Temel bilgiler
Yeni Zelanda: Finans - Okunması gerekenler

Yeni Zelanda'da Yaşam Giderleri

share image

Dünyanın belirli yerlerinden gelen öğrencilere Yeni Zelanda pahalı gelebilir. Ancak Yeni Zelanda'nın batı standartlarına kıyasla yine de uygun fiyatlı bir yer olduğunu bilmekte fayda var. Bütçenizi dikkatli bir şekilde kullanarak Yeni Zelanda'da mütevazi bir bütçeyle rahatça yaşayabilirsiniz. Neyin ne kadar tuttuğunu öğrenene kadar ilk aylarda harcamalarınıza fazladan dikkat göstermenizi öneririz. Paranızın size eğitiminiz süresince yeteceğinden emin olmalısınız.

En büyük masrafınız harç ücretleri, sonra konaklama ve yemek olacaktır. Eğitim ücretlerinizi doğrudan kendi ülkenizden ödemeniz önerilir. Öğrencilerin sıklıkla eksik hesapladığı masraflardan biri ders kitaplarıdır: çoğu ders kitabı 100 YZ Doları kadar tutar ve her program için en az bir ya da iki kitap almanız gerekir. Ders kitapları genellikle ikinci el olarak alınabilir. Bunun için ikinci el kitapçılara ve kampüs içi ilan panolarına göz atın.

Eğer mobilyasız (boş) bir daireye yerleşirseniz buzdolabı, çamaşır makinesi, ısıtıcı (Yeni Zelanda'da elektriğin oldukça pahalı olduğunu unutmayın) ve diğer mobilyaları almanız gerekebilir. Bunları satın alabilir ya da kiralayabilirsiniz ve kalitesine göre toplam 500 ila 3000 dolar arasına mal edebilirsiniz.

Uygun fiyata eğlence

Yeni Zelanda Açıkhava faaliyetlerini sevenler için tam bir macera cennetidir ki bu da tek bir dolar dahi harcamadan yapılabilecek çok şey var demektir! Öğrenciler boş vakitlerini inanılmaz manzaralara, güzel bir iklime ve ücretsiz olarak yürüyüş, koşu, bisiklet ya da piknik gibi faaliyetler yapabilecekleri bol miktarda park, göl ve plaja sahip bir ülkede doğada keyif yaparak geçirirler!

Yeni Zelandalılar festivallerini de çok severler. Yıl boyunca düzenlenen birçok ücretsiz yiyecek ve şarap, sanat, çiçek ya da caz festivallerini takip edin.

Yeni Zelanda epey yağmur alan bir ülke olduğundan dışarı çıkmadan önce hava güneşli olsa bile yanınıza bir yağmurluk alın çünkü hava durumu hızlıca değişebiliyor!

Yerel gazetenizde çevrenizdeki etkinliklere dair bilgiler olacaktır.

Banka hesabı açma

Yeni Zelanda'da banka hesabı açmak kolaydır çünkü neredeyse tüm büyük bankaların yabancı öğrenciler için paket programları vardır.

Yemek kültürü

Yeni Zelanda yemek yemeyi sevenler için cennettir. Ülke, kilometrelerce uzanan bakir Güney Pasifik kıyı şeridine sahip olmanın yanı sıra burada hava da tahmin edebileceğinizden daha temiz ve tazedir. Bunlara ek olarak Yeni Zelanda'nın ılıman iklimi ve verimli ve zengin toprakları vardır. Bu yüzden de Yeni Zelanda'da ürün kalitesi eşsizdir.

Eğer et severseniz sizi bir ziyafet bekliyor çünkü Yeni Zelanda dünyaca ünlü bir kuzu ve dana üreticisidir. Daima suya yakın olduğunuz için de daima dünyanın en tatlı, en taze deniz ürünlerini burada bulursunuz. Burada sağlıklı, yüksek kalitede üretilmiş ürünlere önem verilir ve süt ürünleri, taze meyve ve sebzelerle, organik, yerel üretim malzemelerinden bolca bulursunuz.

Sonuç olarak Yeni Zelandalılar yemek konusuna ciddiyetle yaklaşırlar. Dünyaca tanınan şeflere ve ödüllü restoranlara ev sahipliği yapan ülkenin kozmopolit nüfusu dünyanın dört bir yanından edinilen etkileşimlerle lezzetli bir yemek ortamı oluşturmuştur.

Kiwiler için dışarıda yemek yemek bir yaşam biçimidir ve restoranda yemek yenmesi genellikle doğal bir tutumdur. Tayland, Çin ve diğer Asya mutfakları da dahil çok sayıda uygun fiyatlı kafe ve restoranda $10 civarı yemek yeme imkanı bulunur.

Ayrıca birçok orta ve üst seviye restoran (biraz şımarmak için!) da bulunur. Yeni Zelanda'da birçok restoran 'BYO' (Kendi Malzemeni Getir) sistemiyle çalışır ve bu da epey tasarruf etmenizi sağlar. Eğer bir restoran BYO ise kendi alkollü içeceğinizi getirebilirsiniz demektir. Sadece hesabınıza ufak bir servis ücreti eklenir - ama bu servis ücreti çeşitlilik gösterebileceğinden kontrol etmeyi ihmal etmeyin.

Evde yemek

Yeni Zelanda'lılar akşam yemeklerini sıklıkla evde yerler veya akşam yemeği ve barbekü için arkadaşları eve davet etmek popüler bir sosyalleşme yöntemidir. Yerel süpermarketlerden, çiftçi marketlerden ya da gıda marketlerinden yiyecekler nispeten uygun fiyata alınabilir.

Birçok kişi günlük ihtiyaçlarını almak için süpermarkete en az haftada bir gün gider. Süpermarketlerde meyve, sebze, et, balık, baharat ve temizlik malzemesi, ampül, tuvalet malzemesi, gazete ve dergi gibi gerekli ürünler dahil hayal edebileceğiniz her türlü gıda ürünü bulunur. Birçok süpermarket bilindik baharat ve diğer ürünleri stoklarında bulundurur ve birçok şehirde ayrıca Asya süpermarketleri gibi özel dükkanlar da bulunur.

Çalışma saatleri değişken olup büyük şehirlerde genellikle haftanın yedi günü 08.00-20.00 saatleri arası açık olurlar.

Bazı süpermarketler günün 24 saati açıktır.

woolworths.co.nz

newworld.co.nz/

Yarı zamanlı iş

Tam zamanlı eğitim alan yabancı öğrenciler Yeni Zelanda'da yarı zamanlı olarak belirli koşullarda çalışabilirler:

Okudukları programın gereği olarak pratik iş deneyimi edinmek durumunda olmak ya da

Eğer 12 ay ya da daha uzun süren tam zamanlı bir eğitim programı alıyorsanız Noel ve Yılbaşı tatil dönemlerinde çalışmak ve/veya

Eğer tam zamanlı bir eğitim programı alıyorsanız akademik yıl boyunca haftada 20 saate kadar. Daha fazla bilgi için lütfen buraya tıklayınız

Birçok öğrenci seyahat etmek ya da birikim yapmak için biraz ek para kazanmak amacıyla çalışır. Bazı öğrenciler de deneyim edinmek yeni insanlarla tanışmak ve arkadaş edinmek için çalışır. Öğrenciler bar ve restoranlarda ya da eğitim aldıkları alanla ilgili bir sektörde çalışırlar. Yarı zamanlı iş imkanları yerel gazetelerde ya a Internet'te bulunabilir.

Öğrenci İş Bulma ofisi, öğrencilerin yaz tatili işi ya da geçici veya yarı zamanlı iş bulmasına yardımcı olur. Burası öğrenciler, dernekler, üçüncül kurumlar ve hükümet tarafından finanse edilir ve öğrenci dernekleri tarafından işletilir.

Daha fazla bilgi için Öğrenci İş Bulma (SJS) web sitesini ya da yerel Öğrenci İş Bulma Ofisini ziyaret ediniz. Yeni Zelanda'nın Göçmenlik Eğitim Çalışma Kuralı gereği, Yeni Zelanda'da en az üç yıl eğitimi başarıyla tamamlayan yabancı öğrenciler eğitimleri bitiminde üç yıla kadar çalışma vizesi almaya hak kazanabilirler.

Eğer yakın zamandaki Yeni Zelanda eğitiminize ilişkin bir iş teklifi aldıysanız iki yıllık çalışma vizesi için başvurabilirsiniz. Vize hakkı kazanımı işinizin Yeni Zelanda Göçmenlik Oturum Kanunu'nun Kalifiye Göçmen Kategorisine girip girmemesine bağlıdır.

Gönüllü Çalışma

Gönüllülük Yeni Zelanda’da yeni insanlarla tanışmak ve arkadaş edinmek için harika bir yoldur. Ayrıca birçok öğrenci, müfredata ek beceriler kazanmak ve ufkunu genişletmek amacıyla gönüllü olur.

Gönüllülük fırsatları çerçevesinde dernekler için çalışmak ya da öğrencinin okuduğu alandaki bir iş yerine yardımcı olmak söz konusu olur. Yeni Zelanda’da gönüllüler koruma projelerinden, ağaç dikmeye, çiftliklere yardımcı olmaya, plajları temizlemekten, büyük spor ya da müzik etkinliklerinde çalışmaya veya yaşlılara yardım etmeye kadar çok çeşitlidir.

Bu iş haftada sadece bir saatlik ya da biraz daha fazla olabilir ancak kalabalık arasından sıyrılmak için müthiş bir fırsattır. Başka beceri ve deneyimleri olan öğrenciler potansiyal işverenler tarafından da iyi karşılanır.

Eğitim kurumunuzda da gönüllü iş ilanları olabilir.

Gönüllülük hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz: