Temel bilgiler
Singapur: Kariyer - Okunması gerekenler

Mezuniyetten Sonra Singapur’da Kariyer Edinmek

4975

Mezun olduktan sonra Singapur'da kalmanız için birçok nedeniniz var. Global ticaretin en önemli merkezlerinden biri olan Singapur uluslararası ilişkilere oldukça önem vermekte ve yeni mezunlara kendilerini geliştirmeleri için birçok imkan sunmaktadır. Güçlü iş imkanları ile ve sabit politikalarıyla bir kariyere daha iyi nerede başlanabilir? Öğrenci hayatından iş hayatına geçiş döneminizde size yön gösterecek bir rehber hazırladık.

 

Singapur İş Piyasası

Singapur ekonomisinin büyük bir kısmı ihracata bağlıdır. Asya'da önemli deniz rotaları ve limanlarla çevrili olan Singapur, lojistiğin ve ihracatın kalbi. 2014 yılının ilk çeyreğinde ekonomi biraz gerilese de, gelecek yıl için ülkede sabit bir ekonomi ön görülmekte. Aynı zamanda ülkede işsizlik oranı oldukça düşük.

Elektronik Singapur'un öne çıkan endüstrisilerinden biri. Ülke ekonomisine büyük katkı sağlayan bu sektörde yaklaşık 80.000 işçi çalışmakta. Elektrik mühendisleri, makine müdendisleri, ITC, bilim ve teknoloji mezunları kendilerine bu yaratıcı teknoloji sektöründe birçok iş  fırsatı yakalayabilirler.

Aynı zamanda Singapur, Güney Asya'nın banka ve finans merkezi. Ekonomik gelişmeler sektörde yetenekli çalışan ihtiyacını da son yıllarda oldukça arttırdı. İş verenler ihtiyaçlarını karşılayabilecek potansiyeldeki çalışanlarını ülke dışında aramaya başladı.

Ülkede aynı zamanda iletişim, turizm, ticaret, petro kimyasal ve inşaat endüstrileri de oldukça gelişmiştir. Medya ve iletişim, turizm, lojistik, uluslararası ilişkiler, inşaat mühendisliği, biyokimya mühendisliği, teknoloji ve bilim öğrencileri kendilerine uygun bir kariyer başlangıcını rahatça gerçekleştirebilir. BP, Boston Consulting, Shell, Phillips gibi uluslararası şirketlerin ofisleri de Singapur'da bulunmaktadır.

 

Mezuniyet sonrası ülkede nasıl kalabilirim?

Eğer ülkedeki bir enstitu ya da yüksek öğrenim kurumunda eğitim görüyorsanız bir yıl ülkede size kalış hakkı sağlayan uzun süreli ziyaret vizesine başvurabilirsiniz. Bu vize size mezun olduktan sonra bir yıl daha ülkede kalıp iş aramanıza ve çalışma iznine başvurmanıza olanak sağlar.

Çalışma vizeleri maaş teklifinize göre değişmektedir. Ve işvereninizin hangi çalışma vizesi olursa olsun sizin için çalışma vizesine başvurması gerekmektedir.  İşvereniniz başvuru sürecinde sizden pasaport vb. gibi kişisel bilgilerinizi isteyebilir.

 

Nasıl iş bulabilirim?

İş ararken kapsamlı arama yapmak her zaman en iyi seçenektir. Gazetelere, kariyer fuarları, websiteleri size iş arama sürecinizde yardımcı olabilir.

Ülkede bulunan pek çok üniversite belirli günlerde kariyer günleri düzenlemektedir. Üniverstilerin öğrencisi olmasanız bile bu kariyer günlerine katılabilirsiniz. Çalışmak istediğiniz sektör ile ilgili ülkede neler olduğuna dair minik araştırmalar yaparak kolay bir başlangıç yapabilirsiniz. The Online Citizen, Bloomberg Singapore ve The Singapore Economic Development size araştırmalarınızda yol gösterebilecek önemli kaynaklar arasında yer alır. Aradığınız sektör hakkında detaylı bilgi edinebileceğiniz önemli bir kaynak ise Contact Singapore’dur.

 

Üniversitem bana nasıl yardımcı olabilir?

Üniversiteniz iş arama sürecinizde size her zaman yardımcı olacaktır. Singapur’daki üniversitelerin pek çoğunda kariyer merkezleri bulunmaktadır. Öğrenciler bu merkezler aracılığıyla direkt iş veya staj arayabilirler. Mezuniyet öncesi üniversitelerin kariyer merkezlerine uğramak sizin için iyi bir başlangıç olacaktır.

Mazun olduktan sonra Singapur’da hayat o kadar da ürkütücü değil. Öyleyse neden Singapur'da yurtdışı eğitim planını hazırlamaya başlamıyorsun?

 

Bölüm ara

Singapur
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA