Temel bilgiler
Birleşik Krallık: Üniversiteye Başvuru

DUNDEE ÜNİVERSİTESİ KABUL OFİSİNİN ÖĞRENCİDE ARADIĞI ÖZELLİKLER

share image

          Başvuru formları nasıl inceleniyor ve bu formlara göre kabul ya da ret kararı almak ne kadar sürüyor?

            Öncelikle öğrencinin sahip olduğu özellikleri inceleyip, önemli konulardan başvuru formunda bahsedildiğinden ve başarı seviyelerinin-notlarının kriterlerimize uyduğundan emin oluyoruz. Ülke dışından gelen öğrencilerin nitelikleri hakkında daha fazla bilgiye ihtiyaç duyduğumuzdan öğrenciye mail yoluyla bazı sorular yöneltiyoruz. Öğrencinin bölüm derslerine uygunluğunu, motivasyonunu ve diploma seviyesindeki çalışmalarını kontrol etmek için kişisel beyanat ve referans mektuplarına başvuruyoruz.

            Daha sonra öğrencinin önünde engel teşvik edecek bir şey kalmaması için diğer faktörleri de kontrol ediyoruz ve eğer varsa öğrencinin sorunlarını gideriyoruz. Bu sorunlar uzun bir liste oluşturuyor. Örnek vermek gerekirse; öğrencinin İngilizcesi yeterli olmasına rağmen vize almasına yetecek kalitede olmayabilir- bu sık rastlanan bir durum. Bu tarz durumlarda öğrenciyle iletişime geçip onun diğer niteliklerini öğreniyor ve onlara hangi uğraşlarıyla meşgul olmaları gerektiğini anlatıyoruz.

            Bir başka örnek vermek gerekirse; öğrencinin okuma güçlüğü, hareket bozukluğu gibi hastalıkları olabiliyor. Böyle durumlarda fakülte ve bölüm çalışanları ile üniversitenin sağlık merkezinin yardımcı olmak için neler tedarik edebileceğini açığa çıkarıyoruz.

           Her öğrenciyle özel olarak ilgilendiğimizden belirli bir süreden bahsedemeyiz. Bazı başvurular açık ve kolay anlaşılır bir dille yazıldığından imzalanmaları sadece birkaç dakika sürüyor. Daha çok dışarıdan gelen öğrenciler ile haklarında daha fazla bilgi öğrenmek için yazışmalar oluyor. Başvuru formları iki farklı ofis çalışanı tarafından yeniden kontrol ediliyor, bu da formların değerlendirilme sürelerini iki kat arttırırken aynı zamanda değerlendirmede doğruluk payını da arttırıyor.

            Akademik referans mektuplarını nasıl değerlendirmeye alıyorsunuz?

            Öğrencinin bizzat eğitmenliğini yapmış mevki sahibi bir akademisyenin bize öğrencinin lisans seviyesinde eğitime uygun olduğunu ve başvurduğu bölümün değerli bir bireyi olacağınıgarantilemesini istiyoruz.

            Öğrencinin kişisel referansının sizin için önemi ne? Bu yazılarda ne görmeyi bekliyorsunuz?

            Kişisel referans mektubu istemiyoruz. Zaaflarınız ve kötü alışkanlıklarınızı buraya geldiğinizde kendimiz bizzat öğreneceğiz!

            Farklı ülkelerin not denkliklerini nasıl hesaba katıyorsunuz?

            Bu konuda öğrencinin geldiği ülkenin ulusal niteliklerinden ve değerlendirme sistemlerinden İngiliz Konsolosluğuna, okyanus ötesindeki anlaşmalı üniversitelerden diğer istihdam kurumlarına kadar başvurduğumuz çeşitli kaynak mevcut. Topladığımız bu bilgiler sürekli yenilenme ve güncellenme halinde, bu da işimizin sürekli değişken olan, büyüleyici yönü.

            Diğer ülkelerden başvuran öğrenciler başvuru sürecinde nereden yardım alabilirler?

            Bilgilerimizi güncelleştirdikçe sürekli web sitesine eklemeyi ihmal etmiyoruz. Web sitemizdeki bölümler diğer üniversitelerin web sitelerine göre daha anlaşılır bir şekilde hazırlanmış. Bir bakıma, bilgilerimizin şeffaflığını yararımıza kullanıyoruz. Web sitemizde bir şeyi kabul ettiğimiz yazıyorsa, o şeyi kesinlikle kabul ediyoruzdur! Başvuran adaylar kabul ya da ret alacaklarını sitemizi okuyarak önceden kestirebilirler. Ayrıca şöyle bir prensibimiz daha var ki; üç ya da daha fazla öğrenci bize aynı soruyu yöneltmişse, bu soruya ve cevabına sitemizde vurgulu bir şekilde yer vermemiz gerekiyor.

            Online başvuru formunuzu dolduracak öğrencilere ne gibi tavsiyelerde bulunabilirsiniz?

            Formda yazanlar ve istenenler gayet açık. Ancak şunu da eklemeden geçemem; öğrencilerin kısa kısa yazmalarındansa bütün bilgilerini eksiksiz girmeleri onların yararına olacaktır. Sakın A-seviye notları var diye GCSE notlarının önemsiz olduğunu düşünmesinler. Ya da başka bir üniversitede geçirdikleri bir yılı bilmemiz gerekmediğini sanmasınlar. Başvurulardaki bu tarz boşlukları doldurmak bizim için uzun süreli uğraş demek, ama öğrencinin en baştan bilgilerini eksiksiz doldurması bizim de işimizi kolaylaştırıyor.

            Kabul alması olası öğrenciler için sözlü mülakatlar oluyor mu? Bu mülakatlarda öğrenciden beklentileriniz nedir?

            Bazı bölümlere başvuranlar için bu tarz mülakatlar düzenliyoruz. Ancak her mülakatın kendine özgü soruları ve yönlendirmeleri oluyor. Detaylı bilgileri fakülte-bölüm sayfalarımızda bulabilirsiniz.

            Sizce iyi bir başvuru formunun ve kişisel beyanatın en öne çıkan özelliği nedir?

            Öğrencinin donanımlı ve çok yönlü olması, girmek istediği lisans bölümü hakkında tutkuları ve hedefleri olması, bölümüne, üniversitemize ve topluma katkıda bulunacak biri olması bizim için çok önemli.

            Öğrencilerin kişisel beyanatlarında en sık karşılaştığınız hatalar neler?

            Kişisel beyanat yazıları ve kompozisyonlar üzerinde düşünülmüş, iyi organize edilmiş yazılar olmalı. Bazı öğrenciler sadece geçmişte yaptıklarını sıralıyorlar ancak bu deneyimlerinden ne gibi dersler çıkardıklarından bahsetmiyorlar. Bazı öğrenciler de neden girmek istedikleri bölümü tercih ettiklerine ya da neden üniversitemizi tercih ettiklerine yeteri kadar değinmiyor. Ama genel olarak bir öğrencinin kişisel beyanatını ve kompozisyonunu okuduğumuzda o öğrenci hakkında az çok fikir sahibi oluyoruz.

            Helen Cunningham

            Uluslararası Kayıt Kabul Departmanı

            Dundee Üniversitesi.

Study in the UK

Ücretsiz

'Birleşik Krallık'ta Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Birleşik Krallık'ta eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al

Okunması gerekenler

article Img

İngiltere’de Bir Yüksek Lisans Programına Nasıl Başvurulur?

İngiltere, günümüzde 500,000’den fazla uluslararası öğrenciyle Amerika’dan sonra dünyanın en popüler eğitim destinasyonudur. Kültürel zenginliği, küresel çapta kabul görmüş ve saygın akademik yeterlilik kazanma fırsatı, prestijli eğitim kurumları ve dünya standartlarında araştırma olanakları ile ünlü olan ülke; Londra , Manchester, Birmingham, Glasgow gibi kozmopolit öğrenci şehirleri, eşsiz tarihi ve mimarisi ile göz doldurur. Gelin güçlü ekonomisi ve köklü

12.1K
article Img

İngiltere'de Yüksek Lisans

İngiltere, QS dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında Oxford ve Cambridge başta olmak üzere, 4 üniversite ile ilk 10’da yer alır. Sunduğu uluslararası kalitede eğitim sistemi, birbirinden modern ve donanımlı program seçenekleri, öğrencilere sağladığı kampüs ve  kariyer imkanları ile uluslararası eğitim almak isteyenlerin tercih ettikleri ilk ülkelerden biri durumundadır. Dünyaca ünlü bilim adamlarından, sinemanın en iyi aktör ve aktrislerine; yemek

11.1K
article Img

İngiltere'de Eğitim Alabileceğiniz En İyi Okullar

İngiltere, günümüzde akademik mükemmelliği ve kaliteli programları ile tartışmasız dünyanın en iyi eğitim rotalarından biridir. Her yıl, bir milyonun üzerinde uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapması sadece Oxford Üniversitesi ve Cambridge Üniversitesi gibi dünyanın en iyi üniversiteleri ile sınırlı değildir. İngiltere’de üniversite okumak ve yaşamaya karar verdiyseniz öncelikle dünyanın her yerinde geçerli bir diplomaya, saygınlık ve tanınırlılığa, daha yüksek

2.5K
article Img

Complete University Guide 2024: En İyi İngiltere Üniversiteleri

Yurtdışı eğitim için doğru üniversiteyi seçmek bir öğrencinin verebileceği en zor kararlardan biri olabilir. Bu aşamada dünyanın en iyi üniversiteleri ve okullarının olduğu Birleşik Krallık'ta eğitim almak isteyen uluslararası öğrenciler için Complete University Guide Lig Tabloları ilk kontrol etmeniz gereken sıralamalardan biri olmalıdır. 2024 yılı en iyi İngiltere üniversiteleri listesi henüz yayınlandı ve yurtdışın eğitim yolculuğunuz boyunca size rehberlik

465