Temel bilgiler
Singapur: Üniversiteye Başvuru

Singapur’da Eğitim Alabileceğiniz En İyi 5 Üniversite

share image

Asya’nın en egzotik ülkelerinden biri olan Singapur, eğitim almaya gelen uluslararası öğrencileri yemyeşil parkları, çoğunluğunu Hintlilerin ve Çinlilerin oluşturduğu çok kültürlü yapısı, dünya çapında kaliteli üniversiteleri, çok uluslu şirketlerin varlığı ve kariyer imkanları ile karşılar. Ülke nüfusunun %75’i İngilizce konuşurken, öğrenciler için en önemlisi olan eğitimin resmi dili de İngilizcedir ve eğitim kurumları, son yıllarda üniversite sıralamalarında üst sıralarda yer alırken Avustralya, Amerika, İngiltere ve Kanada’ya göre daha düşük olan öğrenim ücretleri ve burs seçenekleri de dikkat çekicidir. Singapur’da eğitim almayı düşünüyorsanız eğer canlı şehir yaşamı, suç oranının düşüklüğü, yetenekli işgücü arayışı, kazançlı maaşları ve mezunlar için ülkedeki oturma ve çalışma izni kolaylığı daha çabuk karar vermenizi sağlayacaktır. Gelin büyülü bir güzelliğe sahip ada ülkesi Singapur’da üniversite okumak isteyen öğrenciler için ülkedeki en iyi 5 üniversiteye ve burs imkanlarına göz atalım!

 

1-Nanyang Technological University

 

Nanyang Teknoloji Üniversitesi, Singapur’un güneybatı kesiminde 1955 yılında kurulmuşken, günümüzde 50 bine yakın öğrenciye ev sahipliği yapar. QS dünyanın en iyi üniversiteleri arasında 11. sırada yer almasında mühendislik ve teknoloji, kimya mühendisliği, bilgisayar bilişimi ve sosyal bilimler gibi alanlardaki lisans ve lisansüstü programların payı büyüktür. Araştırma ağırlıklı üniversite, hızlı ve küresel yükselişi sayesinde uluslararası öğrenciler tarafından tercih edilirken, dünyanın en iyi bilim adamlarına sahip akademik kadrosuyla da dikkat çeker. Genç yeteneklerin uluslararası platformlarda başarılı olabilmesini hedefleyen üniversitenin BMW ve Rolls-Royce gibi dünyaca ünlü şirketlerle olan iş ortaklıkları da göz doldurur. 

 

Singapur'da üniversite eğitimi almak isteyenlere yemyeşil doğası, spor tesisleri, kültür ve sanat etkinlikleri ile unutmayacakları bir deneyim yaşatan Nanyang, aynı zamanda dünyanın en güzel kampüslerinden birine sahiptir. Singapur’da burslu üniversite arayan uluslararası öğrenciler için 2017 yılı içerisinde başvuruda bulunabileceğiniz Nanyang Teknoloji Üniversitesi tarafından başarılı genç yeteneklere ve lisansüstü öğrencilere verilen çok sayıda burs bulunmaktadır. Ayrıca doktora öğrencilerine verilen NTU Araştırma Bursuna istediğiniz zaman başvurabilirken, Nanyang Cumhurbaşkanlığı Yüksek Lisans Bursu başvuruları için son tarih 30 Kasım 2017’dir. 

 

Nanyang Technological University hakkında merak edilenlere sitemizden ulaşabilirsiniz! 

 

2-National University of Singapore

 

1905 yılında kurulan eğitim kurumu, Asya’nın ve Singapur’un en iyi araştırma üniversitesi olmasının yanında bu yıl QS dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında da 15. sırada yer almıştır. Bu yükselişinin en büyük nedenleri arasında mühendislik ve teknoloji alanındaki başarılarını gösterebiliriz. Üniversite, 17 fakülte ve 3 kampüsü ile dünyanın en hızlı gelişen ekonomisine sahip ülkeler arasında yer alan Singapur’da öğrencilere tahmin edemeyecekleri bir akademik kariyer ve istihdam fırsatı sunuyor. 100 farklı ülkeden gelen uluslararası öğrencileri ile canlı sosyal ve kültürel bir ortama sahip Singapur Ulusal Üniversitesi; sanat, tasarım, mühendislik, hukuk, tıp, müzik ve bilim fakültelerinde akademik kurumlar, endüstri liderleri ve devlet kurumları ile kurdukları araştırma ortaklıkları ve laboratuvarlar sayesinde çok sayıda yaratıcı buluşa imza atmaktadır. 

