Temel bilgiler
Birleşik Krallık: Essentials

Nerede Yaşayacağım? : Uluslararası Konaklama Arayışındakilere Öneriler

share image

Eğitiminiz başlamadan halletmeniz gereken şeylerin başında nerede yaşayacağınızı belirlemek geliyor. Bu durum özellikle ülkeye ilk kez yabancı öğrenci olarak gelen kişiler için geçerli. Öğrencilere bütçelerine bağlı olarak sunulan pek çok seçenek var; ancak üniversitelilerin birinci senelerinde çoğunlukla yurtlarda konaklamayı tercih ettiğini de hesaba katmak gerekiyor. Yalnızca ortamın temiz ve düzenli tutuluyor olmasıyla değil aynı zamanda daha sosyal ve toplumsal ilişkiler için ideal bir ortam oluşturmasıyla da yurtta konaklamak iyi bir seçenek oluşturuyor. Ancak yurtlarda kendinize bir yer bulamıyorsanız veya kampüs dışında konaklamayı tercih ediyorsanız bundan başka seçenekleriniz de var.

 

Kampüsteki yurtlar: Bakımı yapılan

 

Birçok üniversitenin kampüsü içinde hem yerli hem yabancı öğrencileri barındırdığı yurtları var. Bakımı yapılan yurtlar genellikle birinci senelerindeki öğrenciler tarafından tercih edilir. Daha önce ailelerine ve akrabalarına bağımlı bir hayat sürdüren bu öğrencileri, evden ayrıldıkları bu dönemde kendi ayakları üzerinde durmaya başlamalarını destekler.

 

Bakımı yapılan bu yurtlarda, çoğunlukla kahvaltı şeklinde de olsa, günde en az bir öğün yemek sunulur. Bu yemekler belli saatlerde ve birkaç seçeneğin verildiği belli menüler halindedir. Genel olarak, öğrencilere verilen imkanlar bir oda, TV, banyo, topluluk halinde kullanılan mutfak vb. olanaklara erişimdir.

 

Yurtların standartları sadece akademik kurumunuza değil aynı zamanda ne kadar ödemeye hazır olduğunuza bağlı olarak değişir. Düşük maliyetli yurtların çoğunda adalar iki kişi tarafından kullanılırken daha pahalı seçenekler arasında süit oda tipleri bile bulunabilir.

 

Kampüsteki Yurtlar: bakımı üstlenilen

 

Bakımı kurum tarafından yapılan yurtlarda pek çok olanak sunulurken aynı zamanda bazı sınırlamalar da getirilir; pek çok öğrenci hem kampüste konaklamak, hem de ilk senesini daha bağımsız bir ortamda geçirmek istediğinden bakımını üstlendiği yurtlarda kalmak tercih edilen bir seçenektir.

 

Bakımı üstlenilen yurtların çoğunda yapısal anlamda ev ortamı hakimdir; ortalama 4-6 oda ve bağlandıkları toplu banyo, mutfak, salon gibi alanlardan oluşurlar. Dairenin büyüklüğü ve odaların özel banyoya sahip olma olasılığı yurtların yerine ve fiyatına göre değişir. Ancak yaşam alanını başkalarıyla paylaşmak istemeyenler kendi başlarına kalabilecekleri daireleri daha yüksek bir fiyata da olsa tercih edebilir.

 

Kendi İmkanlarıyla Konaklama

 

Kampüs içi konaklamaya talep genelde fazla olduğundan akademik kurumlar her zaman öğrencilerine üniversite tarafından verilen bir konaklama seçeneği sunamıyor. Kişilerin kendi imkanlarıyla kiraladıkları konaklama alanları da bu sayede çok talep görüyor; özellikle öğreniminin son senelerindeki öğrenciler tarafından.

 

Ev sahiplerinin çoğu en az bir aylık kira bedelinde depozito talep ediyor; konaklama sona erdiğinde daireye herhangi bir zarar gelmemişse bu meblağ ödeyene geri veriliyor. Aynı zamanda kefil olacak bir üçüncü şahıs da isteniyor. Böylece öğrencinin kirayı geciktirmesi halinde de ev sahibine zamanında geleceğini garantileyen bir sistem oluşturuluyor.

 

Ev kiralamak istiyorsanız üniversitenin konaklama hizmetleriyle iletişime geçmelisiniz. Size hem sözleşme konusunda yardımcı olacak hem de öğrencilere ev sunan yerel ev sahipleri ve emlak acenteleriyle iletişiminizi sağlayacaklar.

 

Oda Kiralama

 

Birlikte eve çıkabileceğiniz birini bulamıyorsanız ve kampüs için konaklam imkanınız yoksa, endişelenmeyin. Aslında zaten düzene oturmuş bir evde oda kiralamak daha kolay olabilir; neden evinde oda kiralamak isteyenleri araştırmayasınız?

 

Bir oda kiralamayı düşünüyorsanız Spare Room ya da Great Flatmate gibi sitelere bakabilir veya üniversitenizin konaklama ofisindeki kiralanacak odalara göz atabilirsiniz.

 

Daha ailevi bir ortamı tercih ediyorsanız, veya yalnızca öğrencilerle beraber yaşamaktan kaçınıyorsanız bir ailenin yanında kalmak size göre olabilir. Bu yalnızca dil becerinizi geliştirmekle kalmayacak aynı zamanda yerel ortamı ve ülkenin kültürünü tanımada size büyük bir fırsat sağlayacak. Bunun yanında da daha ucuz bir seçenek olabilir.

 

Üniversite Konaklama Ofisi

 

Her üniversitenin öğrencilerine güvenli bir konaklama sağlama sorumluluğu vardır. Bu nedenle bir konaklama ofisi ile yerel konaklama seçenekleri hakkında öğrencilere bilmeleri gerekenleri sunarlar. Burada yalnızca nerede ve nasıl yaşamanın daha iyi olduğunu öğrenmekle kalmaz aynı zamanda zor ev sahipleri ve ev arkadaşları gibi konularla nasıl ilgilenmeniz gerektiği hakkında tavsiye alabilirsiniz.

Study in the UK

Ücretsiz

'Birleşik Krallık'ta Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Birleşik Krallık'ta eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al