Temel bilgiler
Singapur: Kariyer - Okunması gerekenler

Singapur’da Kariyer Yapmanız İçin 7 Neden

share image

 

Singapur, Malay Yarımadası’nın güney ucunda yer alan, dünyanın az sayıdaki şehir devletlerinden biridir. Sıcak ve nemli tropikal iklime sahip adada, Kasım ayından Ocak ayına kadar muson yağmurları görülürken, güneşin eksik olmadığı ülke Japonca’da ‘güney adasının ışığı’ olarak tanımlanır. Singapur’da kariyer yapmayı düşünen uluslararası öğrenciler için ülke sayısız fırsatlarla doludur. Son yıllarda özellikle yüksek kaliteli eğitim ve dünya çapında küreselleşmiş ekonomisiyle dikkat çeken ülke, ömür boyu zengin olmak ve hızlı para kazanmak isteyenler için doğru yerdir. Gelin, egzotik güzelliğinin yanı sıra fırsatlar ülkesi olarak bilinen Singapur’da kariyer yapmak isteyenler için merak edilenlere birlikte göz atalım!  

 

1-Kültür ve Yaşam Çeşitliliği

 

Singapur, çok kültürlü yapısıyla Çin, Hindistan, Filipin, Vietnam ve Tayland gibi ülkelerden gelen lerin oluşturduğu göçmen toplumudur. Nüfusun yaklaşık %95’i okur-yazarken, gittiğiniz her yerde yürürken ya da otururken elinde gazete ve kitap okuyanları görmeniz mümkündür. Singapur’da resmi dilin İngilizce olması, ülkeye eğitim almaya ve kariyer yapmaya gelen uluslararası öğrenciler için en önemli noktalardan biridir. Dünya çapında tanınmış ve son yıllarda QS dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamalarında Nanyang Technological University ve National University of Singapore ile ilk 15’de yer alan Singapur, eğitim sistemindeki mükemmelliği, yüksek yaşam kalitesi ve farklı öğrenci toplulukları ile de en cazip Asya ülkelerinden biridir. 

 

Hızla gelişen ekonomisi, dünyanın en güvenli ve suç oranının az olduğu yaşam standartları,  görenleri hayran bırakan yeşil alanları, duyanları şaşırtan tuhaf yasakları ve alışkanlıkları ile mezuniyetten sonra Singapur’da kariyer yapmak isteyen öğrenciler için sıradışı bir deneyim olacaktır. Singapur'la ilgili birkaç ilginç detayı sizlerle paylaşalım;

 

 • Eğer Singapur’da iş bulmak ve yaşamak gibi bir düşünceniz varsa, ülkenin temizliğiyle tanındığını söylemekte fayda var. Zira yerlere çöp atmak yasaktır.
 • Ülkenin en görülmeye değer yerleri, renkli sokak tarzı ile Hintlilerin yaşadığı Little India ve Çin yeni yıl döneminde özellikle gökyüzünü aydınlatan fenerleri izlemenizi ve leziz Çin yemeklerinin tadına bakmanızı öneririz. 
 • Dünyada uyuşturucu kullanımının en az ve yasak olduğu yerlerden biridir. 
 • Dünyanın tek Formula1 gece yarışı Eylül ayında Singapur’da yapılmaktadır. 
 • 101 hektarlık alana yayılmış Gardens by the Bay, görenleri hayrete düşürecek güzellikte bir doğa parkıdır. İçinde üç ana bahçenin bulunduğu park; ağaçları, dünyanın her yerinden getirilmiş bitkileri, şelaleleri, rengarenk çiçekleri ile gezenlere Avatar sahnelerini aratmayacak cinste bir deneyim yaşatır. 
 • Ülkede sakız satmak, çiğnemek ve yere atmak yasak olmakla birlikte para cezası vardır.
 • Singapur'da resim ya da grafik tasarım alanlarında kariyer yapacaklar için, özel bir mülkün bahçe duvarına ya da bir binaya grafiti yapmaya çalışmamalarını öneririz. Zira ülkede bu da yasak!
 • Aynı zamanda Singapur Ulusal Müzesi, Universal Stüdyoları, London Eye’dan 30 metre daha yüksek olan Singapore Flyer ve teras katındaki havuzuyla ünlü Marina Bay Sands Otel’i görmenizi ve gece safarisine katılmanızı öneririz. 

