Temel bilgiler
Birleşik Krallık: Essentials - Okunması gerekenler

İNGİLTERE: Haritalar, uygulamalar ve yol bulmak

ingiltere'de yol bulmak, harita
1011

Dünyanın pek çok yerine kıyasla çok küçük bir ülke de olsa İngiltere'de kaybolmadan hareket etmek son derece önemlidir çünkü pratik insan dahi olsanız kaybolmak pek çok stres faktörünü beraberinde getirecek ve seyahatinizin eğlencesini bozacaktır. Bu yüzden, size yardımcı olmak adına, işleri kolaylaştıracak ve eğlenceli hale getirecek birkaç önerimiz var:

 

Haritalar

Yeni bir şehre alışmak ve bunu hızla yapmak niyetindeyseniz yerel bölgeleri gösteren bir harita edinmek kesinlikle buna değer. GPS uygulaması veya online yolculuk planlayıcıları kadar hızlı ve kolay olmasa da beyninizin bilgiyi işleme biçimi nedeniyle haritadan elde ettiğiniz yön bilgisi daha kalıcı olacaktır.

 

İngiltere'de A-Z website'den veya bir yerel kitapçıdan £9.95'e edinebileğiniz bir A'dan Z'ye harita pek çok İngiliz evinde barındırılır. Haritayı ikinci el kitapçılardan veya Ebay, Amazon gibi sitelerden almanız da mümkün. Ancak güncelliğine dikkat etmelisiniz.

 

Kocaman bir haritayı çantanızda taşımanız çok da iyi bir fikir olmayabilir. Bu nedenle pek çok gazete ve firmanın katlanabilir haritalarından alabilirsiniz. Londra gibi büyük şehirlerde bu haritalar daha ucuz ve anahtar mekanlar ve toplu taşıma hakkında bilgi içeriyor.

 

Online Planlama ve Uygulamalar

Hızla ilerleyen teknolojiden faydalanarak hem ucuz hem de kolay kullanıma sahip kaynaklara erişmeniz mümkün. Google maps gibi planlayıcılarla seyahatinizi online olarak takip edebileceğiniz gibi bunu hem lap top'ınızda hem de telefonunuzda kullanabilirsiniz ve yapmanız gereken tek şey adres çubuğuna yerinizi ve gideceğiniz yerleri yazmak. Uygulama sizin için seyahatinizi planlıyor.

 

AA journey planner'ı Google Maps Journey Planner da kullanabilirsiniz, özelikle bir şehirden diğerine geçecekseniz. AA seyahat planlayıcısı daha çok arabalı yolculuklarla ilgilenir ancak Google maps size hem araba hem de toplu taşıma ile ulaşım yollarını gösterir.

 

Bazı büyük şehirlerin kendilerine özgü online seyahat planlama uygulamaları da bulunuyor. Örneğin Edinburgh Lothian Buses, aynı Londra'daki TFL website gibi, size toplu taşıma hakkında online hizmet veriyor.

Yerel Bilgiler

Harita ve uygulamaları kullanabilmek işinizi kolaylaştırır, ancak orada yaşayanlardan alabileceğiniz bilginin yerini tutamaz. Bu aynı zamanda şahane bir arkadaş edinme yöntemi. İlk haftalarınızda pek çok insanla tanışacak ve keşfetmeyi planladığınız yerleri onlarla, özellikle birinci sınıftaki diğer kişilerle, keşfetmeniz mümkün. Emin olun, en az sizin kadar gergin ve heyecanlılar. Kendinizi farkına bile varmadan kocaman bir grup halinde gezinirken bulabilirsiniz.

 

Sizden önce başlayan öğrencilerin bilgilerini de es geçmemek gerekir. Aynı şekilde gezinirken şehir sakinlerine de danışabilirsiniz. Kitaplarınızı aldığınız yerdeki satıcıdan tutun da taksi şoförüne kadar herkese şehrin en beğenilen restoranını veya gece şehrin hangi bölgelerinde kaçınmak gerektiğini sorabilirsiniz.

 

Şehir sakinleri doğal olarak şehirleriyle gurur duyar. İlgili bir öğrenci yardım istediğinde sorularını cevaplamak ve onu yönlendirmekten hoşnut olacaklardır. Büyük ihtimalle zaten bu bölgede doğmuş veya büyümüş oldukları için başka hiçbir yerde bulamayacağınız bilgileri sadece onlardan alabilirsiniz.

Bölüm ara

Birleşik Krallık
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA

ingiltere'de yol bulmak, harita