Temel bilgiler
Singapur: Once you arrive - Okunması gerekenler

Singapur'da Yemek Kültürü

7123

Yurt dışı eğitimde seçtiğiniz ülkenin yemek kültürü sizin için çok önemli! Yemek kültürüne hakim olmadan gideceğiniz bir ülkede yiyecek konusunda titiz biriyseniz bir çok olumsuzlukla karşılaşmanız mümkün. Son dönemde öğrenciler tarafından çok tercih edilen Singapur’da yemek kültürünü sizler için araştırdık!

 

Hawker Centres

 

Singapur’da yemek sektörü ülkenin en önemli ve önde gelen iş kollarında biri. Singapur’a gittiğinizde biriyle muhabbet ederken selamlaşmadan sonra “ Hiç bu lezzeti tattınız mı” sorusu ile karşılaşmanız olası. Singapur’da yemek çeşitliliği çok fazla ve her bütçeye uygun seçenekler var. Singapur’da en yaygın olan restoran tipi Havker Centres! Hawker Centres; şehir merkezlerinde bulunan üstü açık, Singapur’un yerel lezzetlerini ucuz bir şekilde yiyebileceğiniz küçük restoranlar. Küçük olduğundan dolayı bir çok yemek görebileceğiniz bir alanda pişiriliyor ve yemeğin temizliği konusunda şüpheleriniz ortadan kalkıyor. Singapur’un yerel halkı için Hawker Centres yemeklerinin çok kaliteli olduğu söylenemez ama turistler için değişik lezzetleri tadabileceği farklı bir deneyim olacağı kesin.

 

Restoranlar

 

Singapur’da restoran çeşitliliği kültürel çeşitliliğe bağlı olarak birçok ülkenin mutfağı temelinde hizmet vermektedir. Restoranlarda 2$ fiyatla meyveli tartlar yiyebileceğiniz gibi 195$ ücretle kaz ciğeri de yiyebilirsiniz. Singapur’da bir çok dünyaca ünlü şef restoran açmış durumda ve restoran derecelendirme sistemi olan Michelin-Star sahibi bir çok restoran zinciri hizmet veriyor. 28 Michelin star sahibi Joël Robuchon ve ünlü Japon şef Tetsuya Wakuda Singapur yemek sektöründe öne çıkan isimler. Birçok gelişmiş dünya ülkesinde olduğu gibi Singapur’da da organik gıda furyası talep görüyor. Birçok restoran müşterilerine organik gıda içeren menüler, vegan menüler ve diyet menüler sunmaktadır. Çin yemekleri, Malay yemekleri, Japon yemekleri, Tay yemekleri, İtalyan mutfağı ve Fransız mutfağı hizmeti veren restoranlar yaygın olmakla beraber, Türk vatandaşların açtığı restoranlarda özlediğiniz lezzetleri de tadabilirsiniz.

 

 

Yemek Kültürü

 

Singapur’da yemek halk arasında gerçekten bir kültür. Bunu Singapur’da bir eve taşındığınız zaman daha iyi hissedebiliyorsunuz. Komşular arasında yemek paylaşımı çok yaygın, akşam evde oturup ne yiyeceğim diye düşünürken yan komşunuz size harika bir yemek getirebilir. Yurtdışından gelen bir öğrenci olarak Singapur’da evde yemek yapmaya alışmanız da önemli çünkü evde malzemelerini hazırlayarak bir çok yerel yemeği ucuza getirebilirsiniz. Şunu da söylemek gerekir ki Singapur’da yemekler genelde acılı ve baharatlı, yemekleri tatmadan baharat kesinlikle eklemeyin.

 

Marketler

 

Günlük ihtiyaçlarınızı ve her türlü yiyeceği çok sayıdaki süper market, mini market ve bakkallardan alabilirsiniz. Fiyatların genellikle düşük olduğu yerel dükkanlardan ve NTUC FairPrice süper marketlerinden alışveriş yapabilirsiniz. Daha çok çeşit ve özel malzemeler için daha üst seviye süper marketlere ya da ‘hiper marketlere’ gidebilirsiniz. Bunlar devasa süper marketler olup popüler ürünleri indirimli fiyata satarlar. Suntec City Mall’daki Carrefour’a ve Great World City’deki Tops’a göz atın. Yakınınızda mutlaka bir 7-Eleven mağazası olacaktır. Bunlar haftanın 7 günü 24 saat açıktır. Singapur’da marketler taze gıda ve temizliğe önem vermektedir, bu yüzden gıdaların hijyeni konusunda tereddüt yaşamanıza gerek yok.

Bölüm ara

Singapur
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA

Yurt dışı eğitim fırsatları ve yurt dışı üniversiteler ile ilgili blog yazarlığı ve Yurt dışı eğitim sürecinde; başvuru ve vize süreçleri, kabul aşaması, ülkelerin eğitim potansiyeli ve şehirlerin sosyal hayatları konusunda çalışmalar yapmaktayım.