 

 

2-Kariyer Fırsatları 

 

Mezuniyetten sonra Singapur’da kariyer idealleri olan öğrenciler için eğer ülkede lisans ya da lisansüstü eğitimlerinize devam ediyorsanız, bir işe yerleşmenizin daha kolay olacağını söylemekte fayda var. Zira eğitim hayatınız boyunca ülkeyi tanımış, kültür ve yaşamına adapte olmuş, stajlar sayesinde de sosyal iş ağınızı genişletmiş olursunuz. 

 

Global ticaretin en önemli merkezlerinden biri durumunda olan Singapur, sağlık, refah ve ekonomi açısından uluslararası yeni mezun öğrencilerin en çok tercih ettiği çalışma destinasyonlarından biri olsa da, kariyer gelişimi ve uzun süreli yaşam bakımından biraz düşüktür. Dünyanın en önemli şirketlerinin Asya merkezlerinin bulunduğu ülkede, işsizlik oranının düşüklüğü, esnek göçmenlik kuralları ve yaşayanların %50’ye yakınının yabancı olması dikkat çekicidir. 

 

Singapur'da öğrenciler için iş imkanları oldukça çeşitlidir. Teknoloji alanındaki gelişmeler ve BP, Shell, Phillips gibi uluslararası şirketlerin varlığı ülkede özellikle bilim ve teknoloji alanlarında istihdam yaratmıştır. Aynı zamanda tıp, medya-iletişim ve turizm sektörü ile biyokimya, makine, bilişim ve inşaat alanlarında mühendislere ihtiyaç her zaman vardır. Ancak unutmamanız gereken nokta, rekabetin yoğun olduğu Singapur’da iş imkanları, özel becerilere sahip nitelikli yeni mezunlara sunulur. 

 

Singapur'da Eğitim İle İlgili Tüm Makaleler!

 

3-Dünyanın En Küreselleşmiş Ekonomisi

 

Singapur ekonomisinin büyük bir kısmı ihracata ve endüstriye dayanır. Özellikle petrol rafinerileri, elektronik aletler, gemi yapımı gibi sektörlerde azımsanmayacak gelir elde eden ülkede turizm de oldukça hareketlidir. Her yıl adanın egzotik manzarasını, turistik yerlerini görmeye gelenlerin sayısı artmaktadır. Uluslararası araştırmalar sonucunda İsviçre’nin de aralarında bulunduğu dünyanın en refah ekonomisine sahip ülkeler arasında yer alan Singapur, ülkeye kariyer yapmak için gelenlere yüksek maaşlar, sistemli ve rahat çalışma koşulları, düşük işsizlik oranı, iş geliştirme ve yatırım ortamı sunar. 

 

 

4-Kazançlı Maaş

 

Singapur'da yaşam standartları, dünyanın diğer ülkelerine göre en yükseklerden biridir ve bir ailenin aylık hane geliri 6,000$ civarındadır.. Özellikle gelişen sanayi ve bilişim gibi sektörlerde Singapur’da iş bulmak gibi bir planınız varsa, ülke genelinde maaşlar standartların üstündedir. 

