Temel bilgiler
Yeni Zelanda: Finans

Yeni Zelanda’da Öğrenim Ücretleri

Yeni Zelanda'da okumayı mı düşünüyorsunuz? Peki, bu muhteşem maceraya başlamak için ilk olarak Yeni Zelanda’da okumanın maliyetinin ne kadar olacağını merak ediyor musunuz?

Yeni Zelanda’da Öğrenim Ücretleri

Yeni Zelanda'da okumak, dünyanın her yerinden öğrencilerle tanışacağınız anlamına gelir. Çoğu insan için Yeni Zelanda, uzak konumu nedeniyle egzotik bir destinasyon olarak bilinirken, aynı zamanda eşsiz bir kültüre ve çarpıcı bir doğal çevreye sahiptir. Dahası, Yeni Zelanda'da eğitim sistemi, yüksek kaliteli üniversiteleri ve uluslararası geçerliliği nedeniyle dünya çapında tanınmaktadır. 

 

Her yıl, 30.000’den fazla uluslararası öğrenci, yurtdışında eğitim görmek için Yeni Zelanda'yı seçiyor. Yüksek bir yaşam kalitesine sahip güvenli ve huzurlu bir ülke arıyorsanız, Yeni Zelanda, çok kültürlü ortamıyla uyumlu, harika bir açık hava yaşam tarzı sunuyor. Peki, her öğrenciye farklı bir kültürü ve doğal güzelliği bir arada yaşama şansı veren Yeni Zelanda'da öğrenim ücretleri ne kadar?

 

Yeni Zelanda’da ortalama öğrenim ücretleri ne kadar?

 

Yeni Zelanda’da, uluslararası öğrencilere harika eğitim ve projeler sunan, çok sayıda kamu ve özel kuruluş var. Ülkede eğitim almanın avantajı, maliyetlerin çoğu Avrupa ülkesi ve Amerika'dan daha ucuz olmasıdır. Ek olarak, uluslararası öğrenciler için en büyük motivasyon, Yeni Zelanda üniversitelerinin öğrencilerine finansman sağlaması olacaktır.

 

Yeni Zelanda'daki tüm yüksek öğrenim kurumları, akademik eğitim yılı başına ödeme yapmanızı gerektirir ve Yeni Zelanda'daki kurumların kendi öğrenim ücretlerini belirlemelerine izin verilir. Bu, ödeyeceğiniz tutarın seçtiğiniz kuruma bağlı olarak farklı olacağı anlamına gelir. Uluslararası öğrenciler için Yeni Zelanda’da öğrenim ücretleri şu şekilde olacaktır;

 

  • Lisans eğitimi için ücretler yılda yaklaşık 22.000 ile 32.000 Yeni Zelanda Doları arasında olabilir. Maliyetler kursunuza göre değişir ve çoğu lisans derecesi 3 yılda tamamlanır.
  • Lisansüstü programlar, yıllık 26.000 ile 37.000 Yeni Zelanda Doları arasında olabilir.
  • Doktora programları, Yeni Zelandalı öğrencilerle aynıdır ve 6.500 ila 9.000 NZ Doları arasındadır. Üstelik, doktora eğitiminize devam ederken, araştırma görevlisi olarak da çalışıp maaş alabilirsiniz. 

 

Bununla birlikte tıp, mühendislik veya veterinerlik bilimi gibi bir alan seçerseniz, ücretleriniz muhtemelen daha yüksek olacaktır. Aynı zamanda özel üniversiteler, devlet kurumlarına göre biraz daha pahalıdır. Akademik yıl başına ortalama 37.000 ile 46.000 Yeni Zelanda Doları arasında öğrenim ücretlerini görebilirsiniz. Seçtiğiniz programın maliyeti hakkında bilgi için kurumunuzla iletişime geçmenizi öneririz. 

 

Yeni Zelanda üniversiteleri fiyatları nedir?

 

Yeni Zelanda'da, Amerika ve Avustralya gibi ülkeler kadar çok sayıda üniversite bulunmamakla birlikte, Yeni Zelanda üniversitelerinde uluslararası öğrencilere sunulan birçok yurtdışı eğitim programı olduğunu unutmayın! Aslında, mühendislikten çevreye kadar her uzmanlık alanı veya ilgi alanı için hemen hemen bir program var, ancak Yeni Zelanda üniversite fiyatları önemli ölçüde değişiklik gösterebilmektedir. Yeni Zelanda'da sekiz ana üniversite vardır ve hepsi, konuya ve eğitim seviyesine bağlı olarak değişecek olan kendi öğrenim ücretlerini belirler.

 

Hükümet, Yeni Zelanda'daki devlet üniversitelerini desteklerken, bu üniversitelerde yüksek öğrenim görmenin avantajı, öğrencilerin en uygun maliyetlerle birinci sınıf eğitim almalarıdır. Bununla birlikte, bir devlet üniversitesinde herhangi bir programa başvuru yaparken öğrenim ücretlerinin, o programa bağlı olarak arttığını unutmamak önemlidir. 

Yeni Zelanda'da lisans öğrenim ücretleri ne kadar?

 

Uluslararası öğrenciler için öğrenim ücretleri Yeni Zelanda'da oldukça yüksek olabilir ve ülkenin sekiz üniversitesi arasında önemli ölçüde değişiklik gösterebilir. Ortalama olarak, konu alanına göre ortalama yıllık ücretler aşağıdaki gibidir. 

 

  • Sanat ve sosyal bilimler: 20.000 Yeni Zelanda Doları 
  • Bilim ve mühendislik: 25.000 Yeni Zelanda Doları
  • Dişçilik ve tıp: 75.000 Yeni Zelanda Doları

 

Yeni Zelanda’da eğitim için ek ücretler var mı?

 

Öğrenim ücretlerinin yanı sıra bazı üniversiteler, ayrıca idari ve öğrenci hizmetleri için de ücret talep edebilir. Örneğin; Auckland Üniversitesi, öğrencilerden 943 Yeni Zelanda Doları civarında bir ücret almaktadır. Bu, üniversiteler arasında farklılık gösterebilir. Öğrenim ücretlerinin tam listesi ve maliyetlerin karşılaştırması için Yeni Zelanda'daki tüm üniversiteleri temsil eden Te Pōkai Tara sitesine göz atabilirsiniz. 

 

Yeni Zelanda’da burslu eğitim imkanı var mı?

 

Yeni Zelanda'da okumakla ilgileniyorsanız, göz önünde bulundurmanız gereken en önemli şeylerden biri, her şeyin ne kadara mal olacağını bilmek olacaktır. Yeni Zelanda, her ne kadar Avustralya, İngiltere gibi ülkelere göre daha uygun öğrenim ücretlerine sahip olsa da yabancı bir ülkede yaşamanın getireceği masrafları göz önünde bulundurmanızda fayda var. 

 

Yeni Zelanda’da doktora yapmak isteyen öğrenciler de dahil olmak üzere her seviyedeki uluslararası öğrenciler için burslar mevcuttur. Bu finansal destekler; kurumların kendileri, özel kuruluşlar veya hükümet tarafından verilmektedir. Burs başvurusu için uygunluğunuz hakkında daha fazla bilgi almak için kurumunuzla iletişime geçebilir ya da Yeni Zelanda burs rehberimizi kullanabilirsiniz.

KURS EŞLEŞTİRİCİ
Size en uygun programın?
hangisi olduğunu yeni "Kurs Eşleştirme" aracımızla öğrenin!
EŞLEŞTİRMEYE BAŞLA