Temel bilgiler
Birleşik Krallık: Üniversiteye Başvuru - Okunması gerekenler

İngiltere’de Bir Yüksek Lisans Programına Nasıl Başvurulur?

İngiltere’de Yüksek Lisans

İngiltere, günümüzde 500,000’den fazla uluslararası öğrenciyle Amerika’dan sonra dünyanın en popüler eğitim destinasyonudur. Kültürel zenginliği, küresel çapta kabul görmüş ve saygın akademik yeterlilik kazanma fırsatı, prestijli eğitim kurumları ve dünya standartlarında araştırma olanakları ile ünlü olan ülke; Londra, Manchester, Birmingham, Glasgow gibi kozmopolit öğrenci şehirleri, eşsiz tarihi ve mimarisi ile göz doldurur. Gelin güçlü ekonomisi ve köklü kraliyet tarihi ile eğitim ve kariyer meraklılarının ilk tercihlerinden biri olan İngiltere’de bir yüksek lisans programına başvurmak için nasıl bir yol izlemeniz gerektiğine birlikte göz atalım. 

 

Doğru Program ve Üniversiteyi Seçin

 

İngiltere’de yüksek lisans öğretimine başvurmak isteyen uluslararası öğrenciler için ülke, QS Dünya Üniversite Sıralamalarında ilk 10’da yer alan Cambridge Üniversitesi, Oxford Üniversitesi, University College London ve Imperial College London’a ev sahipliği yapar. Her yıl çok sayıda müzisyeni, sanatçıyı, sinemacıyı, tasarımcıyı, mühendisi, bilim adamını ve akademisyeni ağırlayan İngiltere; kültürel çeşitliliği, lisansüstü program zenginliği, güçlü sanat ve bilim alt yapısı ile göz doldurur. 

 

Bir lisansüstü program seçerken giriş şartlarını kontrol etmenin yanında, kurumun Taught Masters ya da Research Masters yüksek lisans eğitimi verip vermediğine dikkat etmenizde fayda var. Zira Taught Masters programları 1-2 yıllık eğitimi, haftalık derslere ve seminerlere katılmayı, sınav, tez ve projeleri gerektirirken, Research Masters programları ise öğrencilerin bir tez üstünde yürüttükleri çalışmalarının,  akademisyen tarafından denetlenmesini öngörür. İngiltere’de eğitim almayı düşünüyorsanız ülkede özellikle MBA, hukuk, mühendislik, bilgisayar bilimleri gibi yüksek lisans programlarının uluslararası öğrenciler tarafından sıkça tercih edildiğini söylemekte fayda var. 

 

İngiltere’de Bütün Bölümler İçin Yüksek Lisans Eğitimi Veren Üniversiteler

 

Başvurular İçin Hazırlıklara Göz Atın

 

İngiltere’de yüksek lisans programları için hazırlıklar, başvuru koşulları ve gerekli belgeler gibi konular genellikle eğitim almayı düşündüğünüz üniversitelere ve bölümlere göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle kurumlara başvurmadan önce internet üzerinden araştırma yapmanızda ve iletişim kurmanızda fayda olabilir. İngiltere’de master eğitimine katılmak isteyen uluslararası öğrencilerin girecekleri sınavları da düşünerek, son başvuru tarihlerinden önce belge hazırlıklarına göz atarak tamamlamaları gerekir. İngiltere’de Yüksek Lisans Eğitimi hakkında merak edilenler için yazımıza göz atabilirsiniz.

 

Tarihleri Kontrol Edin

 

İngiltere’de yüksek lisans için üniversitenizi ve öğrenim görmek istediğiniz bölümü seçtiğinizi düşünürsek eğer, atlamamanız gereken en önemli adımlardan biri de başvuru tarihleridir. Uluslararası öğrenciler için başvurular; Birleşik Krallık ve Avrupa Birliği öğrencilerine göre daha erkendir. Akademik yıl Eylül ayında başlarken, başvurularınızı Ocak ve Mart ayları arasında yapmanız gerekir. Bunun yanında çoğu program için başvurular yılın her zamanı geçerliyken, genel olarak eğitim kurumları kurs başlangıç tarihinden önce bir yıla kadar başvuruları kabul ederler. Bu aşamada bir uluslararası öğrencinin dikkat etmesi gereken en önemli konular arasında gerekli belgeler, vize, konaklama, maliyet ve seyahat düzenlemeleri yer alır ve bunlar için zamana ihtiyacınız olduğunu unutmayın. 

 

Gerekli Belgeleri Hazırlayın

 

İngiltere’de yüksek lisans başvuruları için gerekli belgeler ve giriş koşulları her üniversiteye göre değişmekle birlikte, master dereceleri için şartlar biraz daha zorludur. Bunların başında iyi bir lisans derecesi ve İngilizce dil yeterliliği gelir. Başvuru belgelerinizin eksiksiz ve İngilizceye tercüme edilmiş olmasına dikkat etmenizde fayda var. 

 

  • Uluslararası öğrencilerin başvuruda bulunmadan önce, IELTS ya da TOEFL gibi uluslararası kabul görmüş İngilizce dil yeterlilik testlerinden üniversitelere ve kurslara göre değişen puanlara sahip olmanız gerekir. Genel olarak IELTS testi için 5.5-7.5 ve TOEFL içinse 525-625 arası puanlar geçerlidir. 
  • Seçtiğiniz bölüme göre girmeniz gereken sınavlar; MBA eğitimi için GMAT testi, mühendislik için GRE ve GMAT, hukuk için LNAT testi. 
  • Yaratıcı sanatlar, mimarlık ve tasarım için portföy hazırlanması. 
  • Lisans diploması ya da öğrenimine devam edenler için öğrenci belgesi. 
  • Başvuru formu.
  • Not ortalaması.
  • Lisans öğreniminiz sırasında üniversite öğretmenlerinden alacağınız referans mektupları. 
  • Stajlar ve iş tecrübelerini gösteren özgeçmiş. MBA programlarına kayıt olmayı düşünenler için işverenden alınacak referans. 
  • Pasaport.
  • Öğrenim görmek istediğiniz kursa neden katılmayı düşündüğünüzü anlatan niyet mektubu. 

 

İngiltere’de Yüksek Lisans Ücretleri ve Burslar Hakkında Bilgi Alın

 

İngiltere’de öğrenim görmek isteyen öğrenciler için ülkenin, Amerika’dan sonra dünyanın en pahalı eğitim ve yaşam masraflarına sahip olduğunu söylemek gerekir. Bu açıdan ülkedeki hükümetin ve üniversitelerin sağladığı bursların uluslararası öğrenciler için ayrı bir önemi vardır. Üniversite ve bölüm seçimi yapmadan önce fon ve burs başvuru tarihlerini kontrol etmenizi öneririz. Bunlardan en önemlileri arasında özellikle İngiliz Hükümeti tarafından yüksek lisans öğrenimi görmek isteyen Türk öğrencilere verilen Chevening Burs Programı gelir. Burs dahilinde Oxford, Cambridge, Cardiff, Brunel, Swansea gibi üniversitelerde iktisat, gazetecilik, uluslararası hukuk, işletme ve enerji çalışmaları gibi alanlarda eğitim alabilirsiniz. İngiltere’de yüksek lisans ücretleri üniversitelerin kalitesine ve prestijine göre değişiklik göstermekle birlikte oldukça pahalıdır. Ortalama bir lisansüstü programın ücreti 11,000£ civarındayken genel olarak konulara göre 9,000£’den 30,000£’ne kadar çıkmaktadır. 

 

Başvuruların Nasıl Yapıldığını Öğrenin

 

İngiltere’de eğitim almayı düşünen öğrenciler, master dereceleri için seçtikleri kurumlara başvurularını iki şekilde yapabilirler: online olarak UCAS’ın UKPass hizmeti üzerinden ya da üniversitelerin web sitelerinden. UKpass kullanarak lisansüstü ders türleri ve konu alanları hakkında bilgi edinebilir, kurs türü seçimlerinizi yapabilir ve son olarak da seçtiğiniz üniversite ve bölüme başvurunuzu online gerçekleştirebilirsiniz. Genel olarak öğrenciler için İngiltere’de yüksek lisans programları başvurularında üniversitelerin sizden beklediği bazı gereklilikler vardır; bölümle ilgili güçlü araştırma esaslarına sahip olmak, seçme nedeniniz, beklentileriniz, bu alanda yaptığınız araştırmalar.

 

UCAS üzerinden yapacağınız başvuruların İngiltere’deki bazı eğitim kurumları için geçerli olduğunu ve diğerleri için de web siteleri üzerinden başvurularda bulunabileceğinizi unutmayın. Çoğu üniversite uluslararası öğrenciler için danışmanlık hizmetlerine sahip olmakla birlikte finansman, konaklama, vizeler ve gerekli şartlarla ilgili kendilerinden bilgi alabilirsiniz. İngiltere’de master eğitimi için birden fazla üniversiteye başvurma hakkınız vardır. Böylelikle kabul edilme şansınızı da yükseltmiş olursunuz. 

 

 

Study in the UK

Ücretsiz

'Birleşik Krallık'ta Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Birleşik Krallık'ta eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al

Bölüm ara

Birleşik Krallık
Yüksek Lisans

Okunması gerekenler

article Img

İngiltere'de Yüksek Lisans

İngiltere, QS dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında Oxford ve Cambridge başta olmak üzere, 4 üniversite ile ilk 10’da yer alır. Sunduğu uluslararası kalitede eğitim sistemi, birbirinden modern ve donanımlı program seçenekleri, öğrencilere sağladığı kampüs ve  kariyer imkanları ile uluslararası eğitim almak isteyenlerin tercih ettikleri ilk ülkelerden biri durumundadır. Dünyaca ünlü bilim adamlarından, sinemanın en iyi aktör ve aktrislerine; yemek

11.1K
article Img

İngiltere'de Eğitim Alabileceğiniz En İyi Okullar

İngiltere, günümüzde akademik mükemmelliği ve kaliteli programları ile tartışmasız dünyanın en iyi eğitim rotalarından biridir. Her yıl, bir milyonun üzerinde uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapması sadece Oxford Üniversitesi ve Cambridge Üniversitesi gibi dünyanın en iyi üniversiteleri ile sınırlı değildir. İngiltere’de üniversite okumak ve yaşamaya karar verdiyseniz öncelikle dünyanın her yerinde geçerli bir diplomaya, saygınlık ve tanınırlılığa, daha yüksek

2.5K
article Img

Complete University Guide 2024: En İyi İngiltere Üniversiteleri

Yurtdışı eğitim için doğru üniversiteyi seçmek bir öğrencinin verebileceği en zor kararlardan biri olabilir. Bu aşamada dünyanın en iyi üniversiteleri ve okullarının olduğu Birleşik Krallık'ta eğitim almak isteyen uluslararası öğrenciler için Complete University Guide Lig Tabloları ilk kontrol etmeniz gereken sıralamalardan biri olmalıdır. 2024 yılı en iyi İngiltere üniversiteleri listesi henüz yayınlandı ve yurtdışın eğitim yolculuğunuz boyunca size rehberlik

513