 

 • Dijital pazarlama yöneticisi, 6,000$ ile 10,000$ arasında maaş alır. Genel olarak şirketlerin web site trafiğini kontrol eden, marka bilincini artıran, dijital pazarlama kampanyalarını yöneten kişilerdir.  
 • Finans müdürü, 6,000$ ile 10,000$ arasında ortalama maaş alır. Şirketlerin finansal varlıklarını ve stratejik olarak gelecekteki planlarını tahmin eder. 
 • BT güvenlik danışmanı, 7,000$ ile 10,000 $ arasında maaş alır. Güvenlik açığı tarama, tehditleri belirleme ve güvenlik kontrollerini yapar. 
 • Yazılım geliştiriciler, 4,000$ ile 12,000$ arasında maaş alırlar. En son yazılım uygulamalarının ve sistemlerin çalışmasını sağlar. 
 • Muhasebeciler 5,000$ ile 7,000$ ve sağlık alanında araştırma ve geliştirme müdürleri 8,000$ ile 15,000$ arasında maaş alırlar. 

 

5-Seyahat Olanakları

 

Mezuniyetten sonra Singapur'da iş imkanları arayan yeni mezun öğrenciler, ülkeye geldiklerinde daha önce karşılaşmadıkları bir ortam içersine gireceklerdir. Çok kültürlü yapısı, egzotik doğal güzellikleri, ikonik yapıları, temizliği ve kaliteli eğitim sistemi ile dikkat çeken ülke, Asya’nın seyahat merkezi konumundadır. İşten fırsat buldukça, şehirden şehire yolculuk yapar gibi makul uçak bileti fiyatları ile Tayland, Kamboçya, Sri Lanka, Myanmar gibi seyahat cennetlerine hafta sonları gidebilirsiniz. Aynı zamanda Malezya ve Tayland’a düzenli otobüs seferlerinin olduğunu belirtmekte fayda var. 

 

 

6-Çalışma ve Oturma İzni Kolaylığı

 

Singapur'da lisans eğitimini tamamlayan uluslararası öğrenciler ülkede bir yıl daha oturma iznine sahip olurlar. Bu süre içerisinde de iş arama ve bulduktan sonrada çalışma iznine başvurma imkanı sağlanır. Eğer lisans eğitiminizi kendi ülkenizde alıp Singapur’da iş bulmak ve çalışmak isterseniz, hükümet ekonomiyi canlandırmak için oturma izni başvurusunda bulunmak ve yetenekli iş gücü sağlamakla yakından ilgilenir. 

 

7-Egzotik Yemekler

 

Singapur'da kariyer ile yemeklerin ne alakası var, demeyin. Zira bir ülkenin kültürüne, yaşamına ve insanlarına alışmanın en basit yollarından biri yeme alışkanlıklarını bilmekten geçer. Eğer eğitiminize Singapur’da devam ettiyseniz az çok yemek kültürlerini öğrenmiş olursunuz. Yeni mezunlar ve ülkeye ilk kez gelecekler için Singapur’un gıda merkezi olduğunu ve ülkedeki yemeklerin çoğunu daha önce hiçbir yerde duymamış olacağınızı belirtmekte fayda var. Ülkedeki göçmenlerinde katkıda bulunduğu Singapur mutfağında bolca Çin ve Hint tatlarıyla da karşılaşırsınız. 

 

 

Singapur sokaklarında gezerken sık sık karşılaşacağınız seyyar satıcılardan yöresel tatları deneyebilirsiniz. Temizlik konusunda denetimlerin ve temizlik kurallarının fazlaca olduğu ülkede restoranlar, lokantalar ve küçük işletmeleri tercih etmenizde sakınca yoktur. Bu küçük ada şehrinde özellikle ıstakoz, yengeç, karides ve deniz ürünleri en çok tüketilen besinler arasındadır. Aynı zamanda kızarmış dondurma ve büyük hamur toplarının içine bolca krema doldurularak yapılan cream puff, kaçırmamanız gereken tatlılar arasındadır. Aynı zamanda ülkenin coğrafi konumuna özgü egzotik meyveleri de denemenizi öneririz.

 

Singapur'da Eğitim Alabileceğiniz Üniversitelerin Listesi!