Temel bilgiler
Singapur: Once you arrive - Okunması gerekenler

Singapur Öneriler Rehberi

Singapur’da Yaşam

Küçük bir şehir devleti olan Singapur, günümüzde yoğun nüfusu, güçlü ekonomisi ve gelişmiş teknolojisi ile mükemmel bir eğitim merkezi olarak uluslararası öğrencilerin gözdesidir. Nefes kesen şehir planlaması, parıldayan gökdelenleri, çarpıcı ada manzaraları, çok kültürlü yapısı, zengin mutfak kültürü, tropik iklimi ve doğal güzellikleri ile ülkeye gelenleri büyüleyen Singapur, doğu ile batının eşsiz sentezi olarak ortaya çıkmıştır. Gelin bu güzel ülkede eğitim almayı düşünen öğrenciler için eğitimden konaklamaya, mutfak kültüründen mezuniyetten sonra çalışma koşullarına ve üniversite seçeneklerine kadar Singapur öneriler rehberi yazımıza birlikte göz atalım. 

 

Singapur’da Öğrenci Yaşamı

 

Singapur farklı din, dil ve ırktan insanların oluşturduğu kozmopolit bir toplumdur. Çin, Malay ve Hintlilerin güçlü bir etkiye sahip olduğu Singapur kültürünün çeşitliliği, ülkeye gelen öğrencilere eşsiz deneyimler sunar. Ülkede, 4 resmi dil olması ve bunlar arasında İngilizcenin hem eğitim hem de iş hayatında yaygın olarak kullanılması yabancı öğrenciler için büyük bir avantajdır. Asya’nın kalbinde yer alan geleceğin uluslararası eğitim başkenti olarak adından söz ettiren Singapur, dünyanın hiçbir yerinde göremeyeceğiniz mekanları ile hafta sonlarınızı değerlendirebileceğiniz sayısız aktivite ile doludur. 

 

Singapur’da öğrenci yaşamı pahalıdır, ancak çok sayıda hayat kurtarıcı olanağa erişim imkanınız vardır. Örneğin toplu taşıma ücreti gün içerisinde faklılıklar gösterir. Ve sabah saatlerinde metrolar ücretsizdir. Eğitim ücretleri Asya’nın en yüksekleri arasında yer alsa da ortalama yıllık 10.000$ civarındadır. Yaşam maliyetleri ise konaklama, faturalar ve gıda ile yıllık 7.000$’dan başlar. 

 

Neden Singapur’da Eğitim Almalısınız?

 

Singapur’da üniversiteler, teknoloji ve mühendislik alanlarında üst sıralarda yer alırken, burslu okuma imkanları ve mezuniyetten sonra bir işe yerleşme oranları ile dikkat çekerler. Dünyanın başlıca ticaret merkezlerinden biri olarak yabancı öğrencilerin hedefi olan Singapur, yüksek standartları koruma ve mükemmel eğitim sistemleri ile oldukça gurur duyar. Singapur’da eğitim almak için birkaç nedeni şu şekilde sıralayabiliriz;

 

 • QS dünyanın en iyi üniversiteleri arasında National University of Singapore 11. sırada, Nanyang Technological University ise 12. sırada yer almıştır. 
 • Singapur eğitim sistemi, 2015 OECD raporlarında dünyanın en iyisi olarak seçilmiştir. 
 • İngiltere, Amerika ve Avustralya’ya göre daha ucuzdur.
 • Dil engeli ile karşılaşmazsınız. Zira İngilizce herkes tarafından yaygın olarak konuşulur.
 • Temiz, yemyeşil ve güvenli bir ülkedir. Yere çöp atanlara para cezası uygulanır. 
 • 2016’da World Bank tarafından iş yapmak için en kolay ülke seçilmiştir. Zira Singapur çok sayıda uluslararası şirkete ev sahipliği yapar ve öğrenciler için iş imkanları oldukça fazladır.
 • Yabancı öğrencilerin Singapur’da eğitim alırken rahat bir süreç geçirmeleri için çok sayıda finansal destek sunulur. 

