Temel bilgiler
Birleşik Krallık: Eğitim Lokasyonları

İngiltere'de Eğitim Sistemi

share image

İngiltere’de Üniversite Eğitimi

 

Times Higher Education Listesine göre ilk 10’da Oxford Üniversitesi, Cambridge Üniversitesi ve Imperial College London ile 3 üniversitenin bulunduğu, ilk 100’de ise 16 üniversitenin yer aldığı İngiltere, üniversite eğitimi için son derece iyi bir tercih. Uluslararası alanda pek çok başarılı öğrenci yetiştiren, devasa araştırma projelerinin yürütüldüğü İngiltere eğitim sistemi, bu sebeple her yıl milyonlarca öğrencinin hayalini süslüyor. Peki, İngiltere’deki üniversite eğitimi nasıl işliyor?

 

IB, Foundation Programme ve A Level

 

Mezun olduğunuz lise eğer International Baccalaureate (IB) kapsamında ise doğrudan İngiltere’de üniversite başvurusu yapabilirsiniz: Bu, sizin İngilizce seviyenizin İngiltere’deki üniversite eğitimi için yeterli olduğunu ve okuyacağınız bölümle ilgili temel bilgiye sahip olduğunuzu gösterir. Ancak  mezun olduğunuz lise IB sağlamıyorsa İngiltere’de bir üniversiteye başlamanız için öncelikle bir Foundation Programme ya da A Level eğitim programlarına katılmanız gerekmektedir.

 

Foundation Programme, İngiltere’de pek çok üniversite ya da kurum tarafından sunulan ve 1 akademik yıl süren hazırlık eğitimidir. Okumak istediğiniz bölüme göre mühendislik, sosyal bilimler, hukuk, işletme, güzel sanatlar ve iletişim alanlarındaki Foundation programlardan birini seçebilirsiniz. Foundation eğitimini tamamladığınızda üniversite eğitiminize başlayabilirsiniz.

 

İngiltere’de Oxford Üniversitesi ya da Cambridge Üniversitesi’nde eğitim almak ya da tıp ya da diş hekimliği bölümlerinde okumak istiyorsanız A level programlarına katılabilirsiniz. Çünkü bu üniversiteler ve bölümler, Foundation programlarını kabul etmemektedirler. A level programlar, 2 akademik yıl boyunca devam eder ve öğrencileri okumak istedikleri bölüme hazırlar.

 

İngiltere Üniversite Başvurusu

 

İngiltere’de bir üniversiteye başvurmak için öğrencilerin The Universities and Colleges Admissions Service’e (UCAS) online olarak başvuru yapmaları gerekmektedir. UCAS başvurusu sırasında bir öğrenci, en fazla 5 üniversite seçebilir. Bunları aynı anda seçebileceği gibi, tercihlerini daha sonra da tamamlayabilir.

 

UCAS başvuruları bölümlere göre değişebilmektedir. Mart ayı bazı sanat ve tasarım bölümleri için son başvuru tarihidir. Eylül ayı ise 2016 başvuruları için son tarihtir. 2016 yılı için UCAS başvuru ve sonuç açıklanma tarihlerine https://www.ucas.com/ucas/undergraduate/apply-and-track/key-dates adresinden ulaşabilirsiniz.

 

  • UCAS aracılığıyla yapılan başvurularda, öğrencilerin lise diploması ile ders notları,
  • Başvurulan okulun talep edeceği dil yeterlilik sonucu,
  • Referans mektubu,
  • Niyet mektubu,
  • Eğer varsa çalışma tecrübelerini de online olarak sisteme yüklemesi gerekmektedir.

 

 

İngiltere’de Lisans Eğitimi

 

İngiltere’de lisans eğitimi genellikle okunan bölüme bağlı olarak 3 akademik yıl boyunca sürmektedir. Bununla birlikte staj zorunluluğu olan bölümlerde bu süre 4 yıla çıkabilmekte; tıp, diş hekimliği gibi bölümlerde ise bu süre 4-5 akademik yıl sürebilmektedir.

İngiltere’de lisans eğitimi sırasında öğrenciler bölümleriyle ilgili dünya standartlarında eğitim almanın yanı sıra, yurt dışından gelen pek çok öğrenci ile uluslararası bir ortamda bulunmanın avantajından da bol bol yararlanırlar.

 

İngiltere'de lisans eğitimi veren üniversiteleri buradan görüntüleyin!

 

İngiltere’de Yüksek Lisans Eğitimi

 

Yurt dışında master yapmak isteyenler için İngiltere’de yüksek lisans eğitimi 1 akademik yıl sürmektedir. Bu süre boyunca yüksek lisans eğitimi alanlar hem teorik hem de araştırmaya dayalı eğitimlerini alır ve tezlerini yazarak mezun olurlar.

 

Başvuru koşulları üniversiteye ve bölüme göre değişiklik gösterse de, genel olarak üniversite mezuniyet ortalaması ve IELTS sonucu İngiltere’deki yüksek lisans eğitimi için en önemli seçim kriterlerini oluşturmaktadır.

 

İngiltere’de MBA (The Master of Business Administration) yapmak isteyen adaylar için başvuru koşullarında 2 yıllık iş deneyimi istenebilmektedir. Bu sebeple, başvurunuzu yapmadan önce başvurmayı düşündüğünüz MBA bölümünün giriş şartlarını araştırmanızı öneririz.

 

İngiltere'de lisans eğitimi veren üniversiteleri buradan görüntüleyin!

 

İngiltere Üniversite Ücretleri

 

İngiltere’deki üniversite ücretleri, genellikle okunacak bölüm ve okula göre farklılık göstermekle ve 5000 ila 15.000 Pound arasında değişmektedir.

 

İngiltere'de burs veren üniversiteleri buradan görüntüleyin!

 

Bu sayfadan İngiltere’deki tüm üniversiteleri görüntüleyebilirsiniz. Unutmayın, ekibimiz tüm başvuru sürecinizde yardımcı olmak için yanınızda!

Study in the UK

Ücretsiz

'Birleşik Krallık'ta Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Birleşik Krallık'ta eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al