Temel bilgiler
Birleşik Krallık: Üniversiteye Başvuru

Robert Gordon Üniversitesi Kayıt Kabul Ofisinin Öğrencide Aradığı Özellikler

share image

JULIE DEIGHTON, BÖLGE MÜDÜRÜ

Bir başvuruyu değerlendirirken nasıl bir yol izliyorsunuz ve bu formlara göre kabul ya da ret kararı almak ne kadar sürüyor?

Süre yüksek lisans başvuruları için beş iş gününü geçmiyor. Lisans başvuruları elle teker teker denetlendiği için 3 haftaya kadar uzayabiliyor. Üniversite ve Kolej Kabul Servisi üzerinden yapılan başvuruların süresi son başvuru gününe bağlı olarak değişiyor.

Öğrencinin başvurduğu bölüm hangisiyse başvurular o bölümün başkanlarına yollanıyor. Başvurular bölüm başkanları tarafından incelendikten sonra verilen karar öğrenciye ya da okuluna e-mail yoluyla yollanarak bildiriliyor.

Akademik referans mektuplarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Yine öğrencinin başvurduğu bölüme başlı olarak, gerekirse bu referans mektuplarına başvuruyoruz. Başvuru formunun doğruluğu hakkında şüphelerimiz olduğunda, bazen de ani denetim amaçlı bu referans mektuplarını isteyebiliyoruz.

Kişisel referans mektubunun sizin için önemi ne? Bu yazılarda ne görmeyi arzuluyorsunuz?

            Bu yazı özellikle öğrenciler arası rekabetin bol olduğu bölümlere başvuranlar ya da kabulü kesin olmayan öğrencileriçin oldukça önemli. Kişisel referans yazıları öğrencinin bölüm başkanları ile birebir iletişime geçmesini sağlıyor. Bölüm başkanları öğrencilerin geçmişlerini okumaktan ve hedeflerini kendi ağızlarından dinlemekten çok hoşlanırlar.

Farklı ülkelerin not denkliklerini nasıl hesaba katıyorsunuz?

Naric, İngiliz Konsolosluğu, yerel temsilciler, yerel yönetim kurulları gibi üniversite ve fakülteler hakkında onay kararı veren çeşitli kaynakların yardımıyla bu konuda ayrıntılı bir plan oluşturduk zaten.

Diğer ülkelerden başvuran öğrenciler başvuru sürecinde nereden yardım alabilirler?

http://www.rgu.ac.uk/international sitesinden bu konuyla alakalı pek çok bilgiye erişebilirsiniz. Ayrıca başvurularla ilgili bütün sorularınız içininternational@rgu.ac.uk adresine mail atabilir ya da +44 1224 262726 numarasını arayabilirsiniz.

Online başvuru formunuzu dolduracak öğrencilere ne gibi tavsiyelerde bulunabilirsiniz?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, web sitemizde her şey gayet açık bir dille anlatılmış, ayrıca öğrencilerin ulaşabilecekleri telefon numaramız ve e-mail adresimiz de mevcut.

www.rgu.ac.uk/applyonline

Kabul alması olası öğrenciler için sözlü mülakatlar oluyor mu? Bu mülakatlarda öğrencilerden beklentiniz nedir?

Gazetecilik, Sağlık Bilimleri gibi belli başlı bölümlere başvuranlar için mülakatlarımız oluyor. Öğrencilerden güçlü ve akıcı bir İngilizce, azim ve isteklilik, yeri geldiğinde yaşadığı deneyimler hakkında daha fazla bilgi vermesi gibi beklentilerimiz oluyor.

Sizce iyi bir başvuru formunun ve kişisel beyanat kompozisyonun en öne çıkan özelliği nedir?

İçinde bütün belgeleri barındıran eksiksiz bir başvuru; kişinin üniversiteye ve bölüme olan ilgisini ve mezun olduktan sonraki hedeflerini açıkça anlatan bir yazı da buna dahil.

Öğrencilerin kişisel beyanatlarında en sık karşılaştığınız hatalar nelerdir?

Bazı öğrenciler yazılarını başkalarından kopyalayarak yazıyorlar, bu durumda birbirine çok benzeyen yazılar okuyabiliyoruz. Hâlbuki bu yazılar kişiye özgü olmalı.

Study in the UK

Ücretsiz

'Birleşik Krallık'ta Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Birleşik Krallık'ta eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al

Okunması gerekenler

article Img

İngiltere’de Bir Yüksek Lisans Programına Nasıl Başvurulur?

İngiltere, günümüzde 500,000’den fazla uluslararası öğrenciyle Amerika’dan sonra dünyanın en popüler eğitim destinasyonudur. Kültürel zenginliği, küresel çapta kabul görmüş ve saygın akademik yeterlilik kazanma fırsatı, prestijli eğitim kurumları ve dünya standartlarında araştırma olanakları ile ünlü olan ülke; Londra , Manchester, Birmingham, Glasgow gibi kozmopolit öğrenci şehirleri, eşsiz tarihi ve mimarisi ile göz doldurur. Gelin güçlü ekonomisi ve köklü

12.1K
article Img

İngiltere'de Yüksek Lisans

İngiltere, QS dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında Oxford ve Cambridge başta olmak üzere, 4 üniversite ile ilk 10’da yer alır. Sunduğu uluslararası kalitede eğitim sistemi, birbirinden modern ve donanımlı program seçenekleri, öğrencilere sağladığı kampüs ve  kariyer imkanları ile uluslararası eğitim almak isteyenlerin tercih ettikleri ilk ülkelerden biri durumundadır. Dünyaca ünlü bilim adamlarından, sinemanın en iyi aktör ve aktrislerine; yemek

11.1K
article Img

İngiltere'de Eğitim Alabileceğiniz En İyi Okullar

İngiltere, günümüzde akademik mükemmelliği ve kaliteli programları ile tartışmasız dünyanın en iyi eğitim rotalarından biridir. Her yıl, bir milyonun üzerinde uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapması sadece Oxford Üniversitesi ve Cambridge Üniversitesi gibi dünyanın en iyi üniversiteleri ile sınırlı değildir. İngiltere’de üniversite okumak ve yaşamaya karar verdiyseniz öncelikle dünyanın her yerinde geçerli bir diplomaya, saygınlık ve tanınırlılığa, daha yüksek

2.5K
article Img

Complete University Guide 2024: En İyi İngiltere Üniversiteleri

Yurtdışı eğitim için doğru üniversiteyi seçmek bir öğrencinin verebileceği en zor kararlardan biri olabilir. Bu aşamada dünyanın en iyi üniversiteleri ve okullarının olduğu Birleşik Krallık'ta eğitim almak isteyen uluslararası öğrenciler için Complete University Guide Lig Tabloları ilk kontrol etmeniz gereken sıralamalardan biri olmalıdır. 2024 yılı en iyi İngiltere üniversiteleri listesi henüz yayınlandı ve yurtdışın eğitim yolculuğunuz boyunca size rehberlik

506