Temel bilgiler
Yeni Zelanda: Kariyer

Yeni Zelanda’da Öğrenim Sonrası Vize Seçenekleri

share image

Öğreniminizi tamamladığınızda, Yeni Zelanda’dan ayrılmak istemediğinizi aksine orada yaşamaya devam etmek için kalmayı istediğinizi fark edebilirsiniz - Yeni Zelanda yaşamak için çok güzel bir ülke...  Ancak bu, bir mezun olarak yeni bir vize için başvuru yaptığınızda iş bulmanızı gerektirir. Gelin mevcut seçeneklerinize bir göz atalım:

 

Mezun oldum ancak herhangi bir iş teklifi almadım...

 

Mezun İş Arama / Çalışma Vizesi’ne (Graduate Job Search Work Visa) başvurabilirsiniz. Bu vize maksimum 12 ay geçerli olacaktır - ki bu süre, bir iş bulabilmeniz için (inşallah) gereken zamandan çok daha fazlasıdır. Öğrenci vizeniz sona ermeden en az 3 ay önce bu vize için başvuru yapmanız gerekecektir (Doktora derecesinde öğrenim görenler için 6 ay). Ayrıca bu süreçte, maddi destek olarak belli bir miktar paranızın bulunması gerekmektedir (NZ$4,200)

 

Artık iş buldum / Mezun oldum ve bir iş teklifi aldım...

 

Bu durumda, 2-3 yıl geçerli olan Mezunlara Yönelik İş Deneyimi Vizesi’ne (Graduate Work Experience Visa) başvurabilirsiniz (bir meslek kuruluşuna üye olmak için çalışıyorsanız 3 yıllık vize alabilirsiniz). Seyahat belgeniz (pasaportunuz) ile birlikte Çalışma Vizesi Başvurunuzu (INZ 1015) sunmanız ve ödeme yapmanız gerekmektedir. Aldığınız iş teklifi Yeni Zelanda’da öğrenim sürecinde edindiğiniz niteliklerle ilgili olmalı ve aşağıdaki şartlardan birini karşılamalıdır.

 

  • Bir akademik yıl boyunca Yeni Zelanda Yeterlilik Çerçevesi’ne göre 7 veya üzerinde bir derecede belli bir yeterlilik kazanmak üzere öğrenim gördünüz;
  • Bu Çerçeve’ye göre 4 ila 6 arasında bir derecede 2 yıllık bir öğrenim gördünüz;
  • Bu Çerçeve’ye göre her biri Yeni Zelanda’da en az bir akademik yıl öğrenim görmenizi gerektiren, 4 ila 6 arasında bir derecede 2 yeterlilik alanında öğrenim gördünüz (ikincisinin daha yüksek bir derecede olması şartıyla Yeni Zelanda’da toplamda 2 yıl öğrenim gördünüz).

 

Bir meslek kuruluşuna (örn: Yeminli Mali Müşavirler) üye olmak için çalışıyorsanız, şunları kanıtlamanız gerekmektedir:

 

  • Üyelik o işteki görevlerinizi yerine getirmek için şarttır.
  • Sizin istihdamınız, o kuruluşun bir üyesi olmak için gerekli deneyimini taşıdığınız anlamına gelir.
  • Kuruluş, Yeni Zelanda’da öğrenim gördüğünüz alanla ilgili faaliyet göstermektedir ve yaptığınız iş, o kuruluşun ilgilendiği alanla ilişkilidir.

 

Yeni Zelanda’da öğrenim görme konusunda artık kendinizi daha rahat hissediyorsanız, bu ülkedeki öğrenim programlarını gözden geçirmeye başlayın.

 

Daha fazla bilgi almak için Yeni Zelanda’da Göçmenlik ile ilgili internet sayfasını ziyaret ediniz.