 

Mezunları arasında Singapur ve Malezya gibi Asya ülkeleri başta olmak üzere çok sayıda başbakan, devlet adamı, siyasetçi ve bilim adamı yer alır. Ayrıca bilgisayar oyuncuları için ekipman üreten Razer şirketinin kurucusu ve tasarımcısı olan Min-Liang Tan’da üniversitede eğitim alanlar arasındadır. Üniversitenin NUS Araştırma Bursu, lisansüstü eğitim almak isteyen uluslararası öğrencilere sunulmaktadır. 

 

National University of Singapore ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için bu linkten kurumla iletişime geçebilirsiniz!

 

3-Singapore Management University

 

Öğrenciler için Singapur’da eğitim alabilecekleri en iyi üniversitelerden biri olan SMU, 2000 yılında kurulmuş bir araştırma üniversitesidir. İşletme, muhasebe, iktisat, bilgi sistemleri, hukuk ve sosyal bilimler olarak 6 fakülte ve çok sayıda lisans ve lisansüstü programa sahip eğitim kurumu araştırma alanındaki başarıları ile uluslararası platformlarda dünya çapında tanınırlılığa sahiptir. Muhasebe, şirket yönetimi, hukuk ve sosyal bilimler alanlarında geniş çerçevede lisans programları ile göz dolduran üniversitenin mezunlarının %50’den fazlası 6 ay içerisinde bir işe yerleşmektedir. Uluslararası öğrencileri samimi kampüs yaşamı ile karşılayan Singapore Management University, aynı zamanda konaklamadan ders kitaplarına, araştırma ödeneklerinden eğitim masraflarına kadar çok sayıda burs, kredi ve hibe gibi mali yardımlar sunar. 

 

Singapore Management University ile ilgili daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz!

 

4-Nanyang Academy of Fine Arts 

 

Nanyang Güzel Sanatlar Akademisi, 1938 yılında Singapur’da kurulmuş ülkenin öncü sanat eğitimi veren okullarından biridir. Singapur Eğitim Bakanlığı tarafından da desteklenen okul; modern, yaratıcı ve bağımsız öğretim anlayışı ile öğrencilerin teknik becerileri, eleştirel düşünme ve analiz etme yetenekleri geliştirilir. İngiltere’nin saygın üniversiteleri ile işbirliği içinde olan akademi; sanat ve tasarım, sanat yönetimi, dans ve tiyatro ile müzik fakültelerinden oluşur. 3D tasarımdan medyaya, modadan dansa ve tiyatroya kadar çok farklı alanlarda lisans ve lisansüstü programlara sahip Nanyang Güzel Sanatlar Akademisi, alanında uzman ve özverili akademisyenleri ile uluslararası öğrencilerine hizmet vermeyi amaç edinmiştir. NAFA, sanat ve tasarım üzerine kaliteli eğitim alabileceğiniz Asya’nın ve dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer almak için her yıl kendini daha da geliştirmektedir. Okul ayrıca, uluslararası Merit Awards ve bünyesindeki burs seçenekleri ile dikkat çeker. 

 

Nanyang Academy of Fine Arts hakkında daha fazla bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz!

 

5-Singapore Institute of Technology

 

2009 yılında kurulan okul, Singapur’da üniversite okumak isteyenlerin ilk tercihleri arasındadır. Zira Singapur Teknoloji Üniversitesi, Almanya başta olmak üzere Amerika ve İngiltere’deki üniversitelerle mühendislik, gıda teknolojisi, tasarım, sağlık ve sosyal bilimler alanlarında ortaklıklara sahiptir. Teknik okul mezunlarının iyi bir kariyer edinmesine yönelik uluslararası çapta imkanlar sunan SIT, Singapur’un sanayi ve ekonomik kalkınma planlarını destekleyen alanlarda programlara sahiptir. Üniversitenin burs imkanlarına bu linkten göz atabilirsiniz.

 

Singapore Institute of Technology ile ilgili merak edilenlere ve daha fazlasını sitemizden kurumla iletişime geçerek öğrenebilirsiniz!  

 

Kaynak Siteler:

https://www.topuniversities.com/university-rankings/world-university-rankings/2018

https://www.timeshighereducation.com/student/best-universities/best-universities-asia