraki süreç o kadar hızlı gelişir ki, üniversitelerden olumlu geri dönüş almanız halinde hareketli ve heyecan dolu bir döneme girersiniz.

 

Eğer bir AB yani Avrupa Birliği öğrencisi iseniz, İtalya öğrenci vizesi almanıza gerek yoktur ve pasaport ile kimlik belgesi size yeterli olacaktır. Bunun yanında Avrupa Birliği dışındaki uluslararası öğrenciler için ise iki kategori vardır.

 

 • 90 günün altında bir kurs ya da eğitim programına kayıt olan öğrencilerin kısa dönem Schengen vizesine ihtiyaçları vardır.
 • 90 gün ve daha fazla eğitim alacak öğrencilerin ise uzun dönem, İtalyan Hükümeti öğrenci vizesi almaları gerekir. Genel olarak lisans ve lisansüstü programlara kayıt olan öğrencilerin tabi olduğu bu tür vizelerde ülkeye adım attıktan itibaren 8 gün içerisinde permesso di soggiorno yani yerel postaneye giderek ikamet kartı doldurmanız gerekir.  

 

Vizeye Nasıl Başvurabilirim?

 

İtalya öğrenci vizesi başvurularınızı, en az son 6 aydır ikamet ettiğiniz şehirler ya da ülkelerdeki İtalyan konsolosluklarına ya da büyükelçiliklerine yapabilirsiniz. Bu aşamada ilk araştırmanız gereken, konsolosluğun resmi web sitesinden kendi şehrinizde ya da en yakın şehirde başvuruda bulunabileceğiniz yerlerdir. Web sitesi üzerinden yetkili kişiler ile doğrudan iletişime geçerek, İtalya öğrenci vizesi için gerekli belgeler ve prosedür hakkında daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

 

Gerekli Evraklar

 

 • İtalya’da eğitim almak isteyen uluslararası öğrencilerin vize alabilmeleri için öncelikli olarak vize başvuru formunu doldurmaları gerekir. Formu Türkçe ya da İngilizce olarak teslim edebilirsiniz.
 • En az iki sayfası boş olan geçerli bir pasaport.
 • Son 6 ay içerisinde çekilmiş, beyaz fonlu 2 adet vesikalık fotoğraf. 
 • İtalya’da kalacağınız süre için yeterli fon beyanı.
 • Eğitim alınacak süre boyunca geçerli olacak sağlık sigortası belgesi.
 • Gidiş-geliş uçak biletleriniz.
 • Üniversite tarafından düzenlenmiş ve kabul edildiğinizi kanıtlayan resmi kabul mektubu.
 • İtalya’da eğitim alacağınız süre boyunca kalacağınız yere ait konaklama belgesi.
 • En son okuduğunuz okul ait diploma ya da hala öğrenciyseniz mezuniyet belgesi.

 

İtalya öğrenci vizesi için gerekli yukarıda saydığımız belgelerin dışında, suç kaydınızın olmaması ve daha önce İtalya’ya girişinizin reddedilmemiş olması gerekir. Aynı zamanda başvuru esnasında İtalyanca dil bilme zorunluluğunuz yoktur, ancak vize memurları en azından günlük konuşma düzeyinde İtalyanca bilginizin olmasından etkilenebilir ve sevinirler. Başvurularınızı en az dört hafta öncesinden şahsen yapmanızda fayda var.

 

Başvuru Ücreti Ne Kadar?

 

İtalya’da eğitim almak için vize başvurusunda bulunacak öğrenciler, başvuru ücretleri ile ilgili kesin bilgilere konsolosluklardan ulaşabilirler. Bunun yanında 90 gün altı Schengen vizeleri 60€ iken, uzun süreli vizeler için 116€ harç ödenmesi gerekir. 25 yaş altı öğrencilerden pasaport harç ücreti alınmadığını da belirtmekte fayda var.  

 

İtalya öğrenci vizesi için ödenen başvuru ücreti, başvurunuz reddedildiği taktirde geri iade edilmez.

 

Ne Zaman Başvurmalıyım?

 

İtalya’da eğitim alacak öğrenciler için akademik yıl iki dönemden oluşur. Birinci dönem Eylül-Ekim aylarında başlar ve Ocak-Şubat gibi son bulurken, ikinci dönem ise Şubat ve Temmuz ayları arasında devam eder. İtalya öğrenci vizesi için öğrencilerin Mayıs ayına kadar üniversitelere başvurularını yaptıktan sonra kabul edildiklerini öğrendikleri bir ay içerisinde vize için gerekli belgeleri toparlamalarında fayda var. Vize işlemleri; gerekli belgeler doğru ve eksiksiz tamamlandığı ve teslim edildiği takdirde bir aksilik çıkmaz. Başvurular bir gün içerisinde yapılırken, geri dönüşler bir hafta ya da bir ay sürebilir.

 

Öğrenci Vizesiyle Çalışabilir miyim?

 

İtalya’da eğitim alan uluslararası öğrenciler lisans programlarına kayıtlı olmak ve 6 aydan daha uzun süre eğitim almak şartıyla, dönem boyunca haftada 20 saate kadar çalışma iznine sahiptir. Tam gün çalışmak isterseniz yarıyıllar arası tatillerde çalışabilirsiniz. Lisansüstü programlarda ise öğrenciler mezun olduktan sonra 12 aya kadar ülkede kalıp iş arayabilir, iş buldukları zamanda öğrenci oturma izinlerini çalışma iznine çevirebilirler.

 

►►►Mezuniyetten sonra İtalya’da kariyer edinmek için ipuçlarına sitemizden göz atabilirsiniz!