Temel bilgiler
Birleşik Krallık: Üniversiteye Başvuru - Okunması gerekenler

İngiltere'de Eğitim Alabileceğiniz En İyi Okullar

İngiltere’de üniversite okumak ve dünya çapında bir kariyer mi elde etmek istiyorsun? Peki, hangi bölüm de okumak istediğine karar verdin mi? En iyi okullar ve İngiltere üniversiteleri rehberimizde.

İngiltere'de Eğitim Alabileceğiniz En İyi Okullar

İngiltere, günümüzde akademik mükemmelliği ve kaliteli programları ile tartışmasız dünyanın en iyi eğitim rotalarından biridir. Her yıl, bir milyonun üzerinde uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapması sadece Oxford Üniversitesi ve Cambridge Üniversitesi gibi dünyanın en iyi üniversiteleri ile sınırlı değildir. İngiltere’de üniversite okumak ve yaşamaya karar verdiyseniz öncelikle dünyanın her yerinde geçerli bir diplomaya, saygınlık ve tanınırlılığa, daha yüksek maaşlara ve artan iş bulma potansiyeline hazır olun. 

 

İngiltere eğitim sistemi Amerika’ya ve diğer ülkelere göre biraz farklıdır. Lisans dereceleri 3 yılda tamamlanırken yüksek lisans programları ise konu alanlarınıza göre 1 yıl ile 18 ay arasında değişir. Yaşam maliyetlerinin makul olduğunu söylemek, pek de doğru olmaz ki özellikle Londra şehri dünyanın en kozmopolit şehirlerinden biri olarak yüksek yaşam standartları ile bilinir. Ancak eğitimin 3 yıl olması, bir miktarda olsa bütçenizi rahatlatacaktır. Aynı zamanda İngiltere, öğrenci şehirlerin ve kampüslerin en yoğun olduğu ülkedir. Nottingham, Sheffield, Manchester, Leeds, Birmingham, Brighton gibi İngiltere şehirleri daha makul yaşam maliyetlerine ve iş imkanlarına sahiptir. Yazımızda İngiltere’de üniversite okumak isteyen öğrenciler için en iyi okullar ve merak edilenleri sizler için araştırdık. 

 

1. University of Oxford

 

İngiltere'de üniversite okumak denilince Oxford tartışmasız ilk aklımıza gelen okuldur. Oxford Üniversitesi, dünyanın en entellektüel, yaratıcı ve saygın önde gelen araştırma kurumlarından biridir. En iyi bilim adamlarının, hukukçuların, matematikçilerin ve edebiyatçıların mezun olduğu üniversite, tam olarak bilinmese de 1096 yılından beri eğitim verirken, dünyanın en eski eğitim kurumu olarak hala ayaktadır. 44 kolej, 29 Nobel Ödülü, 30’dan fazla dünya lideri ve aralarında Stephen Hawking, Indira Gandhi, J. R. R. Tolkien, Tim Berners-Lee, Bill Clinton, Oscar Wilde ve Jonathan Swift gibi ünlü mezunları ile bugün ‘’Harvardlı olmak’’ bir ayrıcalıktır. Oxford Üniversitesi mezunları, günümüzde dünya çapında %95’e varan işe yerleşme oranları ile uluslararası öğrencileri kendine çekerken, yeni teknolojilere ve inovasyona olan yatırımları ile de göz doldurur. 

 

2. University of Buckingham

 

İngiltere’de üniversite okumak isteyen öğrenciler için 1973 yılında kurulan Buckingham Üniversitesi, 90 ülkeden 2,000 öğrenciye ev sahipliği yapar. İşletme, hukuk, tıp alanlarında özellikle yüksek lisans programlarıyla ve doktora araştırmalarıyla göz dolduran okul, Oxbridge tarzı geleneksel öğretim anlayışı ile dünya çapında tanınırlığa sahiptir. Mezunlarına kariyer danışmanları ile profesyonel bir gelecek sunan üniversite, aynı zamanda lisans ve yüksek lisans programlarında eğitim almak isteyen uluslararası öğrenciler için birçok burs imkanı sunar. 

 

İngiltere'de eğitim alabileceğiniz tüm üniversiteleri buradan araştırabilir, İngiltere'de okuyabileceğiniz bölümler ve programlara hemen göz atarak bölüm tercihi yapabilirsin. Aynı zamanda İngiltere'de üniversite okumak için bütçen konusunda endişeleniyor musun? İngiltere bursları için sitemizden yurtdışı bursları sayfamıza hemen göz atın

 

3. University of Cambridge

 

Oxford Üniversitesi gibi Cambridge Üniversitesi de dünyanın en eski ve prestijli üniversitelerinden biridir ve dünya çapında en iyi okullar sıralamalarının başında yer alır. 1209 yılında kurulan okul, 31 kolej ve 100’den fazla akademik bölüm ile tüm dünyadan uluslararası öğrencilere eşsiz bir öğrenme deneyimi sunar. Toplam 116 Nobel Ödülü ve matematik mükemmelliği ile ünlü üniversiteye kabul oranı %25 civarındadır ve oldukça rekabetçi bir ortam sizi bekler.

 

Mezunları arasında matematikçi ve fizikçi Isaac Newton, doğa bilimci Charles Darwin, şair John Milton, fizikçi Stephen Hawking, felsefeci Bertrand Russell yer alır. Cambridge Üniversitesi’nin özellikle iktisat, hukuk ve bilim alanlarında ünlü olduğunu ve uluslararası öğrenci sayısının %20’den fazla olduğunu da belirtelim. Cambridge Üniversitesi hakkında daha detaylı bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz.

 

4. Imperial College London

 

İngiltere’de üniversite okumak isteyen öğrencilere İngiltere başkenti Londra şehrinin merkezinde eğitim veren Imperial College London, ülkenin önde gelen kurumlarındandır. Mühendislik, tıp, bilim ve işletme alanlarında öğretim ve araştırmada mükemmelliği ile göz dolduran üniversite, 1907 yılından bu yana öğrencilere hizmet verir. 14 Nobel Ödülüne layık görülen Imperial College London, dünyanın en iyi 10 üniversitesinden biridir. Mezunları arasında farmakolojist Alexander Fleming, biyolog Thomas Huxley, yazar HG Wells vardır. Üniversitenin uluslararası öğrenci yüzdesi %43’lerdedir. 

 

Yurtdışında üniversite okumak istediğiniz okullar, bölümler ve başvurular hakkında merak ettiklerinizi uzmanlarımıza ücretsiz sorarak yurtdışı eğitim danışmanlığı alabilirsiniz. 

 

5. University of Leeds

 

Leeds Üniversitesi, 150’den farklı ülkeden 7,000’den fazla uluslararası öğrenciye kapılarını açan, çok kültürlü yapısı ile kendinizi evinizde hissedeceğiniz eşsiz bir eğitim kurumudur. Dünya çapında 16 araştırma kurumu ile işbirliği içinde olan ve olağanüstü akademik kadrosu ile göz dolduran üniversite, 1904 yılında kurulmuştur. Özellikle hukuk, mühendislik, matematik, sağlık ve tıp alanlarında lisans ve yüksek lisans program çeşitliliğine sahip Leeds, şehir merkezinde olmanın tüm avantajlarına sahiptir. Yabancı öğrenciler için üniversite ücretlerini ya da yaşam masraflarını kapsayan burslar sunan üniversite bilim ve mühendislik alanlarında sunduğu prestijli finansal destekleri ile göz doldurur. 