 

Yurtdışındaki Üniversitelerin Broşürlerini Ücretsiz İndirin!

Singapur Mutfağı

 

Büyük bir göçmen nüfusuna sahip Singapur’da haliyle öğrenciliğiniz sırasında çok farklı mutfak kültürüyle karşılaşırsınız. Ülkenin yerli mutfağı Malaylara aittir, bunun yanında Çin, Hint, Endonezya, Sri Lanka, Tayland ve Ortadoğu yemek kültürüde etkisini gösterir. Singapur yemek kültürü, ulusal kimliğin en önemli ve birleştirici parçalarından biridir. Ülkenin en popüler yemeği pilavla servis edilen tavuktan oluşan Hainanese Chicken Rice’tır. Aynı zamanda hindistan cevizi sütü, erişte ve kurutulmuş karidesten oluşan Katong Laksa, tatlı-acı biber ve domates sosunda pişen yengeçlerden oluşan Chili Crab ve Roti Prata adı verilen gözleme öğrencilerinde en çok tercih ettiği yiyecekler arasındadır. CNN International tarafından dünyanın en iyi 50 yiyeceği arasında sıralanan bu tatlar, ayrıca 2016 yılında dünyanın ilk iki sokak gıda restoranına Michelin yıldızı verdi. Bunda Anthony Bourdain’in ‘’No Reservations’’ tv programında bu sokak lezzetlerini tanıtmasının etkisi büyüktür. Singapur’da eğitim için karar verdiyseniz, her bütçeye ve damak zevkine uygun çeşitli alternatifler bulabileceğiniz gibi gıda ücretleri ortalama şu şekildedir;

 

 • Hainanese tavuk ve pilav 2.3$.
 • Kahve, kızarmış yumurta, reçel ve ekmekten oluşan kahvaltı 1.6$.
 • Kahve, çay ve türevleri 1.1$-1.5$.
 • İki parça suşi 1.3$.
 • Fast food restoranda combo meal 5.46$.
 • 1 litre süt 2.26$.
 • 12’li yumurta paketi 1.80$.
 • 1,5 litrelik su 1.13$.
 • 1 kilo patates 1.82$.

 

Singapur Hakkında Bilinmeyenler

 

 • Singapur, Vatikan ve Monaco ile birlikte dünyada varolan 3 şehir devletinden biridir. 
 • 682,7 kilometrekarelik yüzölçümü ile dünyanın en küçük 20. ülkesidir. 
 • Singapur’da bulunan Bukit Timah doğal yaşam alanı, Kuzey Amerika kıtasından daha fazla ağaç türüne sahiptir.
 • Singapur, çoğu turistlerin uğrak yeri olan Sentosa, Jurong Adası, St. John Island gibi 63 adadan oluşur.
 • Dünyanın ilk gece gezilebilen hayvanat bahçesine ev sahipliği yapar. 
 • Singapur, ilk Formula1 gece yarışına öncülük etmiştir. 
 • Dünyanın en yeşil şehirlerinden biridir. Yaklaşık yarısı yeşil bitki örtüsü ile örtülüdür.
 • Singapur Botanik Bahçeleri, 1859 yılında kurulmuştur ve 2015 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alır. 
 • Singapurun ikonik amblemi Merlion, bir aslan başı ve balık kuyruğunun birleşiminden oluşmuş efsanevi bir yaratıktır. 
 • Singapur’da binalar 280 metreden yüksek yapılmaz.
 • İlk insan yapımı şelale Cloud Forest içerisindedir ve aynı zamanda en yüksek kapalı şelaledir. 

