Temel bilgiler
Birleşik Krallık: Essentials

İngiltere'de Öğrenciyken Para Biriktirmek

share image

Üniversitede eğlenmek elbette önemlidir. Ancak borç veya kredi almayacaksanız büyük ihtimalle elinizdeki parayı tasarruflu kullanmak durumundasınız. Şimdi cebinizdeki miktar size çok yüksek görünüyor olabilir; ama bunu bir seneye yayarak harcamanız gerektiğini de göz ardı edemezsiniz. Bu durumda finansal durumunuzu düzenlemek için pek çok seçeneğiniz var.

Banka hesabınız

 

Yapmanız gereken ilk şey bir öğrenci hesabı için seçeneklerinizi değerlendirerek en iyisini bulmak. Pek çok banka hesabı size bedava olanaklar sunar; örneğin ücretsiz öğrenci tren kartı (Natwest), ücretsiz NUS kartı (Lloyds) veya ev ve eşya sigortasında indirimler (Barclays). Öğrenciler için banka hesapları ile nelerin ücretsiz sunulduğundan çok kredi limitini aşma halinde ne kadar süre faiz binmeden işlem yapılabileceğine bakmak daha önemlidir. Senede £3,000'lik bir öğrenci kredisine erişebilirsiniz ancak acil bir durum ihtimaline karşı bu durumu göz önünde bulundurmak mantıklı. Ancak limiti aştıktan sonra faiz işleme tarihini geçirirseniz çok büyük bir faizle baş etmek durumunda kalacağınızı da düşünün.

 

Öğreniminiz esnasında banka hesabınızı düzenli takip etmeniz çok önemli. İdeal olarak bir hesap açtırdığınızda online bankacılığa da başvurmalısınız, bu sayede finansal hareketlerinizi evden de takip edebilirsiniz. Bu uygulama ile aynı zamanda para transferleri de yapabileceğinizden ev kirasını da zamanında ödemenize yardımı olur.

 

İletişimi Sürdürmek

 

Şanslısınız ki, uluslararası öğrenciler için daha önce olduğundan çok daha kolay bir şekilde, geride bıraktıkları ile iletişimi sürdürmek mümkün. Eğer bir akıllı telefona sahipseniz, pek çok uygulamayı kullanarak aileniz ve arkadaşlarınızla iletişim kurmanız çok kolay. Whatsapp şu anda bir senelik bedava deneme süresi ile Blackberry kullanıcılarına sunuluyor ve bu sürenin bitiminde de uygulamanın fiyatı hala çok ucuz olduğundan, sunduğu bedava mesajlaşma imkanı ile kullanıcılarına büyük kolaylık sağlıyor. Yani mesajlaşmaktan çok daha ucuz bir yöntem! Elbette, her zaman size bir iletişim olanağı sunacak olan İnternet'e sahipsiniz. Facebook ve Twitter gibi sosyal medya siteleri ile kolay ve hızlı iletişim sağlayabilirsiniz, zaten pek çok kişinin online profili bulunduğu için zorluk çekmezsiniz. Buna benzer olarak Skype uygulamasını indirerek, odanızdan İnternet'e bağlantı kurabiliyorsanız, bu şekilde gelen telefon aramaları ve video aramaları ile iletişim sağlayabilirsiniz. Bir cep telefonu satın almayı planlıyorsanız, bunu İngiltere'de yaparak ücreti az tutmayı tercih etmelisiniz. Aynı şekilde, bir çok kişi ile yaşıyorsanız, hat kiralamayı da düşünebilirsiniz. En iyi fırsatı bulmak için araştırma yapın ve U Switch benzeri fiyat karşılaştırma sitelerinden yardım alın.

 

İngiltere'de mezuniyet sonrası kariyer yapmanıza yardımcı olacak rehberimiz.

