Temel bilgiler
Hollanda: Üniversiteye Başvuru

Hollanda'da Üniversiteye Başvurmak

Hollanda'da eğitim
2339

Hollanda’da Üniversite Başvuruları

 

Hollanda, gelişmişlik düzeyi ve sunduğu olanaklar ile pek çok öğrencinin üniversite okumak için ilk tercihleri arasında yer alıyor. Bunda ülkenin sunduğu imkanların yanı sıra, Leiden Üniversitesi, Erasmus Üniversitesi Rotterdam, Wageningen Üniversitesi, Utrecht Üniversitesi, Maastricht Üniversitesi, Eindhoven Teknoloji Üniversitesi gibi prestijli okulların da payı oldukça yüksek. Siz de Hollanda’da eğitim alma hayalleri kuruyorsanız, Hollanda'da lisans ve yüksek lisans eğitimi için başvuru sürecini nasıl takip etmenizi gösteren yazımızı okuyun.

 

Hollanda'daki üniversiteleri buradan görünteleyin

 

Başvuru Yaparken

 

Hollanda’da okullara bireysel olarak başvuru yapabilirsiniz. Bunun için ilgili okulla irtibata geçmeniz gerekmektedir. Bu noktada dikkat etmeniz gereken en önemli şey, başvuru sürenizdir. Başvuru sürelerinin okullara göre değiştiğini ve kimi zaman beklenenden de uzun sürede sonuçlanabileceğini lütfen göz önünde bulundurun. Hollanda’da herhangi bir üniversiteye başvurunuzu 1 Aralık’tan önce yapmaya özen gösterin.

 

Başvurduğunuz okul ve bölümün eğitim diline hakim olmanız gerekmektedir. Pek çok üniversitede İngilizce eğitim olsa da Felemenkçe eğitim veren kurumlar da vardır, bu sebeple okulunuzun dil yeterliliği ile kıstasları varsa bunları karşıladığınızdan emin olun. Okulunuzdan onay aldıktan sonra sıra vize işlemlerinize gelmektedir.

 

Lisans Başvuruları İçin

 

Eğer lise mezunuysanız ve üniversiteyi Hollanda’da okumak istiyorsanız aşağıdaki belgeler ile okulunuza başvurmanız gerekmektedir.

  • Lise diploması
  • Lise eğitim hayatınız boyunca aldığınız karneler
  • ÖSS sonuç belgesi
  • Niyet mektubu

 

Bunlara ek olarak, başvurmayı düşündüğünüz okul ve bölüme bağlı olarak, referans mektubu, dil yeterliliğini gösteren sınav sonucu ve başka belgeler istenebilir.

 

Yüksek Lisans Başvuruları İçin

 

Eğer Türkiye’deki bir üniversiteden mezun olup Hollanda’da yüksek lisans eğitimi almak istiyorsanız okulunuza aşağıdaki belgeler ile başvurmanız gerekmektedir.

  • Diplomanız ya da mezuniyet belgeniz
  • Transkript
  • Niyet mektubu

 

Bunlara ek olarak, başvurmayı düşündüğünüz okul ve bölüme bağlı olarak, referans mektubu, dil yeterlilik sınav sonucu ve başka belgeler istenebilir. Yüksek lisans için, IELTS sınavından 6 almanız bekleniyor.

 

Püf Noktalar

 

Başvuru yaparken teslim edeceğiniz tüm dökümanlar İngilizce’ye çevirilmelidir.

 

Hollanda üniversitelerine yüksek başvuru talebi yoğuyn olduğundan niyet mektubunuzu çok dikkatli yazmalısınız. Mektubunuzda başarılarınızdan ve hedeflerinizden bahsetmeli, bunların önemini vurgulamalısınız. İngilizce yeterliliğiniz de önemli olduğundan, mektubunuzda kendinizi İngilizce olarak en iyi şekilde ifade etmeniz gerekmektedir.

 

Hollanda akademik kültürü ileri görüşlülüğe dayandığından, geleceğe dönük planlarınızdan ve eğitiminize nasıl önem vereceğinizden mutlaka bahsedin.

 

Hollanda'da eğitim ve yaşam ile ilgili diğer yazılarımızı buradan inceleyin.

Bölüm ara

Hollanda
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA

Hollanda'da eğitim

İstanbul’daki kariyerini geride bırakarak 2014’te Londra’ya taşındı. Dünyada yazılmış her şeyi okuma gibi imkansız görünen bir hayali var. Henüz yolun başında sayılır, ama denemeye devam ediyor.