 

6. Lancaster University

 

1964 yılında kurulan Lancaster Üniversitesi, Manchester ve Liverpool gibi İngiltere’nin istihdam oranı yüksek öğrenci şehirlerinin yakınında olma avantajı ile sayısız fırsat sunar. Dünyanın her yerinden 3,000’e yakın uluslararası öğrenciye sahip okul, lisans ve lisansüstü programlarındaki esneklik ve araştırmada mükemmelliği ile dünyanın en iyi 200 üniversitesi arasında giderek yükseklen bir dereceye sahiptir. Sürekli yüksek öğrenci memnuniyeti oranları ve uluslararası öğrencilere hem öğrenim hem de sonrasında sağladıkları desteklerle dikkat çeken Lancaster Üniversitesi, akademik sınırlarını zorlayan, işverenler tarafından aranan bilgi ve becerilere sahip bireyler yetiştirmeyi amaçlar. Üniversitenin bilim ve teknoloji fakültesi, uluslararası saygınlığa sahip akademisyenler tarafından modern tesislerde birinci sınıf eğitim sunar.

 

Sitemize üye olarak dünyanın en iyi üniversiteleri, yurt dışı eğitim haberleri, faydalı içerikler ve ücretsiz broşürlerden faydalanabilirsiniz. Nasıl mı? Hemen bu linkten kayıt olun.

 

7. London School of Economics and Political Science

 

London School of Economics, 1895 yılında kurulmuş, İngiltere’nin sosyal bilimler üzerine uzmanlaşmış dünya çapında üne sahip en iyi okullarından biridir. Bugün sosyoloji, hukuk, ekonomi, siyaset ve antropoloji konularında uzmanlaşmış üniversitede bir zamanlar filozof Bertrand Russell’da eğitimenlik yapmıştır. 16 Nobel Ödülüne sahip LSE, 140 ülkeden öğrenci çeşitliliği ile İngiltere’nin en uluslararası üniversitesi seçilmiştir. LSE özellikle MBA ve hukuk alanında Avrupa’nın önde gelen eğitim kurumlarındandır.

 

8. University of Manchester

 

Tarihi 1800’lü yıllara kadar uzanan Manchester Üniversitesi, İngiltere’de üniversite okumak ve mezuniyetten sonra bir iş bulup çalışmak isteyen yabancı öğrenciler için sayısız avantaja sahiptir. Özellikle dünyanın sanayileşmiş ilk şehri olan, bilim, mühendislik ve mimarlık alanlarında öncü Manchester şehrinde kurulmasının yanı sıra Birleşik Krallık şehirleri içerisinde en gelişmiş üçüncü ekonomiye sahiptir. Avrupa’nın en büyük öğrenci nüfusuna sahip üniversite; yaşam bilimleri, sosyal bilimler, tıp ve insan bilimleri, mühendislik ve fizik bilimleri olmak üzere 4 fakültede hizmet verir. Endüstri ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmış programları ve araştırma kalitesi ile dikkat çeken Manchester Üniversitesi, kariyer destek merkezi ile öğrencilerin geleceklerini şekillendirmelerinde de büyük rol oynar.

 

9. University of Southampton

 

QS dünyanın en iyi üniversiteleri listesinde 96. sırada yer alan Southampton Üniversitesi, İngiltere’nin en prestijli araştırma ve eğitim kurumlarındandır. Tarihi 1800’lü yıllara kadar uzanan üniversite, 135 ülkeden 6,500 uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapar. Okulun rüzgar tünelleri, kanser immünoterapi konularında ve mühendislik araştırmaları dünya çapında üne sahipken Microsoft, IBM ve Philips gibi şirketlerle gerçekleştirdiği endüstri ortaklıkları ve güçlü bağları öğrencilere mezuniyetten sonra istihdam imkanı sağlamaktadır. Uluslararası öğrencilere sağladığı burs imkanları ile en cömert eğitim kurumlarından biri olan Southampton Üniversitesi’nin, akademik liyakatı temel aldığı burslara adaylık için not ortalamanızın yüksek ve başarılı bir öğrenci olmanız yeterlidir. 

