Temel bilgiler
Birleşik Krallık: Essentials

İngiltere'de Güvende ve Sağlıklı Kalmak

ingiltere nhs, ingiltere sağlık, ingiltere sigorta

Yeni bir ülkeye taşınırken üzerinde durulması gereken pek çok şey var; ya hastalanırsanız? Ya eşyalarınız çalınırsa? Ne yazık ki günlük hayatta bu gibi şeyler gerçekten oluyor, bu nedenle her ihtimale karşı önlem almalı ve planlama yapmalısınız.

 

Gitmeden önce hazırlık

Hırsızlık ve hastalıkların etkisini bunlara daha önceden hazırlanarak ve önlem alarak en aza indirgemek mümkün. İngiltere'ye 6 aydan daha uzun sürecek bir program için gelmişseniz otomatik olarak herhangi bir İngiltere vatandaşının alacağı sağlık hizmeti kapsamına alınırsınız. İngiltere'nin ulusal sağlık hizmeti (NHS) gerektiğinde tıbbi hizmetleri karşılar.

 

İngiltere'ye geldiğinizde bir sağlık kartı ile ülkeye girmeden önce gereken tüm aşıları yaptırdığınızı kanıtlayabilmelisiniz. Ülkeden ülkeye değişen bu dokümanlar yüksek tüberküloz riski olan yerlerden bir de akciğer filmi istenmesi gibi farklılıklar gösterebilir. Bu belgeleri el bagajınıza almalı be gümrük kontrolüne girmeden önce hazırda tutmalısınız.

 

Eğer daha önceden saptanmış bir rahatsızlığınız varsa bununla ilgili rapor ve reçetelerinizi de doktorunuzdan alarak İngilizceye çevrilmiş halde yanınızda bulundurmalı ve yalnız gümrükten geçerken değil, burada yeni bir doktora kayıt yaptırırken de kullanmalısınız.

 

Ülkeye girdiğinizde yapmanız gereken yerel acil olmayan her sağlık durumunda pratisyen hekiminize bu belgeleri ulaştırmalısınız. Öğrenci kimliğinizle beraber kira kontratınızın bir kopyasını alıp birkaç da form doldurduktan sonra NHS kartınızı alabilirsiniz. Bunu her zaman yanınızda taşımalısınız.

 

Yerel GP'niz acil olmayan tıbbi sorunlarınız için iletişim noktanız olacak

 

NHS Sistemi ve Kolları

NHS'nin pek çok kolu vardır; hizmet alırken sağlık sorumlularına bağlısınız.

 

GP (pratisyen hekim) hizmetleri - Pratisyen hekiminiz rahatsızlık hissettiğinizde aramanız gereken ilk kişidir. Acil olmayan bir rahatsızlığınız varsa ona danışmalısınız. Pratisyen hekimlere pek çok konu hakkında temel bilgiler verilir ve tanı koyma konusunda eğitilmişlerdir; özellikle erken teşhiste. Pratisyen hekiminiz bu tanılara dayanarak sizi uzmanlara yönlendirebilir.

 

Hafif yaralanma ünitesi - Pek çok hastanede ciddi olmayan ancak acil bakılması gereken konularla ilgilenen bu kliniklerden bulunur. Bu ünitelerde burkulma, incinme ve hafif yanıklarla ilgilenilir. Zaten var olan bir rahatsızlığınız için ilaç alıyorsanız ve antibiyotik veya ağrı kesici reçetesi alırsanız bu ünitedekileri kullandığınız ilaçlardan haberdar etmek iyi olacaktır.

 

Acil departmanı - Tüm büyük şehirlerdeki hastanelerde gerekli ekipmanla donatılmış olarak bulunan bu üniteler acil durumlarla ilgilenir. Derhal müdahale gerektiren ciddi bir durumunuz yoksa bu ünitelere umuyoruz ki yolunuz düşmez.

 

Eczane - Grip veya nezle gibi bir hastalıktan mustaripseniz eczanelerde ilaç bulabilirsiniz. Hangi tedaviyi almanız gerektiğinden emin değilseniz eğitimli bir eczacıya danışmalısınız.

 

NHS neleri karşılamıyor?

İngiltere'de aldığınız reçetelerde ilaç başına ortalama olarak 6.85£ eklenir. Medikal tedavisinin ücretsiz verildiği bazı hastalıklar da bulunur. Bu bilgiyi yerel eczacınızdan öğrenebilirsiniz.

 

Buna benzer olarak, bazı durumlarda sağlık durumunuzla ilgili rapor almanız gerekebilir. Ya da dişçiye veya göz doktoruna gidebilirsiniz. Bu hizmetler NHS tarafından karşılanmamaktadır.

 

Sigorta

Sağlık sigortası uluslararası öğrenciler için zorunlu olmamakla beraber kendi ülkenizdeki sigortanızla tüm eşyalarınızı güvenceye almalısınız, böylece kaybolduklarında ya da çalındıklarında karşılaşabileceğiniz pratik ve finansal zorluklara karşı önlem almış olursunuz.

 

Bazı akademik kurumlarda barınma ve kira bedelinin içinde sigorta da yer almaktadır, veya ebeveynlerinizin sigortası kapsamına alınabilirsiniz. Bunun geçerli olup olmadığını ve neleri karşılayabileceğini öğrenmek için kira anlaşmanızı ve sigorta dokümanlarınızı inceleyin. Böylece sigorta alıp almama hakkında bir fikir sahibi olabilirsiniz. Bazı özelleşmiş şirketler, örneğin Endsleigh, uluslararası öğrencilerin sigortası konusunda yardımcı olabiliyor.

 

Eğer bir eşyanızın eksik veya çalınmış olduğunu görürseniz sigorta poliçenize ithafta bulunmadan önce dikkatli düşünün. Eğer bu hasar hafifse, veya zarar ucuza tamir edilebilecek düzeydeyse, eşyanızı kendiniz tamir ettirerek sigorta primini artırmama yoluna gidebilirsiniz. Ayrıca, size verilen belgeleri imzalamadan önce anlaşma şartlarını mutlaka gözden geçirip sigortanın herşeyi karşıladığından emin olun.

 

Sigorta planınızı imzalamadan önce küçük yazıları okuduğunuzdan emin olun! Bu durum sigorta hizmeti sunanlar ve müşteriler arasında pek çok anlaşmazlığa sebep olmuştur. Her şeyiniz karşılanıyor mu? Bazen bu küçük yazılarda bazı boşluklarla eve davet edilen veya evde yaşayan bir kişinin yaptığı hırsızlığa karşı korumama gibi şartlar koyulabilir. Bu da çok kişiyle yaşadığınız bir evde, özellikle onları hiç tanımıyorken, size zorluk çıkarabilir.

 

Eğer başkalarıyla yaşayacaksanız her biriniz ayrı sigorta poliçesine sahip olmalı. Belgelerinizi, her an kullanmanız gerekebileceğini dikkate alarak güvende ve gözünüzün önünde bulundurun, sürelerinin geçmediğinden emin olun ve gerekiyorsa yenileyin.

 

Umuyoruz sigortanızı kullanmak zorunda kalmazsınız, ancak her ihtimale karşı güncel bir poliçeye sahip olmak lazım.

Study in the UK

Ücretsiz

'Birleşik Krallık'ta Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Birleşik Krallık'ta eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al