Temel bilgiler
Birleşik Krallık: Essentials

İngiltere'de Eğitim: Yanınıza Almanız Gerekenler?

Ingiltere'de yanınıza almanız gerekenler

Üniversiteye gitmek için evden ayrılmak zordur, fakat bundan daha zor olan bir diğer şey de yeni hayatınıza yelken açmadan önce eskisini bavulunuza sığdırmak. Ne almalısınız? Geride neleri bırakmalısınız? İstediğinizde evde bıraktıklarınızı geri dönüp alma şansınız olmadığından, yanınızda götüreceklerinizi seçmek zordur ancak bu süreç sizi korkutmasın. Gitmeden önce yanınıza almanız gerekenler hakkında size rehber olacak birkaç tavsiye vermek istedik:

 

Yanınıza Alın:

 

• Uygun kıyafetler - İngiltere'de dersler genelde Eylül'de başlar ve bu ilk dönem Güz/Kış dönemi olarak da adlandırılır. Bunu göz önünde bulundurarak yanınıza soğuğa ve yağışa uygun, sıcak tutacak kabanlar ve kapüşonlu kıyafetler ve su geçirmeyen ayakkabılar almalısınız. Bunun yanı sıra bir yağmurluk veya şemsiyeye de ihtiyacınız olacak.

 

Eylül bir güz ayı olmasına rağmen hava son derece sıcak olabilir, bu durumda her zaman kullanılabilecek tshirtlerinizi de nadir güneşli günler için yanınızda bulundurmalısınız.

 

Kot pantolon İngiliz giyiminin başlıca ürünlerindendir ve bu yalnızca moda ile de ilgili değildir. Hava koşulları burada tahmini zor ve değişken olabileceğinden kot giyim günlük kullanıma ve değişik hava şartlarına uygun olacaktır.

 

• Gümrük belgeleri - İngiltere'de gümrükler detaycıdır ve gerekli belgelere sahip olmanıza önem gösterirler. Sınırdan geçerken pasaportunuzu, vizenizi, üniversiteye kabul yazınızı ve finansman belgelerinizi daima yanınızda bulundurmalısınız.

 

• Yerli para - Bazen yurtdışı seyahatine çıktığınızda banka bulup işlemlerinizi gerçekleştirmeniz birkaç gün sürer. Birkaç pound'ı nakit olarak elinizde bulundurun ve ilk günlerinizde geçinmek için bu yöntemi kullanın; böylece çıkabilecek sorunlar karşısında önlem almış olursunuz.

 

• Gerekli teknoloji - Aradığınız kitapları burada da alabilirsiniz; ancak evde bir lap top'ınız varsa bunu yanınızda bulundurmalısınız! Bilgisayarınız, akademik gelişiminiz için kullanışlı olmasının yanı sıra düşük maliyetler sizi aileniz ve arkadaşlarınıza bağlayabilecek teknolojiye sahip olmasıyla da son derece önemli. Örneğin Skype kullanarak bu iletişimi sağlayabilirsiniz.

 

İdeal olarak, bilgisayarınızın kaybolmayacağından ve zarar görmeyeceğinden emin olmak adına, onu el bagajında taşımalısınız.

 

Yanınıza almayın:

 

• Mutfak ve temizlik gereçleri - Birkaç kişiyle birlikte yaşayacaksanız, hatta tek başına yaşayacak olsanız bile, burada düşük maliyetle satın alabileceğiniz bu gereçleri yanınızda götürmenize hiç gerek yok.

 

Birlikte yaşadığınız kişiler kendi tava ve tencerelerine sahip olacak ve herkesin eşyasını koymak için kısıtlı alanınız olacak. İsteyeceğiniz son şey saklama alanı bulamamak, dolayısıyla bu tür eşyaları edinmeden önce belki de taşınmayı ve toplu kullanılabilecek eşyaların belirlenmesini bekleseniz daha iyi olur.

 

Bu hem size bavulunuzda daha çok yer bırakacak, hem de uzun vadede harcamalarınızı azaltacak. Yine de ortak kullanılan gereçlerin kolayca zarar görebileceğini hesaba katarak ucuz mutfak eşyalarını satın alabilirsiniz.

 

• Kutular ve kitaplar - Kutu ve kitaplar hem ağırdır hem de çok değerli bavul hacminizi daraltır. Yaşayacağınız yere gittiğinizde zaten kitap ve kutuları son derece düşük maliyetle alma imkanınız olacak, öyleyse neden bu ekstra alanı daha önemli eşyalara saklamayasınız?

 

• Resim çerçeveleri ve fotoğraf albümleri - İngiltere'de de rahatlıkla satın alabileceğiniz çerçeve ve fotoğraf albümlerini yanınıza almanız son derece gereksiz. Eğer fotoğraflarınıza özel bir değer atfetmişseniz, onları albümden bir zarfa aktararak bavulunuza almanız daha elverişli olacaktır. Ulaştığınızda kendinizi evinizde hissetmenize de yardımı dokunacaktır.

 

Öneriler

 

• El bagajına koyulabilecek eşya hacmi ve ağırlığıyla ilgili kuralları dikkatle okuyun. Farklı uçuş şirketlerinin bu konudaki kuralları değişiklik gösterebilir, ve havaalanına geldiğinizde temel eşyalarınızı bavulunuzdan boşaltmak zorunda kalmak istemezsiniz.

 

• El bagajı gerekliliklerini okuyun. Burada havaalanları kesici alet ve sıvıları çantanızda bulundurmanıza izin vermez, ancak bazı havayolları özellikle bagajınızdan çıkarmanız gereken maddeleri potansiyel müşterilerine duyurmakta.

 

• Priz adaptörü bulundurun; İngiltere'de bazı noktalarda elektrikli aletlerinize uyumlu priz bulamayabileceğinizi unutmayın ve adaptörünüzü yanınızda taşıyın.

Study in the UK

Ücretsiz

'Birleşik Krallık'ta Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Birleşik Krallık'ta eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al