 

 

10. Durham University

 

İngiltere'de üniversite okumak istiyorsan 1832 yılında kurulmuş Durham Üniversitesi, Oxbridge devleri olan Oxford ve Cambridge üniversitelerine bir alternatif olarak kabul edilir. Ülkenin en iyi okullar listelerinde ve en eski eğitim kurumlarından biri olduğunu da belirtmekte fayda var. 156 farklı ülkeden gelen 4,500’ün üzerinde uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapan okul, aralarında sanat ve beşeri bilimler, fen ve sosyal bilimler ile sağlık fakültelerinden oluşur.

 

200’den fazla lisans ve 130 lisansüstü programı ile Durham Üniversitesi; benzersiz bir deneyim, güçlü akademik profil ve kendi alanında lider öğrenciler yetiştirmeyi hedefler. Kayıt olan tüm lisans ve lisansüstü öğrencilere ilk yıl konaklama seçenekleri sunan üniversite, iki kampüs arasında ücretsiz otobüs servisi ve burs imkanları ile dikkat çeker. Durham Üniversitesi, QS dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamalarında Birleşik Krallık’ta 13. ve dünyada 78. en iyi üniversitedir. 

 

İngiltere’de üniversite okumak ve en iyi okullar hakkında yeterince bilgi aldığımıza göre sitemiz üzerinden daha fazla araştırma yapmak isterseniz ideal kalifikasyonunuzu ve üniversitenizi bulmak için kurs eşleştirme aracımızı kullanabilir ya da üniversite ve bölüm seçimi için faydalı linklerimize göz atabilirsiniz:  Hotcourses Turkey İle Yurt Dışı Bölüm ve Üniversite Seçimi Nasıl Yapılır?Mükemmel Bir Bölüm Araştırma Yöntemi Şimdi Sizinle!

Study in the UK

Ücretsiz

'Birleşik Krallık'ta Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Birleşik Krallık'ta eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al

Bölüm ara

Birleşik Krallık
Lisans

Okunması gerekenler

article Img

İngiltere’de Bir Yüksek Lisans Programına Nasıl Başvurulur?

İngiltere, günümüzde 500,000’den fazla uluslararası öğrenciyle Amerika’dan sonra dünyanın en popüler eğitim destinasyonudur. Kültürel zenginliği, küresel çapta kabul görmüş ve saygın akademik yeterlilik kazanma fırsatı, prestijli eğitim kurumları ve dünya standartlarında araştırma olanakları ile ünlü olan ülke; Londra , Manchester, Birmingham, Glasgow gibi kozmopolit öğrenci şehirleri, eşsiz tarihi ve mimarisi ile göz doldurur. Gelin güçlü ekonomisi ve köklü

12.1K
article Img

İngiltere'de Yüksek Lisans

İngiltere, QS dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında Oxford ve Cambridge başta olmak üzere, 4 üniversite ile ilk 10’da yer alır. Sunduğu uluslararası kalitede eğitim sistemi, birbirinden modern ve donanımlı program seçenekleri, öğrencilere sağladığı kampüs ve  kariyer imkanları ile uluslararası eğitim almak isteyenlerin tercih ettikleri ilk ülkelerden biri durumundadır. Dünyaca ünlü bilim adamlarından, sinemanın en iyi aktör ve aktrislerine; yemek

11.1K
article Img

Complete University Guide 2024: En İyi İngiltere Üniversiteleri

Yurtdışı eğitim için doğru üniversiteyi seçmek bir öğrencinin verebileceği en zor kararlardan biri olabilir. Bu aşamada dünyanın en iyi üniversiteleri ve okullarının olduğu Birleşik Krallık'ta eğitim almak isteyen uluslararası öğrenciler için Complete University Guide Lig Tabloları ilk kontrol etmeniz gereken sıralamalardan biri olmalıdır. 2024 yılı en iyi İngiltere üniversiteleri listesi henüz yayınlandı ve yurtdışın eğitim yolculuğunuz boyunca size rehberlik

513