Temel bilgiler
Birleşik Krallık: Üniversiteye Başvuru

İngiltere'de Foundation Programı

share image

Türkiye’de liseden ya da ön lisans programından mezun olduktan üniversite eğitiminizi İngiltere’de almak istediğinizde üniversite eğitiminden önce Foundation Programme’a katılmanız gerekmektedir. İngiltere’de, diğer ülkelerden gelen öğrencileri üniversiteye hazırlamak için geliştirilen bu 1 sene süren programlar ile öğrenciler İngilizcelerini geliştirmelerinin yanı sıra okuyacakları bölüme de hazırlanırlar.

 

Foundation Programı, bir akademik yıl boyunca sürer ve düzenleyen üniversite ya da kuruma bağlı olarak Güz ya da Bahar döneminde başlayabilir. Bazı üniversite ve kurumlar Foundation Programı’nı yılda birden fazla kez başlatabilmektedir.

 

Foundation Programı’nda öğrenciler, İngilizce eğitiminin yanı sıra, okuyacakları bölümlere bağlı olarak özelleştirilmiş mühendislik, fen bilimler, güzel sanatlar, işletme, sosyal bilimler, iletişim ve hukuk gibi alanlarda dersler alırlar. Bununla birlikte öğrenciler çalışma becerilerini geliştirecek derslere ek olarak bilişim teknolojileri gibi temel dersler de alırlar.

 

Foundation Program Ücretleri

 

Foundation Programlarının ücreti, eğitim alınacak kuruma göre değişmektedir. Örneğin University of Greenwich’in 1 yıllık ücreti 5850 Pound, Coleg Llandrillo’nun 6500 Pound, Southampton Solent University’nin 8600 Pound, University of Hertfordshire’ın 9000 pound, University of Wolverhampton’ın 9150 Pound, University of Kent’in 11.250 Pound, Sussex International Study Centre’ın 14.500 Pound’dur. 

 

Bu sayfadan İngiltere’deki tüm Foundation programlarını görüntüleyebilirsiniz.

 

Foundation (Hazırlık) Programı Giriş Koşulları

 

Okumak istediğiniz bölümle ilgili Foundation Programına giriş koşulları, başvurduğunuz okula göre değişiklik gösterebilmektedir. Pek çok kurum İngilizce için en az orta-üst seviyeye tekabül eden 5 ya da 5.5 IELTS sonucu istemektedir.

 

Foundation Programına girebilmeniz için en az lise mezunu olmanız gerekmektedir.

 

Foundation Programı, öğrencilerin eğitim alacakları üniversite ve bölümde başarılı olmaları için düzenlenmektedir. Öğrencilerin İngilizce seviyesini geliştirirken, okuyacakları bölümle ilgili temel bilgileri vermenin yanı sıra, analitik düşünme, araştırma alanında da kendilerini geliştirmelerini sağlar.

 

Bununla birlikte Foundation programları, tıp ve diş hekimliği gibi bölümler ya da Oxford Üniversitesi, Cambridge Üniversitesi gibi üniversiteler tarafından kabul edilmemektedir. Bu alanlarda ya da bu üniversitelerde öğrenim görmek isteyen öğrencilerin Advanced Level (A Level) programlarını tamamlamış olmaları gerekmektedir.

 

Bu sayfadan İngiltere’deki tüm Foundation programlarını görüntüleyebilirsiniz.

Study in the UK

Ücretsiz

'Birleşik Krallık'ta Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Birleşik Krallık'ta eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al

Okunması gerekenler

article Img

İngiltere’de Bir Yüksek Lisans Programına Nasıl Başvurulur?

İngiltere, günümüzde 500,000’den fazla uluslararası öğrenciyle Amerika’dan sonra dünyanın en popüler eğitim destinasyonudur. Kültürel zenginliği, küresel çapta kabul görmüş ve saygın akademik yeterlilik kazanma fırsatı, prestijli eğitim kurumları ve dünya standartlarında araştırma olanakları ile ünlü olan ülke; Londra , Manchester, Birmingham, Glasgow gibi kozmopolit öğrenci şehirleri, eşsiz tarihi ve mimarisi ile göz doldurur. Gelin güçlü ekonomisi ve köklü

12.2K
article Img

İngiltere'de Yüksek Lisans

İngiltere, QS dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında Oxford ve Cambridge başta olmak üzere, 4 üniversite ile ilk 10’da yer alır. Sunduğu uluslararası kalitede eğitim sistemi, birbirinden modern ve donanımlı program seçenekleri, öğrencilere sağladığı kampüs ve  kariyer imkanları ile uluslararası eğitim almak isteyenlerin tercih ettikleri ilk ülkelerden biri durumundadır. Dünyaca ünlü bilim adamlarından, sinemanın en iyi aktör ve aktrislerine; yemek

11.1K
article Img

İngiltere'de Eğitim Alabileceğiniz En İyi Okullar

İngiltere, günümüzde akademik mükemmelliği ve kaliteli programları ile tartışmasız dünyanın en iyi eğitim rotalarından biridir. Her yıl, bir milyonun üzerinde uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapması sadece Oxford Üniversitesi ve Cambridge Üniversitesi gibi dünyanın en iyi üniversiteleri ile sınırlı değildir. İngiltere’de üniversite okumak ve yaşamaya karar verdiyseniz öncelikle dünyanın her yerinde geçerli bir diplomaya, saygınlık ve tanınırlılığa, daha yüksek

2.5K
article Img

Complete University Guide 2024: En İyi İngiltere Üniversiteleri

Yurtdışı eğitim için doğru üniversiteyi seçmek bir öğrencinin verebileceği en zor kararlardan biri olabilir. Bu aşamada dünyanın en iyi üniversiteleri ve okullarının olduğu Birleşik Krallık'ta eğitim almak isteyen uluslararası öğrenciler için Complete University Guide Lig Tabloları ilk kontrol etmeniz gereken sıralamalardan biri olmalıdır. 2024 yılı en iyi İngiltere üniversiteleri listesi henüz yayınlandı ve yurtdışın eğitim yolculuğunuz boyunca size rehberlik

518