Temel bilgiler
İsveç: Vize Rehberleri - Okunması gerekenler

İsveç Öğrenci Vizesi Başvurusu

6237

Teknoloji ve inovasyon denilince akla gelen ilk ülkelerden biri olan İsveç; kültürü, doğal güzellikleri ve akademik zenginliği ile birçok öğrencinin yurt dışı eğitimde hayallerinin süslüyor. İsveç öğrenci vizesi nasıl alınır, başvuru koşulları nelerdir, başvuru evraklarını sizler için derledik.

 

İsveç’te Eğitime Nasıl Başvururum?

 

İsveç’te eğitim sistemi, üniversiteler, ders programları ve bölümler ile ilgili bilgiyi bu adresten edinebilirsiniz. Üniversitelerle ilgili ayrıntılı bilgi ve bölümlerin içerikleri ile ilgili bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

 

İsveç akademik yılı Ağustos sonunda başlar ve Haziran sonunda biter. Her Ocak ayında, birinci dönem (Ağustos) ve ikinci dönem (Ocak) başvuruları için uluslararası programları içeren bir katalog yayınlar. AB vatandaşı olmayan öğrencilerin, göç, finans ve kalacak yer sorunlarını vakitlice çözebilmek için ilk dönem başvuru yapmaları önerilir.

 

İsveç, öğrencilerin elektronik ortamda farklı ders ve programlara başvurabilmelerini mümkün kılan bir merkezi havuz sistemi kullanılır. Lisans ve master programlarına ilk dönem kabul için sistem 15 Ocak’ta, yıl ortası kabul için 15 Ağustos’ta kapar. Doktora programlarına kabul her enstitü tarafından bağımsız olarak belirlenir.

 

Eğitim kurumunuza karar verip başvurunuzu yaptıktan sonra kabul aldığınız takdirde vize işlemlerine başlayabilirsiniz.

 

İsveç Öğrenci Vizesi Başvuru Evrakları

 

1. Tam olarak doldurulacak başvuru formları  
 (Application for Schengen Visa ve Family Appendix)  (İngilizce doldurulacak).

2. 2 fotoğraf  (35 x 40 mm, renkli, son altı 6 içinde çekilmiş). Fotoğraf, yüzü tam olarak göstermelidir ve sade, eşit bir şekilde aydınlatılmış ve açık bir fona sahip olmalıdır.)

3.  Pasaport ve Pasaport fotokopisi (dönüş tarihinden itibaren 3 ay geçerli olmalı)

4. Uçak rezervasyonları ya da öngörülen ulaşım aracına ilişkin diğer kanıtlayıcı belgeler

5. Otel rezervasyonları veya seyahat planını gösterir belgeler

6. Seyahat masraflarının nasıl karşılanacağını gösterir belgeler (banka hesap dökümü, banka hesap cüzdanı fotokopisi. Kredi kartı dökümü ve şirket hesapları kabul edilmemektedir.) 

7. 30.000 Euro teminatlı Seyahat Sigortası.

8. Tam Tekmil Vukatlı Nüfus Kayıt Örneği (Anne, baba ve kardeşler, var ise eş ve çocuklar gözükecek).

9. Öğrenci Belgesi

10. Okuldan kabul aldığında dair belge

 

Vize başvuru sürecinizde size yardımcı olacak 10 önerimizi okuyun

 

Başvuru sahibi reşit değil ise/18 yaşın altındaysa ve yalnız veya sadece bir ebeveyn ya da yasal vasi ile seyahat ediyorsa:

 

- Ebeveyninden noter tasdikli muvafakatname (seyahat eden ebeveyn evli değil ise veya   ebeveynlik yetkisi sadece kendisindeyse bu koşul geçerli değildir)

 

İsveç Vize Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

 

İsveç Vize Başvuru Ücreti 250 TL’dir.

 

Başvuru Ne zaman Sonuçlanır?

 

İsveç öğrenci vizesi için başvuru ortalama 3-6 hafta arası sürede sonuçlanmaktadır. Tavsiyemiz bu zaman diliminin en maksimum süresini alarak başvurunuzu 5-6 hafta öncesinden yapmanız!

 

İsveç Öğrenci Vizesi İçin Nereye Başvuracağım?

 

İsveç öğrenci vizesi için başvurunuzu İsveç Konsolosluğu’na yapabilirsiniz.

Bölüm ara

İsveç
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA