Temel bilgiler
Yeni Zelanda: Eğitim Lokasyonları - Okunması gerekenler

Yeni Zelanda'da Eğitim

share image

Yeni Zelanda denildiğinde aklınıza sadece Maori kültürü, Yüzüklerin Efendisi serisi ve eşsiz doğal güzellikler geliyorsa yanılıyorsunuz, Yeni Zelanda’da üniversiteler; “ Dünya’nın En İyi 500 Üniversitesi” listesine girmiş durumda ve gelecek yıllarda daha üst sıraları zorlayacağı kesin. Yazımızda Yeni Zelanda’da eğitime genel bir bakış getirerek işinize yarayacak bilgilerle bir rehber hazırladık.

 

Neden Yeni Zelanda’da Eğitim Görmelisiniz?

 

  • Yeni Zelanda’da üniversite eğitimi tabiri caizse “ az ve öz “ çünkü Yeni Zelanda’da 8 üniversite var ve bu üniversitelerin 7 tanesi “ QS World University Ranking” listesinde ilk 500’e girmiş durumda! Auckland, Otago ve Canterbury üniversiteleri ise en iyi 200 üniversite içerisindedir.
  • Yeni Zelanda öğrencilere çok alternatifli iş imkanları ve çalışma izni sunmaktadır. Yeni Zelanda devleti Dil Okullarında 12 hafta ve üzeri eğitim alan herkese Yeni Zelanda’ da çalışma izni veriyor. Ocak 2014 yılından itibaren üniversite eğitimine Yeni Zelanda’ ya giden tüm öğrenciler çalışabilmektedir.
  • Yeni Zelanda eğitim masrafları açısından dünyanın en uygun ülkelerinden biri! Eğitim kalitesi ve eğitim giderleri oranlandığında öğrenciler için Yeni Zelanda’da eğitim cazip hale gelmektedir.
  • Yeni Zelanda’da dil eğitimi veren tüm kurumlar devlet denetiminde ve yüksek standartlara bağlı olarak eğitim sunmaktadır.
  • Yeni Zelanda akademik programı lisans ve yüksek lisansı birlikte almanızı sağlayan bir içeriğe sahiptir. Üniversitenizin son senesinde eş zamanlı olarak yüksek lisans eğitimine başlayarak akademik kariyerinizde ilerleyebilirsiniz. Ayrıca üniversitelerde programlarda yan dal ve çift dal seçenekleri mevcuttur.
  • Yeni Zelanda üniversiteleri tüm dünyada tanınırlığa sahip akreditasyona ve sertifikasyona sahiptir. Türkiye’den Yeni Zelanda’ya eğitime gittiğinizde diplomanız Türkiye’de tanınmaktadır.

 

 

Yeni Zelanda'daki üniversiteleri buradan görüntüleyin!

 

Lisans Eğitimi

 

Tam zamanlı öğrenim gören öğrenciler Yeni Zelanda’da bir Lisans derecesini genellikle 3 yılda tamamlar ancak bu süreç öğrenci her iki programdaki kredi şartlarını tamamlayana kadar uzatılabilmektedir. Dersler, krediler ve esas şartlar kurumlar arasında farklılık gösterir ve üniversitenin kendi resmi internet sayfası üzerinden bireysel olarak takip edilmeli/incelenmelidir.

 

Öğrencinin ‘ana dalı’ uzmanlaşmayı seçtikleri genel konu alanı içerisindeki özel bir alandır. Örneğin, bir öğrenci Anatomi alanında Fen Lisansı tamamlayabilir. Bu, o öğrenci tarafından alınan tüm derslerin doğrudan anatomi ile ilişkili olacağı anlamına gelir.

 

Lisansüstü Eğitim

 

Yeni Zelanda eğitim kurumları hem Yüksek Lisans hem de Doktora programlarında lisansüstü eğitim imkânı sunar. Lisansüstü seviyede şeref derecesi almak için artı 1 yılın tamamlanmasının ardından, öğrenciler Yüksek Lisans derecesi almak için bir yıl daha Yüksek Lisans seviyesinde öğrenim görebilirler. Çeşitli konu alanlarında yüksek lisans programları mevcuttur ve konular, lisans programlarına göre daha detaylı bir şekilde ele alınır.

 

 Yeni Zelanda’da yüksek lisans programları okula ve program türüne bağlı olarak 1-2 sene arasında tamamlanmaktadır. Yeni Zelanda üniversiteleri tarafından sunulan mastır programlarının ücretleri program türüne bağlı olarak 15-20 bin Yeni Zelanda doları civarından başlamakta, teknik & mühendislik alanlarında 35-40 bin Yeni Zelanda doları arasına kadar çıkmaktadır.

 

Tüm yüksek lisans öğrencilerinin uzunluk olarak 10.000-40.000 kelime arasında detaylı ve bağımsız bir araştırma projesi sunmaları gerekir. Projenin ne kadar uzun olması gerektiğine bağlı olarak bu çalışma, bir bitirme tezi veya tez olarak adlandırılabilir ve uzmanlaşmakta olduğunuz konu alanı içerisindeki bir konuya çok spesifik bir yaklaşımla odaklanmanızı gerektirir.

 

Öğrencilerin aynı zamanda lisansın ardından Lisansüstü Diploma veya Sertifika programları tamamlamaları da gerekebilir. Bu programlar Lisans programlarından farklı bir alanda öğrenim görmek isteyen öğrenciler için en az 1 yıldır ve aynı zamanda bazı durumlarda, Yüksek Lisansa yönelik kredi anlamında katkı sağlayabilir.

 

Yeni Zelanda’da doktora öğrencileri için de yine çok sayıda doktora programı mevcuttur.

 

Akademik Kültür

 

Avustralya ve Birleşik Krallık akademik kültürlerinden izler taşıyan Yeni Zelanda eğitim kurumları, öğrencilerden çalışmalarında sorumluluk alabilmelerini ve ders yüklerini bağımsız bir şekilde kontrol edebilmelerini bekler. Öğrenciler, karşılaşabilecekleri sorunları sıralı olarak dikkate almaya ve sınıfta ele alınan konuları başlangıç noktası kabul ederek çözümleri kendi kendilerine keşfetmeye teşvik edilir.

 

Öğrenim görülen alana bağlı olarak dersler, anlatım, laboratuvar çalışmaları, çalıştaylar, seminerler ve öğretici grup faaliyetlerini kapsayabilir. Öğretim görevlileri genellikle, öğrencileri bir sonraki hafta derste işlenecek konulara hazırlamak için haftalık olarak küçük okuma / anlama ödevleri verirler. Bu ödevlere genelde not verilmez ve öğrenciler bunları yapmadıkları takdirde cezalandırılmaz; aksine bunlar öğrenciyi dersin içeriğiyle devamlı olarak ilgili kalmaya teşvik etmeyi ve onlara kendi başlarına sonuçlara ulaşabilmek için önemli araçlar sağlamayı amaçlar.

 

Öğrencilerin, dersin gereklerini yerine getirme konusunda kendi iş yüklerini yönetebilmenin yanı sıra kendi kredi seviyelerini takip etmeleri beklenir.