Temel bilgiler
Birleşik Krallık: En Son Haberler - Okunması gerekenler

İngiltere'den Öğrenci Vizesi İçin Yeni Düzenleme

share image

 

İngiltere, yaptığı yeni düzenleme ile öğrenci vizesine başvuranlara zorunlu mülakat uygulaması getirmeye hazırlanıyor.
Sunday Times'ın haberine göre, bu karar, hükümetin göç kanunlarını tekrar gözden geçireceği ve yabancı uyruklu öğrencileri göçmen sayısının dışında tutacağı beklentisi üzerine geldi. Yeni düzenlemeye göre yabancı uyruklu öğrenciler, İngiltere vizesine başvurduklarında zorunlu bir mülakattan da geçmek zorunda kalacaklar. Mülakatlar, öğrencilerin bulunduğu ülkedeki vizeden sorumlu kişiler tarafından gerçekleştirilecek ve bu kişiler vize verme veya reddetme konusunda da yetkili olacaklar.

Bu yeni düzenleme UKBA (United Kingdom Border Agency) çalışanlarına yeni sorumluluk yüklüyor ve mülakatlarında şüpheli buldukları öğrencilerin vize başvurularını rededebiliyorlar. Aynı zamanda geçerli bir açıklama sunmadan mülakat zamanında mülakata katılmayacak öğrencilerin de başvuruları rededilebilecek.

30 Temmuz'da başlayacak olan bu yeni uygulama ile her sene 10.000 ila 14.000 arasında öğrencinin mülakat sürecinden geçmesi bekleniyor.

Mülakat uygulaması, bu yıl Aralıktan Şubat ayında kadar bir deneme sürecinden geçirildi. İç İşleri Bakanlığı'nın yaptığı açıklamaya göre, bu deneme sürecinde, mülakata katılıp vize alan yaklaşık 2000 öğrenci eğer UKBA çalışanlarının vize redetme hakkı olsaydı bu vizeleri alamayabilirlerdi. Çünkü yapılan mülakatlarda bu öğrencilerin gerçek anlamda İngiltere'ye eğitim amacıyla gittikleri konusunda şüpheye düşüldü.

 

Study in the UK

Ücretsiz

'Birleşik Krallık'ta Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Birleşik Krallık'ta eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al