 

Çalışma ve Vergi

 

İngiltere'de okuyan bir öğrenci olarak yaşam masrafları üzerinde indirimlerden ve belediye vergisi konusunda ayrıcalıklardan faydalanabilirsiniz. Evde beraber yaşadığınız herkes öğrenciyse bu vergiyi hiç ödemeyebilirsiniz. Öğrenci olmayan biriyle kalıyorsanız o kişi verginin %75'ini ödemekle yükümlüdür.  Ancak ahlaki olarak, tüm ev mensupları öğrenci değilken tüm ev için ödenen vergiyi paylaşmak durumunda kalabilirsiniz. Kampüs dışında öğrenci olmayan kişilerle kalacaksanız bu konuyu tartışarak planlamakta fayda var.

 

İngiltere'de okuyorsanız, finansal destek verecek part-time çalışma imkanlarını araştırarak belki de mezuniyet sonrası için para bile biriktirebilirsiniz. Uluslararası öğrenciler için çalışma saatlerinde bir sınır bulunuyor. Öğrenci vizesi sizi haftada en fazla 10 ya da 20 saat çalışmaya uygun kılıyor; bu sayede haftada £60'a kadar kazanabilirsiniz. Öğrencilerin çalışabileceği pek çok işte 21 yaş üzerindekiler için saatte £6.19, 18-20 yaş arası içinse saatte £4.98 olan asgari ücretin çok üstüne çıkılmaz. Londra'da çalışıyorsanız, pek çok firma yasal olarak bir gereklilik bulunmamasına rağmen, çalışmanızı Londra'da yaşamanın maliyetini düşünerek £8.55 ile ücretlendirecektir. Üniversite tatillerinde veya programınız dahilindeçalışırken de daha fazla para biriktirme olanağına sahipsiniz.

 

Part-time bir işin en eğlenceli yanlarından biri de çalışan indirimi alacak olmanız. Bunu kötüye kullanmamanızı öneririz, ancak tadını da çıkarın. Modayı seviyorsanız bir giysi firmasında, IT veya grafik tasarımla ilgileniyorsanız PC World gibi bir teknoloji ve elektronik mağazasında çalışabilirsiniz. Ayrıca garsonların genellikle iyi hizmet karşılığında güzel miktarlarda bahşiş aldığını ve işte iyi beslendiklerini göz önünde bulundurabilirsiniz.

 

Yurtdışında okurken çalışmanız için gerekenler ve seçenekleriniz hakkında daha fazla bilgi için bu yazımıza göz atın.

 

Günlük Tasarruflar

 

Gündelik harcama kısıtlamaları adına yapabileceğiniz pek çok küçük şey bulunuyor. Örneğin £10'a bir NUS indirim kartı edinerek geniş bir restoran yelpazesinde, TopShop, Pizza Express gibi mekanlarda ve sigortacılarda %20 indirimden faydalanabilirsiniz.Eğer online alışverişi tercih edenlerdenseniz ve mutfak eşyaları veya kıyafet gibi şeylere ihtiyaç duyuyorsanız Voucher Codes, Discount Voucher Codes, Groupon ve KGB gibi bazı siteleri kullanmanız mümkün. Böylece indirimli olarak istediğiniz eşyaları hemen alabilirsiniz.

 

Para biriktirmek için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri de her şeyi toptan satın almak. Genellikle süpermarketlerde bir alana bir bedava türünden kampanyalar ve birçok adet halinde aldığınızda uygulanabilecek indirimler sunulur. Bir grup insanla beraber yaşıyorsanız hep beraber alışveriş yaparak bu avantajlardan faydalanabilirsiniz. Aynı zamanda pek çok süpermarketteki son kullanma tarihine yaklaştığı için indirime giren yiyeceklerin reyonları da sizin için birkaç gün içinde kullanabileceğiniz yiyecekleri karşılama mekanı olabilir.

 

İngiltere'deki burs imkanları hakkında bilgi edinin.

Study in the UK

Ücretsiz

'Birleşik Krallık'ta Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Birleşik Krallık'ta eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al