 

Singapur’da Konaklama

 

Öğrenciler için Singapur’da konaklama oldukça çeşitlidir, ancak Ağustos ayında ülkeye gelmeyi ve eğitiminize başlamayı düşünüyorsanız, kalacak yer bulmada zorlanabilirsiniz. Bu yüzden doğru konaklama tipini bulmak için erkenden araştırmalara başlamanızı ve üniversitenizle iletişime geçmenizi öneririz. Genel olarak ülkeye gelen yabancı öğrencilerin en çok tercih ettiği Singapur’da konaklama türü kampüs içi konaklamadır. Stüdyo dairelerin yanı sıra aile yanı konaklamalardan oluşur. Yemek, çamaşırhane, faturalar karşılanırken aylık 145$’dan başlayıp, bir dönem için 2.000$’a kadar çıkabilir. Kampüs dışı konaklamalarda ise özellikle Singapur hükümeti tarafından desteklenen Konut Geliştirme Kurulu-HDB tarafından sunulan konutlar kullanılır. İçerisinde süpermarketler, kafeler, kendi metro istasyonu, klinikler olan daireler 3-5 kişi arasında paylaşım sayısına göre ayda en düşük 470$’dan başlar. Singapur’da öğrenci konaklama seçeneklerine yazımızdan göz atabilirsiniz.

 

Öğrenciyken Çalışma Koşulları

 

Singapur’da eğitim ve yaşam koşulları Amerika ve İngiltere’ye göre nispeten daha düşüktür. Ancak yurtdışı eğitim almayı tercih eden çoğu öğrenci, masraflarını karşılamak için okurken çalışmayı tercih eder. Singapur’da çalışmak isteyen yabancı öğrencilerin çalışma koşulları biraz farklıdır. Ülkede öğrenciyken çalışmak için tam zamanlı bir eğitim kurumuna kayıt olmanız ve bu kurumun Manpower Çalışma Bakanlığı-MOM tarafından onaylanan kurumlar arasında yer alması gerek. Eğer bu koşullara uyuyorsanız, öğretim yılınız boyunca ve tatillerde haftada 16 saat çalışabilirsiniz. Aynı zamanda Singapur üniversitelerinin çoğu müfredatlarının bir parçası olarak staj imkanı sunar. Singapur’da kariyer yapmanız için 7 nedene yazımızdan ulaşabilirsiniz.   

 

Mezuniyetten Sonra İş İmkanları

 

Singapur’da çalışmak isteyen uluslararası öğrenciler için hükümet, bir yıla kadar ülkede iş bulmak için kalmaya izin verir. Dünyanın en iyileri arasında yer alan Singapur üniversiteleri, aynı zamanda işverenler tarafından da oldukça ünlüdür ve özellikle NUS, NTU öğrencilerinin mezunlarını kadrolarına katmayı tercih ederler. Singapur’da iş piyasası çok kültürlüdür ve sahip olduğunuz İngilizce ile yabancılık çekmezsiniz. Ülkede çalışabileceğiniz en popüler işler şu şekildedir;

 

 • Muhasebe ve finans
 • Bankacılık
 • Mühendislik
 • Bilgi teknolojisi

 

Hangi Üniversiteler Tercih Edilmeli?

 

Singapur, yurtdışında okumak isteyen uluslararası öğrencilere sayısız fırsat sunan, mükemmel bir eğitim sistemine sahip  modern ve dinamik bir ülkedir. Eğitim, Singapur’da bir önceliktir ve hem dünyada hem de Asya’da yüksek öğretim açısından lider ülkeler arasında yer alır. Sanayi ile güçlü bağlantıları olan üniversiteler, bilimsel araştırmalar ve inovasyon konusunda ileri bir teknolojiye sahipken öğrencilerin pratik deneyim kazanmalarında önemli rol oynarlar. Singapur’da eğitim alabileceğiniz her biri 30.000’den fazla öğrenciye sahip iki büyük üniversite vardır. Ülkede özellikle hukuk, bilgisayar bilimi, makine mühendisliği, muhasebe, finans ve eczacılık en çok tercih edilen bölümler arasındadır. Singapur’da eğitim alabileceğiniz en iyi 5 üniversite şu şekildedir;