Temel bilgiler
Birleşik Krallık: Essentials - Okunması gerekenler

İngiltere:Toplu Taşıma İçin Öneriler

Ingilterede ulaşım
3361

İngiltere'de toplu taşıma kullanımı yerel bölgelere göre değişiklik gösteriyor. Ancak şehirlerarası ulaşım ağı son derece kullanışlı. Böylece ülkenin dört bir yanını gezmek isterseniz sizi durduracak hiçbir şey yok!

Karayolu

İngiltere'de her şehir ve kasabada karayolu kullanılıyor. Ancak karayolunda toplu taşıma kullanmanın elverişliliği ve kolaylığı da bulunduğunuz bölgeye göre değişiyor. Genellikle yolunuzu bulmanızın en kolay yöntemi olan otobüs servisini aynı zamanda ucuzluğu ile de taksi gibi taşıtlardan çok tercih edeceksiniz.

Gideceğiniz şehirde aynı zamanda genel bir otobüs durağı bulunduğundan ihtiyacınız olan bilgileri oradan edinebilirsiniz. Otobüslerin rotaları, bilet fiyatları ve öğrenci indirimlerinin yanı sıra düzenli yolculukları daha ucuza mal edebileceğiniz aylık ve haftalık biletleri de buradan alabilirsiniz. Londra gibi geliştirilmiş toplu taşıma sistemine sahip şehirlerde Oyster kart ile hem otobüs hem de metroyu kullanabilirsiniz. Ancak bu her zaman en iyi seçeneğiniz olmayabilir; otobüs garında görebileceğiniz danışmadakilerden yardım isteyebilirsiniz, ve size yardımcı olmak isteyeceklerdir. Bu bilgilere online olarak da ulaşmanız mümkün; kontrol etmeyi unutmayın.

İlk haftanızda size verilecek bilgilendirme paketinde yerel taksi firmalarına ulaşmanız için iletişim bilgileri de verilecektir. Taksiye ihtiyaç duyduğunuzda ideal olarak adı bilinen, güvenilir bir firmaya başvurmaya dikkat etmeli ve kişisel güvenliğinizi öncelikli tutmalısınız. Eğer bu bilgi pakete dahil edilmemişse eski öğrencilerden ve orada yaşayanlardan güvenilir bir taksi firmasının bilgilerini rica edebilirsiniz.

Metro

Londra'da yaşıyorsanız metroya yolunuzun düşmemesi imkansız. Hızı ve kullanım kolaylığıyla Londra metrosu şehir içi ulaşımda en elverişli taşıt olma özelliği taşıyor. Metroyu daha hesaplı hale getirmek için öğrencilere verilen Oyster taşıma kartını alabilir ve %30 indirime sahip olabilirsiniz. Oyster kart almak için online başvuru yapabilir veya metro istasyonunda gişelerden kartı temin edebilirsiniz. Buradan gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz. Tranport for London website

En tanınmış olanı Londra metrosu olsa da başka şehirlerde de metro ağı bulunuyor. Glasgow ve Newcastle'daki bu metro ağları otobüsle ulaşıma daha hızlı bir alternatif getiriyor.

Şehirlerarası Yolculuk

İngiltere'de trenle seyahatinizi önceden planlamazsanız pahalıya patlayabilir. Hava durumunun elverdiği ölçüde, zamanında ve düzenli gerçekleştirilen tren seferleri, bir saatten fazla gecikme halinde bilet ücretinizin bir kısmını geri öder. Tabi bu durumu tren firması belirliyor.

Tren biletleri genellikle çok da ucuz değildir. Haftaiçi öğleden sonra gibi çok tercih edilmeyen zamanlarda satın alınan biletler genellikle talebin yoğun olduğu dönemlere göre ucuzdur. Aynı şekilde, biletler yolculuktan ne kadar önce alınırsa o kadar aza mal edilebilir. Pahalı tarifelerden kaçınmak için seyahatinizi birkaç ay önceden planlamalı ve biletinizi hemen almalısınız.

Maliyeti daha da azaltmak adına 16-25 tren kartı almanız kesinlikle denemeye değer. Bu biletleri herhangi bir tren istasyonunda yalnızca £28.00'e alabilirsiniz.

Eğer şehirlerarası gerçekten ucuz yolculuk yapmak istiyorsanız ve zamanınız yeterince bolsa, National Express ve Megabus gibi £1'den başlayan fiyatlarla şehirlerarası yolculuk sunan şirketlerin yolculuk planlarına göz atabilirsiniz.

Seyahatinizi Planlarken

Nereye nasıl ulaşacağınızı önceden bildiğiniz bir seyahat planı yaparak yaşayacağınız stresi en aza indirebilir ve eğlencenin tadını çıkarabilirsiniz. Google Maps Google Maps , gibi uygulamaları kullanarak planlama aşamasını hızlandırabilirsiniz. Kullanması çok kolay olan bu uygulamalarda sadece seyahatin başlangıç ve bitiş noktasını girmeniz yeterli! Eğer Londra'da yaşıyorsanız TFL Journey Planner TFL Journey Planner programı da işinize yarayacaktır.

Bölüm ara

Birleşik Krallık
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA

Ingilterede ulaşım