Temel bilgiler
Singapur: Vize Rehberleri - Okunması gerekenler

Singapur’da Öğrenci Vizesine Başvuru

share image

Singapur’da Okuyacak Uluslararası Öğrenciler için Vize Rehberimiz

 

Eğitim alanındaki yatırımları ile tanınan Singapur, uluslararası öğrenciler için yüksek kalitede bir dizi program sunuyor. Bunun yanı sıra, ülkeye giriş için vize gerekse de, Singapur’da göçmenlik koşulları oldukça basit. Vize başvuru sürecine dair özetimiz, yapılması gerekenler hakkında size fikir sunacak.

 

Vize’ye ihtiyacım var mı?

 

Singapur’da okumak için “Öğrenci Pasaportu” adı verilen bir belgeye ihtiyacınız olacak. Bazı öğrenciler ülkeye giriş için hem vizeye hem de “Öğrenci Pasaportu”na ihtiyaç durmaktadır.

“Öğrenci Pasaportu” başvurusu için başvuru süreci, vizesi olanlar ve olmayanlar için aynıdır. Tek fark, eğer vizeye ihtiyaç duyuyorsanız, “Öğrenci Pasaportu” başvurunuzu kendi ülkenizde tamamlamanız gerekecektir. Vizeye ihtiyaç duymayan öğrenciler “Öğrenci Pasaportu”na ülkeye giriş yaptıktan sonra başvurabilirler.

 

Bazı ülkelerin öğrencileri, Singapur’a girişlerinde vizeye ihtiyaç duyacaktır. Bu öğrenciler vizeye, ev sahibi okulları kendilerini sisteme girdikten sonra, SOLAR+ (Öğrenci Pasaportu Online Başvuru ve Kayıt Sistemi) üzerinden başvurabilirler.  Vize başvurunuz başarılı olursa, kendi ülkenizden Öğrenci Vizesi’ne başvurabileceğiniz yeni bir SOLAR+ başvuru numarası alacaksınız. “Göç ve Gümrük Müdürülüğü”nden (ICA) Öğrenci Pasaportu’nuzu teslim alırken de ek bir vize ücreti ödemeniz gerekecek.

 

Singapur Yüksek Öğrenim Enstitüsü

 

Singapur Yüksek Öğrenim Enstitüsü’ne (IHL) tam zamanlı bir program için kabul edilen tüm yabancı öğrenciler online SOLAR+ sistemi üzerinden Öğrenci Pasaportu’na başvurmak zorundadır. Online başvuru sistemindeki formları tamamladığınız zaman, evsahibi kurum başvurunuzu ICA’ya sizin için teslim edecektir. Başvurunuz başarılı olursa, bir ICA ofisine gidip Öğrenci Vizenizi teslim alarak süreci tamamlayabilirsiniz.

 

Bu listede yer almayan kurumlar, öğrenim programlarından birine kabul aldığınızda gerekenlere dair detaylı bilgiyi size sunacaktır.

 

SOLAR+ Online Başvuru

 

Öğrenci Vizesi için SOLAR+ üzerinden yapılan başvurular öğrenim programınız başlamadan en az bir ay önce, ancak iki ayı geçmeyecek şekilde yapılmalıdır. SOLAR+ ile başvurunuzu göndermeden önce, IHL sizi pasaportunuzda yer alan bilgilerle, ders detaylarınızla (başlangıç ve bitiş tarihlerini de içerecek şekilde) ve SONAR+ başvuru numaranızla sisteme kaydedecektir. Evsahibi kurum bu süreç tamamlandığında size bilgi verecektir. Bunun ardından SOLAR+ hesabınızla giriş yapıp eForm16 formunu doldurmanız gerekmektedir.

 

eForm16

 

SOLAR+ sistemine giriş yapıp eForm16’yı doldurabilmek için elinizde aşağıdaki belgeleri bulundurmanız gerekmektedir:

 

- Evsahibi kurumdan, sizi SOLAR+ sistemine başarıyla kaydettiklerine dair bir kayıt kabul belgesi.

