Temel bilgiler
Singapur: Üniversiteye Başvuru - Okunması gerekenler

Singapur'da Eğitim Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

singapur eğitim

Yaşam giderleri

 

Singapur’un yaşam standartları Asya’nın en yüksekleri arasındadır. Ancak batıdaki ülkelere göre hayat pahalılığı burada daha düşüktür. Gıda ve giyim gibi günlük şeyler çok uygun fiyatlıdır.

 

En büyük masrafınız harç ücretleri, sonra konaklama ve yemek olacaktır. Singapur’da yabancı bir öğrencinin yaşam giderleri için ayda ortalama 750 ila 2000 Dolar arası harcaması olur. Tabii bu miktar yaşam tarzınıza ve eğitiminize göre değişir.

 

Eğer mobilyasız (boş) bir daireye yerleşirseniz buzdolabı, çamaşır makinesi, ısıtıcı ve diğer mobilyaları almanız gerekebilir.

 

>>Yurtdışındaki üniversitelerin resmi broşürlerini indirin!

 

Uygun fiyata eğlence

 

Alışveriş Singapur’da ulusal zaman geçirme aracıdır. Ancak Orchard Caddesi’ndeki büyük alışveriş merkezleri ve butiklerde bir öğrencinin bütçesine uyacak fazla birşey yoktur. Bunun yerine bit pazarlarını tercih edebilirsiniz. Lime Bit pazarı ayda iki cumartesi kurulur ve vintage kıyafetler ve el yapımı tasarım aksesuarlar satar; Clark Quay’de Pazar günleri süs eşyalarının bulunduğu iyi bir pazar kurulur ve yine Pazarları kurulan meşhur Thieves pazarı da görülmeye değerdir çünkü burada herşeyi bulmak ve pazarlık yapmak mümkündür.

 

Sinemaya gitmek de Singapur’da popüler bir faaliyettir ve biletler genelikle 10 Dolar gibi uygun fiyatlıdır. Tüm Hollywood filmlerinin yanı sıra iyi Çin, Japon ve Kore filmleri de İngilizce altyazılı olarak yayınlanır.

 

Buranın yerlilerinin diğer bir ulusal zaman geçirme aracı ise yemek yemektir. Chinatown ve Little India’da Singapur’un en otantik ve uygun fiyatlı Asya yemeklerini bulabilirsiniz. Ayrıca Singapur Yemek Festivalini de takip edin. Bu etkinlik her yıl Temmuz’da düzenlenir ve burada Singapur mutfağının en iyileri sunulur – meşhur Singapur acılı yengecini ücretsiz olarak tatmak için kupon bulmaya çalışın.

 

>>Singapur'da yemek kültürü hakkında bilgi edinmek için bu yazımızı okuyun

 

Banka  hesabı nasıl açılır?

 

Singapur’da banka hesabı açmak kolaydır. Bunun için minimum miktarda depozito (genellikle 100 Dolar), eğer 21 yaşın altındaysanız pasaport ve Öğrenci Kimlik Kartı ya da eğitim kurumunuzdan kayıt belgesi gereklidir. ATM makinalaından para çekebilmek için ATM kartı alırsınız. Bu kartlar ayrıca NETS (Singapur’un nakitsiz ödeme sistemi) aracılığıyla ödeme yapmanızı da sağlar.

 

Yarı zamanlı iş

 

Singapur’da genellikle yabancı öğrencilerin çalışmasına izin verilmez. Geçerli bir Öğrenci Kimliği olanlar ücretli ya da ücretsiz (gönüllü) işlerde çalışamaz. Eğer bu kuralı ihlal ederseniz ceza riskine girersiniz. Bu kuralın bazı istisnaları vardır. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.

 

Daha detaylı bilgi için Çalışma Bakanlığı (MOM) ile de irtibata geçebilirsiniz.

 

Gönüllülük

 

Gönüllülük ücretsiz iş olarak değerlendirilir ve Singapur’da yabancı öğrencilere Öğrenci Kimliği bulundurdukları sürece bu konuda izin yoktur. Daha fazla bilgi için Yarı zamanlı iş bölümünü inceleyiniz.  

 

>>Yurtdışındaki üniversitelerin resmi broşürlerini indirin!

 

Öğrencilerin seçimine sunulan farklı programlar

 

Yüksek dereceleri temel olarak Politeknik ve Özel Eğitim Kurumlarından alınan sertifikalardan diplomalara ve Bakelorya, mastır ve Doktora yüksek öğrenim seviyelerine kadar çeşitlidir.

 

Singapur’da ne tür kurumlar bulunur?

 

Singapur yüksek Eğitim sektörü 4 yerel üniversite, 5 politeknik ve çok sayıda Özel Eğitim Kuruluşundan (PEI) oluşur. Ayrıca Singapur'da birçok dünya standartlarında kuruluş olup bunlardan bazıları Fransız Üniversitesi - INSEAD, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü ve Chicago Yüksek İşletme Okulu gibi ABD İşletme Okullarıdır. 

Singapur'da PEI'lerin yüksek kalite standartlarını ve iş uygulamalarını korumasını sağlamak için Özel Eğitim Konseyi kurulmuştur. Singapur'daki tüm PEI'lerin Genişletilmiş Kayıt Programı'na uyarak CPE'ye kayıt olmaları gerekir. Bu, Singapur'daki tüm PEI'lerin, öğrencilerin ihityaçlarını koruyabilmek için belirli bir kayıt standardı ve yasal zorunluluklara uymasını sağlar. Yabancı öğrenci alan okulların ayrıca EduTrust setifikası alması gerekir. CPE tarafından sertifika verilmiş kurumları görmek için buraya tıklayın.

 

Singapur'daki tüm üniversiteleri görüntülemek için buraya tıklayın.

 

Başvuru süreci

 

Seçtiğiniz eğitim kurumunda ilgilendiğiniz programı bulduktan sonra o üniversite veya koleje doğrudan başvurmalısınız. Başvuru formları genellikle kurumların web sitelerinde bulunur. Formlara ulaşmak için ilgilendiğiniz kurumun web sitesindeki bağlantıya tıklayın. Ayrıca Hotcourses web sitesinden de eposta ve sorularınızı gönderebilirsiniz.

 

Vize süreci

 

Yabancı öğrencilerin Singapur'da okumak için Öğrenci İzni olarak bilinen vize başvurusu yapması zorunludur. Bakıma Muhtaç İzni (DP) ya da Göçmenlik Muafiyet İzni (IOE) istisnaları bunun dışındadır.

 

Öğrenci İzni başvurusunu Göçmenlik & Denetim Biriminden (ICA) yapabilirsiniz.  Öğrenci İzni başvurusu için gerekli belgeler ve prosedürler okul türüne göre değişir.

 

Vizeler hakkında ayrıntılı bilgi için buraya tıklayın.

 

>>Yurtdışındaki üniversitelerin resmi broşürlerini indirin!

KURS EŞLEŞTİRİCİ
Size en uygun programın?
hangisi olduğunu yeni "Kurs Eşleştirme" aracımızla öğrenin!
EŞLEŞTİRMEYE BAŞLA