- Pasaport bilgileri: Pasaport numarası, uyruk, geçerlilik tarihi.

- Evebeynleriniz Singapur vatandaşı ise veya Singapur’da yaşıyorlar ise NRCI/FIN numaraları.

- Eğer varsa, Singapur’daki adresiniz. Konaklama sorununu şimdilik çözmediyseniz, üniversitenizin kayıtlı adresini girebilirsiniz.

- ePosta adresiniz.

- Son 3 ayda çekilmiş güncel bir renkli pasaport fotoğrafı.

 

Formu SOLAR+ üzerinden tamamladıktan sonra, Öğrenci Pasaportunuzu teslim almak için Öğrenci Pasaport Merkezi’ne (ICA) gittiğinizde teslim etmek üzere formun bir kopyasını bastırmanız gerekmektedir. Bunu yapmadan önce, pasaport boyutlarında bir foroğrafınızı formun sağ üst köşesine yapıştırmanız da gerekecek.

 

Vize başvurusu değerlendirme süreci Singapur’a girişte vize talep edilmeyen öğrenciler için 5 gün, talep edilenler için ise 10 gündür.

 

IPA ve Ek Koşullar

 

Eğer başvurunuz başarılı olursa, kurum tarafından bir IPA mektubu alacaksınız. Eğer Singapur için vize almanız gerekiyorsa, bu mektuba eklenecektir. IPA mektubunuz ICA ofisinden teslim alana kadar Öğrenci Pasaportunuzun yerine geçecektir.

 

Nanyang Teknik Üniversitesi gibi bazı üniversiteler, öğrenim programınız başlamadan önce bir sağlık tetkikinden geçmenizi beklemektedir. Eğer programınız 6 aydan uzunsa, üniversitenin verdiği zorunlu bir sağlık taramasından geçmeniz şarttır. Bu tetkik başarılı olursa, Öğrenci Pasaportunuzu teslim almak için ICA’ya gittiğinizde sunmanız gereken bir sağlık raporu alacaksınız. IPA kriterlerine uygun olmak şartıyla, bu sağlık tetkini kendi ülkenizde de yaptırabilirsiniz.

 

Öğrenci Pasaportunun Teslimi

 

Bazı durumlarda evsahibi üniversiteniz, ICA tarafından Öğrenci Pasaportunuzun kampüste teslimatı ile yetkilendirilmiş olabilir.  Bu söz konusu değilse, ICA ile iletişime geçip, teslimat ve ek belgelerin teslimi için bir randevu almanız gerekecektir. Bu randevuyu IPA mektubunuzda belirtilen süre içerisinde almanız gerekmektedir. Öğrenci Pasaportu en erken programınız başlamadan bir ay önce teslim edilecektir.

 

Pasaportunuzu almak için aşağıdaki belgeleri getirmeniz gerekmektedir:

- Geçerli bir pasaport ve fotoğraflı pasaport sayfasının bir fotokopisi

- Singapur’a girişte aldığınız giriş/çıkış kartı

- Güncel renkli beyaz fonda çekilmiş bir pasaport fotoğrafı

- SOLAR üzerinden alınmış ve imzalanmış eForm 16 çıktısı

- IPA’nızın bir fotokopisi

- 3 aydan daha eski olmayan sağlık raporu

- İlgili ücretler

 

Ücretler

 

ICA her başvuru için 30 SGD (24 USD) tutarında karşılıksız bir ücret tahsil etmektedir. Bu ücret kredi kartı veya internet bankacılığı ile ödenebilir.

 

Öğrenci Pasaportu ücreti 60 SGD (47 USD) tutarındadır ve vizeye ihtiyacı olan öğrenciler ek olarak 30 SGD vize ücreti ödeyecektir. Her iki durumda da bu ücretler öğrenciler Öğrenci Pasaportlarını kendileri teslim almaya gittiklerinde ödenecektir.

 

Singapur’daki vize başvuru koşullarını öğrendiğinize göre, neden hemen şimdi Singapur’daki programları araştırmaya başlamıyor ve yurtdışı eğitim maceranızı planlamıyorsunuz?